Endülüs Gezilecek Yerler

AvrupaİspanyaEndülüs Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Endülüs Emevi Devleti’nin hakimiyetini sürdüğü ve Arap mimarisinin yoğun etkilerinin görüldüğü Endülüs, İspanya’nın güneyinde İber yarımadasında bulunuyor. Endülüs’ün tarihi, flamenko’nun merkezi, Unesco miras listeleri ile bizi mest eden bir bölge olduğunu açıkça itiraf etmeliyiz.

Endülüs Emevi Devleti’nin yoğun izler bıraktığı Endülüs gezi notlarımız ile sizlerleyiz. Endülüs, İspanya’nın 17 özerk topluluğundan bir tanesidir. Endülüs bölgesine ait şehirler başta Seville olmak üzere Cordoba, Granada, Cadiz, Malaga, Almeria, Huelva ve Jaen şehirleridir.

ENDÜLÜS’E NE ZAMAN GİDİLMELİ

Endülüs, Avrupa’nın en sıcak bölgelerinden biridir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yaz ayları ciddi anlamda sıcak oluyor. Temmuz-Ağustos aylarındaki hava sıcaklığı 40 derece ve üzerine çıktığı için sakın ola bu aylar arasında Endülüs’e ziyaret edeyim demeyin.

Ekim’den Ocak ayına kadar yağışlı döneme girdiği için bu dönem aralığını da tavsiye etmiyoruz.

Nisan – Ekim arası ziyaret edilmesi gereken en güzel dönemlerdir. Sizlere önerimiz Mayıs, Haziran ya da Eylül ayıdır.

Biz Endülüs’ü Eylül sonu ziyaret ettik. Hava sıcaklığı ortalama 30 dereceydi. Nem olmadığı için hava sıcaklığından hiç rahatsız olmadık. Yazlık kıyafetlerinizi giyerek Endülüs’ü bahsettiğimiz aylarda rahatlıkla gezebilirsiniz.

Bu bahsettiklerimiz tamamen iklim koşulları için geçerlidir. Ülke genel anlamda festivaller ülkesi olduğu için her şehrinde birbirinden güzel farklı festivallere sahne olduğu için festival dönemlerini dikkate alarak da Endülüs seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Granada’daki Festivaller 

Cruces de Mayo : Mayıs ayında Endülüs bölgesinin tümünde gerçekleşen festivalin en eğlenceli olan yeri Granada’dır. Meydanları süsleyen çiçeklerden yapılmış haçlar, kadınların flamenko kıyafetleri içinde eğlendiği bir festival türüdür. Bir nevi bahar kutlamasıdır.

Granada Fetih Günü : Her yıl 2 Ocak’ta Granada’nın nasıl ele geçirildiği anlatan, halkını ve ziyaretçilerini tarihe götüren bir festivaldir.

Cordoba’daki Festivaller

Patios de Cordoba : Cordoba’daki evlerin verandalarının ve avlularının rengarenk çiçeklerle süslendiği festival görsel bir şölen sunuyor. Her yıl Mayıs ayının ilk iki haftası gerçekleşmektedir. Aslında hem festival hem de yarışmadır. En güzel süslemeyi kim yaptıysa yılın ödülünü o mekan kazanmış olur.

Seville’deki Festivaller

Feria de Abril : Kutsal haftadan iki hafta sonra Nisan ayında gerçekleşen kültürel bir festivaldir. Bu festival sayesinde Sevilla adeta bir panayır alanına dönüşür. Hemen hemen herkesin kostümler içinde olduğu eğlencenin bitmek bilmediği festival döneminde insanlar dans eder, gösteriler yapılır.

Cadiz’deki Festivaller

Cadiz Karnavalı : Batı Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Cadiz, karnavalı sayesinde belki de Endülüs bölgesindeki en eğlenceli festivallerden biridir. 7’den 70’e herkesin kafasına estiği kostümleri giymesi, her yerde müziğin olması, sokaklarda insanların dans etmesiyle hayatınızda en eğleneceğiniz festivallerden biri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her yıl Şubat ayında gerçekleşiyor.

