Uzakdoğu ülkeleri içinde Tayland ve Vietnam ile kombine edilmesi bakımından gittikçe popüler olmaya başlayan Kamboçya Uzakdoğu tur listelerinde de adını göstermeye başlamıştır. Pirinç tarlaları arasında Tonla Sap nehri boyunca kurulu kırsal ülke Khmer İmparatorluğuna ait tarihi mirasların kapılarını aralamasıyla gizemini kat be kat arttırmaktadır. Tarihe, kültüre, farklı coğrafyalara ilginiz varsa Kamboçya görülmesi gereken ülkeler arasındadır.

Kamboçya gezilecek yerler ile Kamboçya hakkında genel bilgilere, Kamboçya vizesi, Kamboçya ulaşım, Kamboçya hava durumu, tarihi yapıları, Unesco mirasına alınmış değerleri ve daha fazlanı öğreneceksiniz.

Kamboçya Nerede?

181,035 km2 alan üzerine kurulu ülke Asya kıtasında Tayland, Laos ve Vietnam’a sınırları olan dünya’nın 90. büyük ülkesidir.

Bangkok – Siem Reap : 399 km

Bangkok – Phnom Penh : 658 km

Ho Chi Minh – Phnom Penh : 280 km

Ho Chi Minh – Siem Reap : 461 km

Kamboçya’dan Laos’a karayoluyla gitmek için en az 24 saat yolculuk yapmak gerekiyor. Diğer sınır ülkeleri Tayland ve Vietnam’dan da yine otobüsle Kamboçya’ya ulaşabileceğiniz gibi diğer seçenek ise en konforlusu olan uçaktır.

Kamboçya Vizesi

Kamboçya vizesi için altı ay geçerliliği olan pasaportunuz ve 4×6 ebatlarında fotoğrafınız olması 1 aylık turist vizesi almak için gerekenlerdir. İster Türkiye’deki Kamboçya Konsolosluğundan isterseniz kapıda Kamboçya vizesinizi alabilirsiniz. Ya da bir diğer yöntem e-visa almaktır. Vize ücreti 30 usd olup daha fazla bilgi almak için Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır makalemizi okuyabilirsiniz.

Kamboçya Ulaşım

Kamboçya’nın en çok kullanılan havalimanları başkent Phnom Penh ve Siem Reap’tir. Tayland’dan gelecekler bu iki şehre de Air Asia ile uçabilir. Vietnam’dan ve Laos’tan gelecekseniz Vietnam Airlines kullanabilirsiniz.

Siem Reap havalimanı şehir merkezine 6 km uzaklıkta olup araçla 15 dakika sürmektedir.

kamboçyaya nasıl gidilir 2

Ülke içinde Phnom Penh ya da Battambang’dan nehir yoluyla Siem Reap şehrine ulaşabilirsiniz. İskele Siem Reap’in Phnom güneyinde Krom bölgesinde yer alıp şehre uzaklığı 15 km’dir.

Diğer ulaşım yolu otobüs ile Siem Reap şehir merkezinden bir kaç km uzaklıktaki Chong Kov Sou otobüs istasyonu en çok kullanılan yoldur.

Kamboçya ulaşım ve Kamboçya Tayland Sınır Geçişi makalelerimiz ile detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kamboçya Hava Durumu

Kamboçya’da dört mevsim yaşanmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 28 ila 33 derece olan ülke tropik iklime sahiptir. Burada tercih etmeniz gereken ay yağmur sezonunu olmamasıdır. Ülke’yi rahat rahat gezmek için en ideal aylar Kasım ve Şubat ayları arasıdır.

Aralık-Şubat arası serin ve kuru iklim

Mart-Mayıs arası sıcak ve kuru

Haziran-Ağustos arası sıcak ve yağışlı

Eylül-Kasım arası serin ve az yağmur

Kamboçya Hakkında Genel Bilgiler

Resmi Adı : Kamboçya Krallığı

Yeral Adı : Kampuchea

Başkent : Phnom Penh

Resmi Dil : Khmer dili, ama ülkede İngilzce ve Fransızca da konuşulmaktadır.

