Küba ile ilgili sık sorulan sorular

KübaKüba ile ilgili sık sorulan sorular

Küba‘ya gitmeye kararınızı verdiniz, dur şu Küba değişmeden bir göreyim diyenlerdensiniz belli ki… Ve aklınıza takılan sorular olduğu için şu an bu sayfa önünüzde açık.

Merak ettiğiniz o kadar çok şey var ki nereden başlayacağınızı, ne okuyacağınızı bilmiyor bilemiyorsunuz.

Küba ile ilgili merakınızı gidermek için emin olun şu an bulunduğunuz en iyi konumdasınız.

O zaman merak edilenleri tek tek cevaplamaya başlayalım.

Küba Tehlikeli Ülke mi?

Aslında Batı yarım kürede suç oranının en düşük olduğu ülke olduğunu belirtmeliyiz. Küba’nün hangi şehrinde olursanız olun mutlaka gezinen ve etrafı kolaçan eden polisler görmeniz olasıdır. Bunlar tamamen düzeni sağlamak ve turistleri korumak amaçlıdır.

Küba’da İnternet Erişimi Var mı?

Evet internet erişimi mevcut tabi ki.

Otellerin pek çoğu yabancıların internet erişimini sağlayabilmesi için en az 1 – 2 bilgisayarı kullanıma açık tutmaktadır.

Turistik bölgelerde de ise internet cafeler bulunmaktadır.

Wi-fi yine otellerde mevcuttur. Ancak bazı oteller saatlik olarak wi-fi hizmetini satmaktadırlar. Ki bu da oldukça pahalıdır.

Etecsa inter kartını satın alıp internete girebilirsiniz. Havana ve Trinidad’da kartlar 3 CUC’a satılırken Varadero’da 1,5 CUC’tur. Kartlar saatlik olup örneğin 20 dakika kullandıktan sonra çıkış yapmanız halinde bir daha erişim sağlayamama sıkıntısı olabiliyor!

İnternetin çok yavaş olduğu, fotoğraf dahi paylaşılamadığını gidenlerden öğrenmiştik. Ama internet hızında sıkıntı olmadığını, görüntülü aramaya dahi yapabileceğinizi söylemek isteriz.

Küba’ya gitmek için en iyi dönem ne zaman?

Mart – Nisan ve Ekim-Kasım ayları Küba’yı ziyaret etmek için en iyi dönemlerdir.

En yüksek sezon diyebileceğimiz dönem ise Aralık-Ocak ve Şubat aylarıdır.

Kasırgaların yaşandığı ve ziyaret edilmemesi gereken dönem Haziran başından Kasım sonuna kadardır.

Küba Vize İstiyor Mu?

Evet! Küba Türk vatandaşlarından vize istemektedir. 6 ay geçerliliği olan pasaport aslıyla birlikte konsolosluğa giderek aynı gün içinde hatta birkaç saat içinde vizenizi 55 Euro karşılığında başka evrak’a gerek kalmadan kolaylıkla alabilirsiniz.

Kağıt parçası olarak aldığınız Küba vizesini Küba havalimanında pasaport kontrolünde polise veriyorsunuz. 2 bölümden oluşan vizenin ilk parçasına mühür basıldıktan sonra vize size geri iade ediliyor. Ülkeden çıkış yaparken yine bu kağıdı polise veriyorsunuz ve artık onda kalıyor vize kağıdınız. Olur da vize kağıdınızı kaybederseniz sıkıntı yapacak bir şey yok. Yanımızda bir kişi bu kağıdı kaybetti. Ve pasaport kontolündeki polise durumu izah edince sıkıntısız geçirdik.

Küba’ya giriş damgasının pasaportunuza vurulmasını istemiyor olabilirsiniz. Bunun için bir talebiniz olmadığı sürece zaten polisler damgayı vize kağıdına vuruyor. Bunun için endişelenmenize gerek yok.

Elektrik ve Adaptör

Küba 110 volt elektriğe sahiptir. Ama pek çok lüks otelde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. Adaptör nasıl sorusunun cevabına gelirsek;

Vermiş olduğumuz bu linke girerek Küba’nın hangi tür prizlere sahip olduğunu ve ne tür adaptör almanız gerektiğini göreceksiniz.