İspanya, öyle bir ülke ki Endülüs ve Katalonya bölgelerinde Barselona, Girona, Sevilla ve Sitges olmak üzere toplam 4 tane festivale denk geldik. Festivallerine denk gelmeseniz bile illa ki şehirde organize edilen bir şenlik ya da konsere denk geleceksinizdir 😉

ENDÜLÜS NEREDE, NASIL GİDİLİR

İber Yarımadasında yer alan Endülüs, İspanya’nın en güney bölgesidir. Fransa ve Portekiz arasında bulunan bölgenin içinde yer alan Cebelitarık, İngiltere’ye aittir. Bölgeye yakın olmasına rağmen İngiltere vizesi olmadan giriş yapılamaz.

Endülüs bölgesindeki Malaga ve Sevilla havalimanlarını uçakla ulaşım yapacaksanız kullanabilirsiniz. İspanya’da tren biletleri çok pahalı olduğu için low-cost hizmet veren uçak firmalarını kullanmak daha mantıklı oluyor. Tabi uygun uçak biletinden faydalanmak için valizsiz seyahat etmeniz gerektiğinin de altını çizelim.

Low-cost hizmet veren firmalardan başlıcaları Vueling ve Rynair’dir. Bizim tavsiyemiz kesinlikle Vueling. Rynair’den mümkün mertebe uzak durmaya çalışın!!!

İstanbul’dan direk Malaga şehrine uçuş bulunuyor. İSTANBUL’DAN SEVİLLA’YA DİREK UÇUŞ YOK!!!!!

Eğer Barselona’ya uçup, Barselona’dan Endülüs bölgesine gelecekseniz ya ara uçuş ya da tren ile gelmenizi öneriyoruz.

Otobüs ve tren ile;

Barselona’dan Malaga otobüsle 15 saat, trenle 6 saat 30 dakika

Barselona’dan Granada otobüsle 12 saat 45 dakika, trenle 6 saat 25 dakika

Barselona’dan Cordoba otobüsle 13 saat, trenle 10 saat

Barselona’dan Sevilla otobüsle 15 saat, trenle 11 saat 20 dakika

Endülüs bölgesi içerisindeki şehirler arası ulaşımı sağlamak için en ucuz yol otobüsle seyahat etmektir. Tren biletleri otobüse göre daha pahalı olduğu için otobüse binin. Zaten en uzak yere ulaşım ortalama 3 saat sürüyor.

Biz tüm otobüs biletlerini Omio isimli siteden aldık. Biletlerinizin pdf’ini ya da ekran görüntüsünü telefonunuzda bulundurmanız yeterli. Ayrıca bilet çıktısını almanıza ve otobüs terminaline vardığınızda bilet makinelerinden bilet çıkarmanıza gerek yok. Telefonunuzdaki biletle direk otobüse binebilirsiniz. Her otobüs girişinde şöför kapıda bilet kontrolü yapıyor. Ve içeri öyle alıyor.

Endülüs bölgesindeki şehirlerin birbirine mesafeleri

Malaga – Granada arası 150 km

Malaga – Cordoba arası 160 km

Malaga – Sevilla arası 210 km

Granada – Cordoba arası 167 km

Granada – Sevilla arası 270 km

Cordoba – Sevilla arası 140 km

Sevilla – Cadiz arası 121 km

İnstagram hesabımızı buradan takip edebilirsiniz

ENDÜLÜS’TE ARABA KİRALAMAK YA DA KİRALAMAMAK

Endülüs’e gitmeden önce en çok arada kaldığımız konu araba mı kiralayalım yoksa tren ve otobüsle mi seyahat edelim sorusu aklımızı kurcalıyordu.

Bilmeniz gereken en önemli şey şu ki, Endülüs’teki şehirlerin hepsi tarihi olduğundan tarihi bölgelerde otoparkın olmaması. Ancak tarihi bölgenin dışına çıktığınız takdirde otopark bulma şansınız var. Otopark ücretleri İspanya’nın her bölgesinde pahalı. Fiyatlar ve otopark noktaları hakkında detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz şehri ve aracın kaç saat otoparkta kalacağını işaretleyip fiyat hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz çok kullanışlı bir site.

Şehirler arasında otobüs ya da tren ile ulaşımınızı sağlayacaksanız otobüs terminallerinin ve tren istasyonlarının şehir merkezine yalnızca bir kaç km uzaklıkta olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yüzden araba kiralamanın hiçbir anlamı kalmıyor. Otopark ücreti, benzin ve araç kirası ile toplu ulaşıma vereceğiniz parayı hesaplayınca toplu ulaşım çok daha karlı oluyor.

