Barselona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Barselona hakkında bilinmesi gerekenler listemiz ile seyahatiniz öncesi bu şehre gitmeden bazı ufak ayrıntıları bilmenizde fayda var diye düşünüp bu makaleyi yazmaya karar verdik. Her seyahatimiz öncesi uzun, ayrıntılı araştırmalar yaparız. Ancak yeri gelir es geçtiğimiz minik detaylar olur. İspanya şehirlerinden en güzeli Barselona gezi süresince bu aksilikleri yaşamamak için buyrun bilinmesi gerekenler listemize.

1-Bilet Ücretleri

Barselona’da ulaşım ücretlerinin pahalı olduğunu vurgulamalıyız.

Tek yön bilet 2.15 Euro

Havalimanından geleceğiniz tek yön bilet 4,10

10 yön için alacağınız kart 9,95 (bu kartı eşiniz veya arkadaşınızla beraber 5-5 kullanmanız da mümkün)

Barselona’da metro hattının 6 bölgesi vardır. Verdiğimiz fiyatlar birinci bölge için geçerli olup diğer bölgelere seyahat edecekseniz fiyatların arttığını bilmelisiniz. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bölge haritası içinse buraya tıklayabilirsiniz.

2-Gece Ulaşım Sağlamak

Barselona’da metro erken saatlerde kapandığı için gece hayatını deneyimledikten sonra dönüş ulaşımınız için alternatif yollar aramalısınız.

Metro hafta içi (Cuma günü hariç) gece 12’de kapanmaktadır. Cuma günleri gece 02:00’e kadar hizmet veren metrolar cumartesi günü kesintisiz hizmet vermektedir. Ya erkenden metro durağında olmayı ya da taksi tutmayı tercih etmekten başka çareniz yok.

Bu arada bazen istasyon kapısının kapalı olduğunu göreceksiniz. Böyle durumda endişelenmenize gerek yok. Diğer kapıya yönelmeniz yeterli olacak

3-Şehrin Göbeğinde Kumsal

Barselona’da denize de giriliyor hem şehri gezer hem de keyfime bakarım diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü şehirdeki kumsal gerçek anlamda kirlidir. Kirli olmasının yanı sıra tıklım tıkış kumsalda havlunuzu koyacak yer dahi bulamayacağınız zamanlar oluyor. Peki alternatif nedir?

Şehirde denize girmek yerine Nova Icaria, Bogatell, Mar Bella kumsallarını tercih edebileceğiniz gibi trenle Blanes’e gidip Costa Brava kumsalında denize girebilirsiniz.

4-Sagrada Familia Kuyruğu

Burası da aynı Vatikan gibi içeri bilet alabilmek için uzun uzadıya kuyrukta bekleyen ziyaretçilerle doludur. Kuyrukta beklemek bana ters diyorsanız online bilet satın alarak bu angaryadan yırtmış olursunuz

5-Düşük Sezon Bir Alternatif

Eğer eğlence, parti düşkünü değilseniz aslında Barcelona’nın yaz sıcağını çekmenize de gerek kalmıyor. İnanın yaz ayları öyle böyle sıcak olmuyor.

Düşük sezonda seyahat ederseniz daha az ziyaretçi olacağından hem rahat edersiniz, hem kültürel gezilerinizi yaz sıcağından uzakta rahatlıkla yapabilirsiniz.

Nisan veya Ekim en doğru tercihlerdir.

6-Müze Ziyaret Saatlerine Dikkat

Barselona’da bazı müzelere giriş saati vardır. Bir rehber eşliğinde gezileceğinden (bizim Dolmabahçe Sarayında olduğu gibi) bu saatleri önceden öğrenip giderseniz boşuna kapıda beklememiş olursunuz.

7-Ara Sokaklara Dalın

Muhakkak şehrin en önemli ve meşhur caddesi La Rambla’dır. Unutmamanız gereken burası beş bulvardan oluşan bir caddedir. Tamam güzel olmasına güzel ama saatlerinizi burada ayırmak yerine ara sokakları keşfedip hem daha ucuza yemek yiyebilir hem de daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz. La Boqueria La Rambla’dan sonra en önemli yerdir. Sabah erken saatlerde giderseniz kalabalık olmadan rahatlıkla gezebilir, fotoğraf çekebilir ve leziz yemekler yiyebilirsiniz.

8-Pazar Alışverişi mi No No No!

Pazar günü hemen hemen dükkanların tümünün kapalı olduğunu gördüğünüzde şaşırmayın. Yalnızca belli başlı ufak ve özel dükkanlar açıktır. O yüzden sakın cumartesinin işini pazara bırakmayın.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Cordoba Gezilecek Yerler

Emeviler'in İspanya'yı fethinden sonra başkent yaptıkları şehir Cordoba ile Endülüs seyahatimize başlangıç yaptık. Cordoba gezilecek yerler listesi çıkararak sizlere bir dolu günde Cordoba şehri...

Endülüs Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Endülüs Emevi Devleti'nin hakimiyetini sürdüğü ve Arap mimarisinin yoğun etkilerinin görüldüğü Endülüs, İspanya'nın güneyinde İber yarımadasında bulunuyor. Endülüs'ün tarihi, flamenko'nun merkezi, Unesco...

Endülüs Emevi Devleti

Endülüs seyahatine bir anda karar vermemizle hemen hazırlıklara Endülüs Emevi Devleti tarihi hakkında bilgi edinmekle başladık. İspanya, özerk bölgelerden oluşan bir ülke. Ve bu...