Nüfus : 15.76 milyon (2012)

Önemli Şehirler : Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Battambang, Kampong Cham

Önemli Nehirler : Tonla Sap, Mekong, Bassac

Sınır Ülkeler : Tayland, Vietnam, Laos

Uluslararası Havalimanları : Siem Reap (REP) ve Phnom Penh (PHN)

Din : Theravada Budizmi, İslam ve Animizm

Para Birimi : Riel (KHR) 1 Usd = 4,015.90 KHR Para birimi hesaplamak için buraya tıklayınız.

Telefon Kodu : 855

Zaman Dilimi : GMT +7

İnternet Uzantısı : .kh

Kamboçya’da gezilmesi gereken iki önemli şehir vardır. Bunlar tamamen kültüre ilişkin gezilecek yerler olup Siem Reap başkent Phnom Penh ve Sihonoukville’dir. Eğer tatilinizi sadece Kamboçya’ya yapacaksanız bu iki şehri gezmek için ayırmanız gereken süre 6 gün olmalıdır. Ama Vietnam ya da Tayland turu ile birleştirecekseniz ve çok da detaylı gezmeyecekseniz 4 gün yeterlidir. Şimdi Phnom Penh ve Siem Reap’te gezilecek yerlere.

Hangi şehirden başlarsanız başlayın bu iki şehir arasındaki ulaşımınızı şehirler arası konforlu otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Phnom Penh ve Siem Reap arası 320 km olup otobüsle beş saat uçakla 40 dakika sürmektedir.

Kamboçya Gezilecek Yerler – SIEM REAP ŞEHRİ

Old Market : Phsar Chas olarak da bilinen bölge şehrin en canlı ve kalabalık bölgesidir. Pub street olarak bilinen turistik sokak ve gece pazarları yine bu bölgede kurulmaktadır. 1998 yılına kadar bu sokakta in cin top oynarken barların açılmasıyla git gide popüler bir yer haline gelmiştir. Alışveriş, tur acentaları, yeme-içme ve eğlencenin merkezidir.

Angkor Wat : Kamboçya’nın simgesi haline gelmiş ve Unesco tarafından Dünya Miras Listesine girmeye hak kazanmış Angkor Wat dünyanın en büyük tapınak kompleksidir. Angkor Wat makalemizi okumanızı öneririz.

Tonle Sap Gölü : Tonle Sap Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su gölüdür. Eğer tapınaklara bir süre ara vermek ve dinlenmek isterseniz göl üzerinde bir gezinti ya da göl üzerindeki yüzen köylerde yerli halkın yaşamlarını gözlemleyebilirsiniz.

kamboçya gezilecek yerler 6

Photo by : http://www.bbc.co.uk/

Nehir boyunca ziyaret edilmesi gereken en iyi üç köy; 

  • Chong Khneas : Phnom Krom bölgesinderahatlıkla ulaşabileceğiniz bir köydür. Ulaşım kolay olmasından dolayı en popüler köylerden bir tanesidir. Buraya iki saat ayırarak su üzerine kurulu köydeki kilise, okul, klinik ve evleri gezebilirsiniz. Ayrıca köyden katılabileceğiniz iki tur seçeneği vardır. Biri daha çok lokal marketlere ziyaret edilecek göl turudur. Diğeriyse Geko ortam merkezi (ziyaret saatleri 08:30-17:00) turudur.
  • Kompong Phluk : Çok turistik bir köy olmasa da mutlaka ziyaret edilmelidir. Şehrin 16 km dışında bulunan köyde evler 6 – 7 metre yükseğe kuruludur. Yağmur sezonunun başlamasıyla evlerin altı tamamen sularla kaplanır.
  • Kompong Khleang : Göl üzerinde yaşayan en büyük topluluğa sahip köydür. Bu köydeki evler Kompong Phluk’takilerden daha yükseğe inşa edilmiştir. Zeminden yüksekliği 10 metredir. Halk geçimini balıkçılıktan kazanmaktadır. Şehrin 35 km dışında olduğundan ulaşım her ne kadar uzun olsa da gidip görmenizi tavsiye ediyoruz.

