Geleneksel Khmer dansı aslında yalnızca dans değildir. Apsara dansı içerisinde izleyiciye mesaj veren, hikaye anlatan bir saray dansıdır.

4 türlü Khmer dansı vardır

Klasik Dans,

Gölge Tiyatrosu,

Lakhon Khol (erkeklerin maske takarak gösterdiği drama dans gösterisi),

Folk Dans

Geleneksel Khmer dansı olarak bilinen “Apsara” Nedir?

Hint ve Budist mitolojisinde bulutlarda ve suda yaşadığına inanılan dişi perilere verilen isimdir.

En dikkat ve ilgi çekici Klasik dans olan Apsara/Robam Tep Aspara dansıdır. Angkor Wat içerisindeki tapınakların duvarlarında binlerce Apsara figürü görmek bu dansın ne derece önemli olduğunu anlamaya yeter. Kral VII. Jayavarman döneminde 3.000 Apsara dansçısı olduğu tahmin edilmektedir.

apsara dansı kamboçya

Fotoğraf / http://heritage-line.com/

Dans bedeni saran geleneksel ipek kıyafetler, saça takılan çiçekler ile el ve vücut figürlerinin kullanıldığı yalnızca güzel ve genç kadınlar tarafından oynanan bir danstır. 2003 yılında Unesco Geleneksel Khmer dansını listesine almıştır.

Apsara dansının yabancı ülkelerde ilk gösterimi 1965 yılında Kamboçya Kralı Norodom Sihanouk’un kızı Norodom Boppha Devi tarafından yapılmıştır ve tanıtılmıştır. Modern dönemin profesyonel Apsara dansçısı prenses Norodom Boppha Devi olmuştur.

Khmer geleneksel dansı 1. ve 6. yy’da oynanan bir oyundur. Angkor imparatorluğu döneminde dansçılar kral ve tanrılar arasındaki iletişimin en iyi yönetim olduğuna inanmaktaydılar. Kraliyete tabi çocuklar 5 ve 6. yaşında Khmer dansı için eğitime başlamaktaydı. Fransız sömürgesi döneminde Khmer dansı yalnızca kraliyet ailesine ve tanrılara yapılan çok özel dans iken modern döneme geçiş ile halka açılmıştır. Kamboçya’ya komşu ülkeler Tayland ve Laos’da Khmer dansından esinlenmiştir. Orkestra da davul, zil ve ney’in oluşumu ile muazzam bir müzik dinleyenlere sakinlik kattığı gibi dans ile bütümlenmesiyle de izleyiciyi yormayan aksine huşu içine sokan bir ambians oluşturmaktadır.

 

Summary
Article Name
GELENEKSEL KHMER DANSI APSARA
Description
Geleneksel Khmer dansı aslında yalnızca dans değildir. Apsara dansı içerisinde izleyiciye mesaj veren, hikaye anlatan bir saray dansıdır. Geleneksel Khmer dansı olarak bilinen "Apsara" Nedir? Hint ve Budist mitolojisinde bulutlarda ve suda yaşadığına inanılan dişi perilere verilen isimdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here