ENDÜLÜS GEZİLECEK YERLER

Endülüs gezilecek yerler hakkında akıllardaki tüm sorulara açıklık getiriyoruz. Gezmeniz gereken şehirleri, en güzel Endülüs köylerini, yaz tatili sevenler için kumsal önerileri, flamenko izlemek isteyenler için en iyi flamenko adresleri

MALAGA

Malaga için yarım gün yeterlidir. İstanbul’dan erken uçuş alırsanız varışınızı takiben günün kalan zamanında şehri gezebilirsiniz.

Endülüs bölgesine İstanbul’dan uçuşların gerçekleştiği havalinanına sahip olması, kumsallarla çevrili kıyı şeridi, zengin tarihi ve yemekleri ile tam bir gastronomi şehridir. Romalılardan, Araplardan kalan anıtları ile ilginç hikayeleri olan şehir aynı zamanda deniz mahsülleri ve güzel şaraplarıyla ziyaretçilerini çok güzel ağırlıyor. Bu arada Malaga dünyanın en eski şarap bölgelerinden biridir. Eğer meraklısıysanız sizi Antigua Casa de Guardia ‘a alalım 🙂

Gastronomi şehri Malaga’da yemeden dönmemeniz gereken yiyecekler :

Fritura Malaguena (kefal, hamsi, kalamar ve diğer balıkların aynı tabakta olduğu meze tabağı),

Espeto, odun ateşinde pişirilen şişlere dizili sardalya,

Ajoblanco, İspanya’nın en büyük badem üretici Malaga’da denemeniz gereken bademli bir lezzet 😉  

Porra Antequerana, Serrano jambonu veya ton balığı servis edilen domates çorbası

Yemek önerilerimiz elbette daha fazla ama Malaga hakkında tüm gezi notlarımız Malaga Gezi Rehberi yazımızda bulabilirsiniz. Son olarak tapas için KGB, balığa doymak için Andres Maricuchi, ev yemekleri için La Cosmopolita diyor Malaga hakkındaki bilgilere burada son veriyoruz.

GRANADA

Malaga’dan erken saatte ayrılın. Granada’ya vardığınız gibi önce tarihi şehri gezin. Sonra El Hamra manzarasını izleyebileceğiniz Albaicin bölgesine gidin. Arap mahallesinden sonra akşam üzeri çingene mahallesi olan Sacromente bölgesine gidin. Akşam üzeri gidin diyoruz çünkü hazır buraya kadar gelmişken akşam 20:00’de başlayan flamenko (aslında bu mahallede zambra’dır) şovu izleyip merkeze öyle dönün. Zamanlamayı dediğimiz gibi yaparsanız bir daha şehre git gel yapmanıza gerek kalmaz. Sacromente’den şehir merkezi yaklaşık 1-105 km uzaklıkta. Güvenlik endişesi duymanıza gerek yok. Şov’dan sonra yürüyerek gidebilirsiniz.

Eğer El Hamra Sarayı’na bilet bulabilirseniz Granada’ya iki gün ayırmanız gerekiyor.

Granada, Endülüs Emevi Devleti’nin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Emevi Devleti sırasıyla Cordoba, Valensiya ve Sevilla gibi şehirleri kaybetmesine rağmen Granada’daki hakimiyetleri iki buçuk asır daha devam etmiştir. Ferdinand ve Isabel’in El Hamra Sarayını ele geçirmesiyle Endülüs Emevi Devletinin son kalesi de böylelikle düşmüş oluyor.

Tarihi bir kenara bırakacak olursak Granada öğrenci şehri olmasıyla biliniyor. Bundan dolayıdır ki diğer Endülüs şehirlerine göre daha uygundur. Barlarda içkinizin yanında ücret tapasların verildiği bir şehir. İspanya’dan çok önemli sanatçılar çıkmıştır. 4000 yıl önce yapılan yüzlerce yağlı boya şu an Granada Katedralinin duvarlarını süslemektedir. Sanat merakınız varsa Katedrali ziyaret edebilir, unesco listesine girmeye hak kazanmış Albaicin bölgesindeki taş döşemeli sokaklarını gezebilir, bilet bulup satın alabildiyseniz El Hamra sarayını ziyaret edebilirsiniz.