Genel olarak prizler bizimkilere uyumlu olduğu için biz Küba’da gezdiğimiz şehirlerde hiçbir sıkıntı yaşamadık. O yüzden yanınıza dönüştürücü almasanız da olur.

Küba’da Kredi Kartı Kullanabilir Miyim?

Küba’da ATM kullanmanızı önermiyoruz. Kullanan turistlerin başından geçen kötü hikayeleri de göz önüne alırsak (bankamatiklerin kart yutması vs) kart kullanmak yarardan çok zarar oluşturabilir.


Bunun yerine yanınıza nakit para götürmeniz en doğru tercih olacaktır.

CUC nedir?

Cuban Convertible Peso / Küba’nın yerel para birimidir. Aslında iki tür para birimi vardır. Biri turistlerin kullanabildiği CUC, diğeri ise halkın kullandığı, alışveriş yapabildiği CUP.

1 CUC = 1 EURO

Hesap yapmak için bu siteden tüm dövizlere bakabilirsiniz.

Küba’ya giderken yanınıza götürmenizi tavsiye ettiğimiz para birimi Euro’dur. Dolar götürmeniz halinde para bozdururken %11 kur farkı + %3 cezaya katlanmayı sakın unutmayın. Küba ekonomisini korumak için böyle bir uygulama geliştirmiş.

Küba İnsanlarına Ne Götürmeli?

Küba’ya gittiğinizde lütfen sokaklarda insanlara yardım ediyorum düşüncesiyle para vermeyin. Bunu yapmanız halinde insanları dilenciliğe sevk edebileceğini sakın unutmayın.

Bunun yerine onların ulaşmakta zorluk çektiği ürünler çok daha faydalı ve işe yarar olacaktır. Çocuklar için oyuncak, ucuz parfümler, sabunlar, şampuanlar, diş macunu, İspanyolca çocuk kitapları, şekerleme ve kıyafet götürmek onları çok mutlu edecektir.

Küba’da Ulaşımı Nasıl Sağlarım?

Eğer Küba’ya gidip tüm adayı gezmek gibi bir niyetiniz varsa adanın 1200 km uzunluğa sahip olduğunu unutmadan muhakkak offline map indirmelisiniz.


Bu aşamadan sonra tercih size kalıyor. İster otobüs, ister araç kiralama, ister tren isterseniz de iç hat uçuşlarıyla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama : Küba’da araç kiralamanın ucuz olduğunu söylemek mantıksız olur. Gideceğiniz dönem eğer yüksek sezonsa mutlaka öncesinden rezervasyonunuzu yapın.

Araç kiralayabileceğiniz firmalar Cuba Car Rental ve Havana Autos‘tur. 

Otobüs : Ülke içinde tercih edilecek otobüs firmaları Viazul ve Astro’dur. Astro Viazul firmasına göre biraz daha ucuzdur.

Tren : Küba’da tren saatleri hiç güvenilir ve zamanında değildir. Zaman sınırlamanız yoksa lokal insanlar birlikte seyahat etmek hiç de fena fikir sayılmaz.

Taksi : Küba’nın en meşhur ulaşım araçları tabi ki Küba deyince akla gelen klasik Amerikanlardır. Fakat bu taksilere binerken mutlaka baştan fiyat konusunda anlaşmanızı ve netleşmenizi sağlayın. Ayrıca sertifikalı yani resmi taksilere binin. Kaçak taksiye biniş yapar ve yakalanırsanız cezası olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Cienfiegos Gezilecek Yerler Küba

Küba turu kapsamında ziyaret ettiğimiz şehirlerden biri de Cienfiegos...

Trinidad Gezilecek Yerler Küba

Bizce Küba'nın en turistik ve güzel şehri Trinidad'a geldi...

Havana Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Küba! Herkesin hayali olan ülke... Nihayet bizim de Küba...

Küba Gezilecek Yerler Küba Turu

Küba turu için zamanımız yaklaştıkça heyecanımız kat be kat...