Madrid Mi Barselona Mı

AvrupaİspanyaMadrid Mi Barselona Mı

Madrid Mi Barselona Mı Hangisini Tercih Etmeliyiz?

İspanya öyle bir ülke ki yapılacaklar listesinde inanılmaz şeyleri listeleyen, şaşırtıcı yerlerde eğlenmenizi sağlayan ve zengin kültürüyle ziyaretçilerini adeta içine çekmektedir.

İspanya gezisine karar verdiyseniz geriye şehir seçmedeki ikileminiz başlar. Acaba Barselona’ya mı gitsem yoksa Madrid’e mi diye. Aslında bu soruyu sormadan önce kendi kendinize sormanız gereken başlıca sorular şunlar olmalı.

-İstediğiniz nedir

-Ne yapmaktan zevk alırsınız

-Tercihiniz canlı, eğlenceli bir gece hayatı mı yoksa müze mi?

– Kalabalık, stresli bir şehir atmosferi mi yoksa sırtınızı kuma yaslayıp kumsallarda uzanmak mı

gibi gibi bu sorular uzar da gider.

Her iki şehrin de kendine has güzellikleri olmasına rağmen önce sizin beklentinizin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Zaman sıkıntınız yoksa elbette her iki şehri de görmenizi tavsiye ederiz. Ancak bunlardan yalnız birini görecek kadar vaktiniz varsa işte bu aşama da makalemiz size yardımcı olacak.

Lokasyon ve İklim

Barselona İspanya’nın kuzeyinde yer alıp Fransa sınırına çok yakındır. Sahil alanları ve dağlarla çevrelenmiş şehir oldukça büyüktür. Subtropik akdeniz ikliminin etkisinde olan Barcelona nemli yaz aylarına ve yağışlı döneme sahiptir.

Madrid ise İspanya’nın başkenti olup etrafı karayla çevrili ülkenin tam merkezinde yer almaktadır. Aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek merkezidir. Dolayısıyla kışlar çok serin yazlar ise çok sıcak geçmektedir. Madrid şehri Barseleno’ya nazaran çok daha ufaktır. Madrid’e gidecekseniz alternatif olarak İspanya’nın diğer bölgelerine (Salamanca, Toledo, Segovia) geziler düzenleyebilirsiniz.

Her iki şehirde de uluslararası havalimanı vardır. Eğer karayolundan gelmeyi tercih edecekseniz kendi aracınız veya kiralayacağınız araç ile rahatlıkla sınırı geçip İspanya gelebilirsiniz. Ya da tren ve otobüste birer alternatif olabilir.

Barselona Fransa sınırına yakın olduğu için Avrupa turuna çıkanların genelde kolaylıkla ulaşıp, birkaç gününü geçirdiği yerken Madrid daha merkez ve yüksekte olduğundan Barcelona kadar tercih edilmemektedir.

Görülecek Yerler

Art Nouveau mimarisinin en yaygın kullanıldığı şehirlerden olan Barcelona Gaudi’nin hayal gücü ile süslenmiş, sanat severlerin akınına uğrayan bir şehirdir. La Sagrada Familia Katedrali ve parklarda Gaudi’nin stilini görmek mümkündür. Sadece Gaudi eserlerinden ibaret olmayan Barcelona ziyaretçilerine güzel kumsallar sunmaktadır.

Diğer yandan Madrid ise kendine has güzellikleri ile çok şık şehirdir. Avrupai mimarisi, sayısız tarihi yerleri, görkemli müzeleri (Museo del Prado dünyanın ikinci büyük müzesi) ile ziyaret etmek için başlıca sebeplerdendir. Madrid sokaklarına baktığımız zaman ise Barselona’ya göre daha çekici, resmedilesi ve yürüyerek rahatlıkla keşfedilebilir.

Yapılacaklar

Gece hayatı olarak Barselona tabi ki son derece eğlenceli ve ilgi çekicidir. Barselona atmosferi daha sofistik, kozmopolit ve avrupaidir. Dolayısıyla seyahat etmek biraz pahalıdır. Madrid ise müzikalleri, tiyatroları, sanatı, flamenkosu, tapas barları ile bir çok kültürel etkinlik sunmaktadır. Buraya gelerek İspanya’nın ruhunu daha derinden hissedebilirsiniz. Şehirde kumsallara yoktur ama bunun yerine parklara gidebilirsiniz.

Her iki şehirde elbette bu yazdıklarımızdan ibaret değildir. Her birinin yemekleri olağanüstüdür. Dünya geneline baktığımızda İspanya’da yemek saatleri oldukça geçtir. Öğlen yemeğini saat 15:00’de yiyen İspanyollar akşam yemeğini ise saat 22:00’da yer.

İnsanlar

İspanya’nın en göze çarpan yanı insanlarıdır. Kutlamaları seven oldukça neşeli insanlardır. Siestasıyla, içecekleriyle, kutlamaları ve gece hayatıyla keyiflerine düşkün bir millettir. Barselona ve Madrid’de farklı diller konuşulmaktadır. Barselona’da hem İspanyolca hem de Katalanca konuşulmaktayken Madrid’de sadece İspanyolca konuşulmaktadır. Eğer seyahatiniz boyunca insanların sıcakkanlılığı, neşeli olduğu önemliyse o vakit tercihiniz Madrid olmalı. Barselona daha turistik ve kalabalık bir şehir olduğundan Madrid’deki sıcakkanlılığın aynısını burada bulmanız pek mümkün değildir.

Ulaşım

Her iki şehirde de metro ve tren hattı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra taksi ve otobüs alternatifleri de olduğundan bu konuda iki şehir arasında kıyas yapılamamaktadır.

Genel olarak toparlamak gerekirse;

Her şehrin kendine has popülerliği vardır,

Madrid’de en iyi müzeleri gezebilirsiniz. Bunlardan en iyi iki tanesi haftanın her günü gece ücretsizdir,

Barselona’da sokakta yürürken wowww diyebileceğiniz inanılmaz mimari ile karşılaşırsınız,

Kalabalık, aktif, Avrupai, sahil şeridi bir şehir için Barselona,

Kültür, sanat için Madrid.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Cordoba Gezilecek Yerler

Emeviler'in İspanya'yı fethinden sonra başkent yaptıkları şehir Cordoba ile...

Endülüs Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Endülüs Emevi Devleti'nin hakimiyetini sürdüğü ve Arap...

Endülüs Emevi Devleti

Endülüs seyahatine bir anda karar vermemizle hemen hazırlıklara Endülüs...

Barselona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Barselona hakkında bilinmesi gerekenler listemiz ile seyahatiniz öncesi bu şehre...