Pagodalar : Budist rahiplerin yaşamlarını görmek için Siem Reap’deki Pagodalar en doğru tercih olacaktır. Dünya görüşüne sahip rahiplerin ağzından yaşamlarını dinlemek ve pagodaları size gezdirmesini istiyorsanız gidebileceğiniz pagoda listesi şöyledir;

  • Wat Damnak : Siem Reap’in en büyük pagodasıdır. Bir çok rahip bu pagoda da yaşamaktadır. Old market’in karşısında nehrin diğer kıyısında yer alıyor.
  • Wat Bo : 18. yy’da yapılmış olup şehrin en eski pagodasıdır. Duvar süslemeleri sadece dini içeriklerden oluşmak aynı zamanda Kamboçya’nın yaşam tarzınını da betimlemektedir. Gerçi çok bakımsızdır ama yine de görülmeye ve bahçesinde pagodalar arasında rahiplerle gezmeye değerdir.
  • Wat Preah Prom Rath : Nehir kenarında Old Market’e çok yakın bu pagoda şehrin en güzel pagodasıdır.Duvar boyaları ve içerde yer alan heykeller birbirinden güzeldir. 1915 yılında yapıldığı için şehrin en yeni pagodasıdır.

Diğer pagodalar; Wat Thmei, Wat Kesararam,  Wat Po Lanka, Wat Athvea ve Wat Preah Inkosei’dir.

Phnom Kulen Ulusal Parkı : Kulen dağında bulunan Ulusal Park Siem Reap’in 50 km dışındadır. Tapınak veya şehir gezinizi tamamladıktan sonra öğleden sonra gitmek en iyi vakittir. Kamboçya’nın kültürü ve doğal güzelliği birleştirebileceğiniz ve oldukça keyif alacağınız yerlerin başında geliyor. Kamboçya halkı için burası çok özel bir yere sahiptir. Çünkü 802 yılında kral tacını burada giymiş ve Java’nın bağımsızlığını ilan etmiştir. Bundan dolayı hafta sonları ve özel günlerde burası ana baba günüdür. Park içinde yatan buda heykelinin olduğu yere ziyaret edebileceğiniz gibi gürül gürül akan şelalenin altında sıcak Kamboçya gününün serin serin tadını çıkarabilirsiniz. Park girişinin ücreti 20 dolar, şehir merkezinden gidiş-dönüş ulaşım ücreti ise 50 dolardır.

Müzeler : Her gittiğiniz yerde müze ziyaretinde bulunmaya özen gösteriyorsanız Siem Reap bunun da karşılığını veriyor. Şehir içinde gidebileceğiniz üç tane müze var. Bunlar Angkor Ulusal Müzesi, Kamboçya Karamayın Müzesi ve Siem Reap Savaş Müzesidir.

Balon : Angkor tapınakları arasında kaybolup hayran kaldıktan sonra çıkışta yüzlerce metre yüksekten koskoca imparatorluğa başkentlik yapmış bu tarihi şehri görmek istemez misiniz! Biz hava muhalefeti yüzünden yapamamıştık. Ama sizler hava şartları el veriyorsa yapmadan dönmeyin!

Siem Reap’te Yapmadan Dönme

Angkor Wat tapınak kompleksinde gün batımını izle

Harabeleri keşfedin

Kamboçya sirkine git

Lokal dükkanlardan alışveriş yapın

Apsara Dans performansını izleyin

Balona binin

Zipline yapın

Siem Reap’te Masaj Salonları

Toksen-Masaji_1600

Baray Spa Foot Massage

Bodia Spa

Body Tune

Devatara Spa

Frangipani Spa

Kaya Spa

Sokkhak Spa

Spa Village

Visaya Spa & Pool

KAMBOÇYA GEZİLECEK YERLER – PHNOM PENH ŞEHRİ

Phnom Penh ülkenin ekonomik, ticaret ve politik merkezi olmakla birlikte ülkenin başkentidir. Mekong, Tonle Sap ve Bassac nehirlerinin birleştiği nokta Phnom Penh 40 yıl önce Kızıl Kmerler’in oyun sahnesine ev sahipliği yapan şehirdir.  2 milyon insanın öldüğü, katlediği yer. Dolayısıyla burada tapınak, doğa ve benzeri şeylerden çok geçmişin acısı içinde hüzünlü bir gezi gerçekleştireceksiniz. Phnom Penh yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