CORDOBA

Granada’dan erken saatte ayrılıp Cordoba’ya geçin. Cordoba yarım günde gezilebilecek bir şehir. Cordoba’yı gezdikten sonra akşamına Sevilla’ya geçebilirsiniz. Eğer araç kiralamayacaksanız Cordoba’da valizle gezmek zor olur. O yüzden bir gece bu şehirde kalmanızı öneririz. Endülüs bölgesinde içerisinde en ucuz konaklama Cordoba şehrinde olduğu için bütçenizi de zorlamaz. Ya da Cordoba otobüs terminalindeki emanet dolaplarına kişisel eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Bilim, ilim, medeniyet ve ticaretin merkezi olan baştan kurulmuş şehir Cordoba, şüphesiz Endülüs bölgesinin en renkli en sevimli şehri. Endülüs Emevi Devleti’nin İspanya’yı fethinden sonra başkent yaptığı ve Emevi Devleti’nin hüküm sürdüğü süre boyunca çok uluslu bir bölge olan Cordoba’nın en önemli özelliği daha Avrupa’da aydınlatma yokken ilk şehir aydınlatması Cordoba’da bir yandan da Avrupa’daki en çok kütüphaneye ve kitap sayısına sahip şehirmiş.

Arap mimarisinin en güzel örneği olan Cordoba Cami’ni, Unesco tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirası ilan edilen Fiesta Los Patios festivaline katılmadan (her yıl mayıs ayında gerçekleşiyor), bocadillo yemeden, Bar Santos’ta devasa büyüklükteki tortilla yemeden, Salinas’ta Salmorejo içmeden dönmemeniz gereken bir şehir. 

SEVİLLA

Bir dolu gün Ronda turu, 1 dolu gün Cadiz turu yapabilirsiniz. Bu iki yere gitmeyecekseniz Sevilla için yine bir dolu gün yeterlidir. Eğer diğer iki şehre de gidecekseniz üç gün ayırmanız gerekiyor.

Sevilla’dan araba kiralarsanız bir gece Sevilla’da kalıp ikinci gün Cadiz’e geçip burada kalırsınız. Üçüncü gün sabah Ronda’ya geçerek aynı gün akşam Sevilla’ya geri dönebilirsiniz. Sevilla havalimanından günlük araç kiralama bedeli 10 euro (sigortasız ücrettir). Biz genelde Avrupa seyahatlerimizde araç kiralarken sigorta yaptırmıyoruz. Ama siz bizi örnek almayın her konuda 🙂 Ne olur ne olmaz diye yaptırmakta fayda var 😉

İspanya’nın dördüncü büyük şehri, Endülüs bölgesinin başkenti, Don Kişot’un yazıldığı şehir Sevilla bizim için apayrı bir yere sahip. Tarih, sanat, eğlence ve aradığımız her şeyi bulduğumuz bir şehir oldu. Zamanında  sömürgeler sonucu getirilen ürünler sayesinde en üst düzey refah dönemini yaşamış şehir olan Sevilla bugün Endülüs bölgesinin en uğrak turistik şehirlerinden bir tanesidir.

İslam mimarisinin en güzel örneklerinden olan Real Alcazar, Cami’den katedrale çevrilen ve içinde Kristof Kolomb’un mezarının olduğu Sevilla Katedrali, renkli ve filmlere sahne olan Espana meydanı, şehrin tam sıfır noktasındaki değişik mimarisiyle Metropol Parasol, bir zamanlar yadudiler ve müslümanların bir arada yaşadığı Barrio Santa Cruz mahallesi ve flamenko şovları ile emin olun en beğeneceğiniz Endülüs şehirlerinden biri olacak Sevilla.

ŞİRİNLER KÖYÜ JUZCAR

Endülüs bölgesinin en özgün kenti, dünyanın ilk ve resmi şirin köyü Juzcar orijinalinde Endülüs’teki beyaz köylerden biriyken Sony projesi nedeniyle maviye boyandı. Ve bugün turistler için Endülüs’teki en renkli noktalardan biri haline geldi. Ronda’dan 25 km, Malaga’dan ise 113 km mesafedeki köy yarım günlük tur ya da yolunuzun üzerinde uğranıp 2-3 saat gezilmelik bir köy. 

