Geleneksel Khmer Dansı Apsara

AsyaKamboçyaGeleneksel Khmer Dansı Apsara

Geleneksel Khmer dansı aslında yalnızca dans değildir. Apsara dansı içerisinde izleyiciye mesaj veren, hikaye anlatan bir saray dansıdır.

4 türlü Khmer dansı vardır

Klasik Dans,

Gölge Tiyatrosu,

Lakhon Khol (erkeklerin maske takarak gösterdiği drama dans gösterisi),

Folk Dans

Geleneksel Khmer dansı olarak bilinen “Apsara” Nedir?

Hint ve Budist mitolojisinde bulutlarda ve suda yaşadığına inanılan dişi perilere verilen isimdir.

En dikkat ve ilgi çekici Klasik dans olan Apsara/Robam Tep Aspara dansıdır. Angkor Wat içerisindeki tapınakların duvarlarında binlerce Apsara figürü görmek bu dansın ne derece önemli olduğunu anlamaya yeter. Kral VII. Jayavarman döneminde 3.000 Apsara dansçısı olduğu tahmin edilmektedir.

apsara dansı kamboçya

Fotoğraf / http://heritage-line.com/

Dans bedeni saran geleneksel ipek kıyafetler, saça takılan çiçekler ile el ve vücut figürlerinin kullanıldığı yalnızca güzel ve genç kadınlar tarafından oynanan bir danstır. 2003 yılında Unesco Geleneksel Khmer dansını listesine almıştır.

Apsara dansının yabancı ülkelerde ilk gösterimi 1965 yılında Kamboçya Kralı Norodom Sihanouk’un kızı Norodom Boppha Devi tarafından yapılmıştır ve tanıtılmıştır. Modern dönemin profesyonel Apsara dansçısı prenses Norodom Boppha Devi olmuştur.

Khmer geleneksel dansı 1. ve 6. yy’da oynanan bir oyundur. Angkor imparatorluğu döneminde dansçılar kral ve tanrılar arasındaki iletişimin en iyi yöntemi olduğuna inanmaktaydılar. Kraliyete tabi çocuklar 5 ve 6. yaşında Khmer dansı için eğitime başlamaktaydı. Fransız sömürgesi döneminde Khmer dansı yalnızca kraliyet ailesine ve tanrılara yapılan çok özel dans iken modern döneme geçiş ile halka açılmıştır. Kamboçya’ya komşu ülkeler Tayland ve Laos’da Khmer dansından esinlenmiştir. Orkestrada davul, zil ve ney’in oluşumu ile muazzam bir müzik dinleyenlere sakinlik kattığı gibi dans ile bütümlenmesiyle de izleyiciyi yormayan aksine huşu içine sokan bir ambians oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Kamboçyadan Taylanda Nasıl Geçilir

Kamboçya Tayland Sınır Geçişi : Kamboçya vizeniz var ve...

Kamboçya Gezilecek Yerler

Uzakdoğu ülkeleri içinde Tayland ve Vietnam ile kombine edilmesi...

Kamboçya’ya Nasıl Gidilir

Kamboçya'ya nasıl gidilir, hangi havayolu kullanılır, karadan mı havadan...

Angkor Wat Gezi Rehberi

Angkor Wat Tapınak Kompleksi Kamboçya’nın kuzeyinde yer alan Siam Reap şehrinde Angkor Wat, Angkor...