kamboçya gezilecek yerler 3

Ulusal Müze : Bir şehrin geçmişini, tarihini anlamak için en iyi yol müzesine ziyaret etmektir. Hazır Kamboçya’ya kadar gelmişken en azından 10 dakikanızı ayırıp mutlaka müzesini ziyaret edin.

Kraliyet Sarayı ve Gümüş Pagoda : En önemli özelliği ve ün yapmasının sebebi zeminindeki gümüşlerden kaynaklıdır. Her birinin kilosu 1.125 kg gelen 5.329 tane gümüş fayans pagodayı bu derece değerli yapmıştır.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi : Zamanında okul olarak kullanılan bina Pol-Pot tarafından hapishaneye çevrilmiştir. Kamboçya halkı ölüm tarlalarına götürülmeden önce burada gözaltına alınıp, sorguya çekiliyormuş. Nasıl bir gözaltı nasıl bir sorgu insanın içine sığmıyor doğrusu gördükleri. Yukarıda verdiğimiz Phnom Penh linkinden detayları okuyabilir, fotoğraflara bakabilirsiniz.

kamboçya gezilecek yerler 1

Photo by http://davidbarreiro.com/

Ölüm Tarlaları / Killing Fields : Pol Pot rejimi boyunca milyonlarca insanın şehirlerden tarlalara sürgün edildiği, ölüme götürüldüğü, günde bir avuç pirinç için canla başla çalıştırıldığı tarlalardır. Şehrin 15 km güneybatısında yer aldığından mutlaka araç ya da motosiklet kiralamalısınız.

Wat Phnom :  1373 yılında inşa edilen budist tapınağı 27 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek tapınağı olma özelliğine sahiptir. Şehir ismini anlatılan efsaneye göre buradan almıştır. Bugün tapınağın bulunduğu arazinin eski sahibi olan Daun Penh isimli dul kadın evinin bahçesindeki çukurda buda’ya ait döet heykel bulmuştur. Bulur bulmaz burayı koruma altına almış ve tabi bunu duyan halk burayı kutsal olarak kabullendiğinden tüm yerleşim kadının arazisinin çevresinde olmuştur. Kmer dilinde Phnom tepe demek, Penh ise arazi sahibi Daun Penh’in soyadından gelerek ülkenin başkentinin ismi böyle doğmuştur.

 

Phnom Penh’de Alışveriş 

Kandal Market : 13. sokakta nehir kenarına yakın konumdadır. Açık hava pazarı içinde aradığınız ne varsa bulabilirsiniz. Özellikle yemek tezgahları birbirinden güzel yiyecekler sunmaktadır. Ve oldukça da ucuzdur 😉

Psar Thmei / Central Market : 1937 yılında Fransızlar tarafından kurulmuştur. Aradığınız her şeyi ama her şeyi bulabileceğiniz çok büyük bir pazar ve Kandal’a göre daha temiz ve düzenlidir.

Tuol Tom Pong Market / Russian Market : Şehrin gezilmeye ve alışveriş yapmaya değer en canlı marketidir. Antika’dan tahta ürünlerine, hasır ürünlerden geleneksel objelere kadar aradığınız ne varsa bulabileceğiniz bir pazardır. Pazar Mao Tse Tung bulvarının güneyinde 440 ve 163. sokağın köşesindedir.