ENDÜLÜS’ÜN BEYAZ KÖYLERİ

Endülüs beyaz köyler rotası haritalandırılmış bir rota olmamasına rağmen 1970 yılında İspanya Turizm ofisi tarafından kurulmuştur. Beyaz köylerin tarihi 19.yy’ın başlarında gemi ile Amerika’dan gelen sarıhumma salgını ile başlıyor. İnsanlar tepe noktalara kaçmaya başlıyor. Ancak bu mikrobun hızla yayılmasını önlemiyor. Bunun üzerine Kral mikrobu önlemek için tüm evlerin kireç ile badana yapılması emrini veriyor. O günden sonra tüm evler beyaza bürünmüştür. Anlayacağınız İspanya’daki beyaz evlerin hikayesi bir salgın nedeniyle zoraki sebepten ötürü başlamış olup bugün turizm içinse çok anlamlı bir hale gelmiş durumdadır.

Beyaz köylere İspanyolca’da Pueblos Blancos deniliyor. Eğer araç kiralayacaksanız önceden araştırma yapıp gitmek istediğiniz köyleri maps.me ya da google haritası üzerinde pinleyin. Böylelikle pinlediğiniz köylerin Endülüs bölgesinin neresinde hangi şehre daha yakın olduğunu da harita üzerinden görmüş olur ve yolculuğunuzu buna göre planlarsınız. Biz sizler için google haritası oluşturduk. Aşağıdaki haritadan köylerin hangi konumda olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Cadiz Şehrine Bağlı Beyaz Köyler

Malaga Şehrine Bağlı Beyaz Köyler

 

Granada Şehrine Bağlı Beyaz Köy

Granada’da Cadiz ve Malaga şehirlerindeki kadar çok fazla beyaz köy yoktur. Alpujarra isimli tek köy vardır. Alpujarra, güneyinde Akdeniz kıyıları ile Sierra Nevada’nın güney eteklerinde, Sierra de Lújar, Contraviesa ve Gádor arasında batıya uzanan uzun bir vadide yer alıyor.

Endülüs Plajları

Endülüs, aslında en çok tarihi şehirleri ve tabi geçmiş tarihi nedeniyle talep edilen bir bölge. Size belli başlı  ziyaret edilecek şehirleri yukarıda listeledik. Fakat tarihi ve kültürel gezinize bir kaç gün ekleyip biraz da deniz-kum-güneş keyfi yapıp tatilinizi öyle bitirmek istiyorsanız Endülüs bölgesindeki plaj tavsiyelerimize başlayalım.

Tarifa’daki küçük bir çölün hemen önünde uzanan 4 km sahil uzunluğu olan Bolonia kumsalı, San Jose’de kristal berraklıkta sizlere tropik bir kumsalı aratmayacak cinsteki Los Cenoveses kumsalı, Granada’ya bağlı ve yalnızca 70 km güneyindeki iki kumsalın birleşiminden oluşan, tertemiz suyu olan El Peñón de Salobreña, Salobrena’ya 30 km uzaklıktaki Playa el Cañuelo, mavi bayrağa sahip Clahonda tavsiyelerimiz arasındaki kumsallardır. Bu kumsalların girişleri oldukça rahattır. Çünkü kumsalı kapatan resort’ler yoktur.

Endülüs Rota Önerilerimiz

Malaga’ya uçup Endülüs turunuza bu şehirden başlayacaksanız ; Malaga – Granada – Cordoba – Sevilla – Cadiz – Ronda – Malaga

Sevilla’dan başlayacaksanız ; Sevilla – Cadiz – Ronda – Granada – Cordoba – Sevilla

3 Günlük Endülüs Rota Önerisi : Sevilla – Cordoba – Malaga

Malaga şehrine vardıktan sonra direk Sevilla’ya geçebilirsiniz. Vardığınız günle beraber 1,5 gün Sevilla’da kalıp, 2.günün akşamı Corboba’ya geçip, 3.gün sabah erkenden Malaga’ya vararak Malaga’yı da gezmiş olursunuz.

5 Günlük Endülüs Rota Önerisi : Sevilla – Cadiz – Ronda – Cordoba

Malaga şehrine vardıktan sonra direk Sevilla’ya geçebilirsiniz. Vardığınız günle beraber 2 gün Sevilla’da kalıp, 3.gün sabah erkenden 121 km uzaklıktaki Cadiz şehrine geçip bir gece burada kalıp, 4.gün Cadiz’den Ronda’ya giderek bir kaç saatinizi burada geçirip Cordoba şehrine gidip burada kalırsınız. Sabah erken saatte kalkıp bir kaç saatte Cordoba’yı gezip Malaga’ya dönüp akşam üzeri olan İstanbul uçağına yetişebilirsiniz. Böylelikle 5 günlük Endülüs tatilinizde 4 farklı şehir görmüş olursunuz.

7 Günlük Endülüs Rota Önerisi : Granada – Cordoba – Sevilla – Cadiz – Ronda – Malaga

İstanbul’dan Endülüs bölgesinde sadece Malaga’ya uçuş olduğundan yine mecbur rota Malaga’dan başlayacak. Malaga varışınızı takiben Granada’ya geçip yarım günü burada değerlendirirsiniz. Ertesi gün yarım gün daha ayırıp Granada’dan Cordoba’ya geçip burada konaklayabilirsiniz. 3.günün sabahı Cordoba’dan Sevilla’ya geçip vardığınız gibi Alcazar ve Katedrali ziyaret edin. Granada’da flamenko şovu izlemediyseniz Sevilla’ya vardığınız günün akşamı flamenko şovunu izleyebilirsiniz. 4.gün akşam üzerine kadar Sevilla’da kalıp buradan Cadiz’e geçin ve Cadiz’de kalın. 5.gün Cadiz’i full gün gezin ve yine burada kalın. 6.gün Cadiz’den Ronda’ya geçin. Bir kaç saat Ronda’yı gezip aynı gün Malaga’ya geçin ve burada konaklayın. 7.gün uçak akşam üzeri olduğu için yarım gün Malaga şehrini de gezebilirsiniz.

ENDÜLÜS’TE FLAMENKO NEREDE İZLENİR

Endülüs, flamenko dansının ana vatanıdır. Siz de Endülüs’e gidecekseniz şüphesiz flamenko dans performansını izlemek isteyeceksiniz. Hemen sonrasında ilk sorulan soru peki en iyi flamenko şov nerede izlenir?

Granada’da Flamenko

Bizim flamenko şov için sizlere ilk tavsiyemiz Endülüs’ün Granada şehrinde çingenelerin yaşadığı mahalle olan Sacromente’deki mağazalar olacak. Çingeneler hala bu mağaralarda yaşıyor. Ve flamenko şovlar bu mağaralar içinde aile performansı eşliğinde sergileniyor. Yani bir iki kişiden ibaret bir şov değil. Aile fertlerinden bazıları müzik yaparken diğerleri flamenko şovunu sergiliyor.

Cueva de la Rocio

Şov + içecek ücreti 20 Euro, şov saatleri 20:00-21:00-22:00-23:00

Şov + akşam yemeği 55 Euro, şov saatleri 21:00-22:00-23:00

Şov+ İçecek + Transfer 30 Euro, şov saati 22:00

Şov + Akşam Yemeği + Transfer 60 Euro, şov saati 22:00

Sevilla’da Flamenko

Flamenko Müzesi

Eğer profesyonel bir şov izlemek istiyorsanız en doğru adres Sevilla’daki Flamenko Müzesidir. Ancak şov esnasında kesinlikle fotoğraf ve video çekmek yasaktır. Belki şovun sonunda 3-5 dakika flamenko dansçılarının izin vermesi halinde anı kalması adına çekimlere izin verdikleri oluyormuş. 

Ücret : 22 Euro

Şov saatleri 17:00 – 19:00 – 20:45 – 22:15

La Casa del Flamenco

Genişçe bir salonda yaklaşık 30 kişinin izlemesine izin verilen yer. Fazla kişi kabul edilmemesi hem kalabalık olmasını hem de zurcunayı önlemiş oluyor. Burada da yine fotoğraf çekmek yasak.

Ücret : 18 Euro

Endülüs Hakkında Önerdiğimiz Diğer Yazılar

Endülüs Emevi Devleti Tarihi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Cordoba Gezilecek Yerler

Emeviler'in İspanya'yı fethinden sonra başkent yaptıkları şehir Cordoba ile...

Endülüs Emevi Devleti

Endülüs seyahatine bir anda karar vermemizle hemen hazırlıklara Endülüs...

Barselona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Barselona hakkında bilinmesi gerekenler listemiz ile seyahatiniz öncesi bu şehre...

Madrid Mi Barselona Mı

Madrid Mi Barselona Mı Hangisini Tercih Etmeliyiz? İspanya öyle bir ülke ki...