KAMBOÇYA GEZİLECEK YERLER – SIHANOUKVILLE

Kamboçya’nın güneyinde yer alan ufak il Sihanoukville Kamboçya’nın tatil cennetidir. Denize kıyısı olmasıyla şehir, tapınak ve kültür gezilerinden sonra pek çok turistik dinlenmek ve keyif yapmak için uğrak noktasıdır. Pırıl pırıl kumsallarla çevrili olması, çevresinde birbirinden güzel tropik adalara sahip olması Sihanoukville’yi gerçekten cazip bir yer haline getirmiştir. Phnom Penh’ten uzaklığı 232 km’dir. 868 km2 alana sahip olmasıyla ufacık bir yer kaplayan Sihanoukville’nin sınır komşuları şöyledir; kuzeyinde Koh Kong, doğusunda Kampot, güney ve batısında Tayland Körfezi.

kamboçya gezilecek yerler 2

Sihanoukville’i ziyaret etmek için yılın her ayı uygun olup yine de muson dönemini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yıl boyu 28 derece sıcaklığa sahip olmasıyla beraber en serin dönem (20-28 derece) Kasım ve Mart ayları arası, en sıcak aylar (26-35 derece) Mart ve Mayıs ayları, yağmurlu dönem (24-34 derece) ise Mayıs ve Ekim aylarıdır.

Genel olarak Aralık ve Ocak ayının en soğuk dönem, Nisan ayının ise en sıcak dönem olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Kıyı şeridi boyunca birbirinden güzel kumsalda palmiye ağaçları altında dinlenebilir, turkuaz denizi sularda yüzebilirsiniz. Kumsalları ve milli parkı listelemek gerekirse;

Ream Ulusal Parkı : Şehir merkezinden 29 km uzaklıktaki bu park Kamboçya’nın 7 ulusal parkından bir tanesidir. Park içerisinde doğa ve safari turlarına çıkabileceğiniz gibi şelaleleri de gezebilirsiniz.

Vietnam woman farmer havesting rice on river

Hawai Kumsalı : Adeta bir balıkçı kasabasını andırır. Sahil boyunca göreceğiniz sayısız botlar sizi şaşırtmasın. Çünkü ada turlarının çıkış noktası burası olduğundan böyle kalabalık olması normaldir. Denize girmek için burayı önermiyoruz.

7-Cham Kumsalı

Sokha kumsalı : 1.5 km uzunluğa sahip kumsal özeldir. Sadece otel müşterilerinin kullanımına izin verilmektedir.

Victory Kumsalı : Victory tepesinin yamacındaki kumsal turistik bir yerdir. Kumsal metrelerce genişliğe sahip olmasa da mutlaka gitmenizi önerdiğimiz kumsallardan bir tanesidir.

O’ccheuteal Kumsalı : Şehrin batısında yer alıyor. Motosikletle beş dakikada ulaşabilirsiniz. Serendipity ve O’tres kumsallarına 2 km uzaklıktadır. Kumsal boyunca cafe ve restaurantlar olduğundan ister bu işletmelerin şezlonglarını kiralayın isterseniz karnınız acıktığında oturun keyfinizi sürün. Kumsal işletmelerden dolayı dar ama su pırıl pırıl!!!

Serendipity Kumsalı : Aslında kumsal var demek yalan olur. Kıyı boyunca batı tarzı bar ve restaurantlar ile tur acentalarının ufak dükkanlarının sıra sıra dizildiği keyiften çok alışverişe odaklı bir kumsaldır. 

O’tres Kumsalı : Şehrin dışında yer alan kumsal oldukça geniş olmakla beraber denizi diğer kumsallar gibi çok durgun değildir.

Sihanoukville’e Ulaşım

Phnom Penh’ten konforlu otobüsler ile buraya dört saatte ulaşabilirsiniz. Zaten hemen hemen her turistin kullandığı yöntem bu yoldur. Ben yollarda doya doya gezmek istiyorum, orada burada dur kalk yaparak gideyim diyorsanız Phnom Penh’ten motosiklet kiralayıp da yolculuk yapmak bir tercihtir.

Koh Kong’dan hızlı botlar (süre 4 saat), taksi ve halk otobüsleri seçenekler arasında.

Summary
Article Name
KAMBOÇYA GEZİLECEK YERLER
Description
Kamboçya gezilecek yerler, Kamboçya Turu, Angkor Wat, Kamboçya vizesi ile bilgi içeren Kamboçya gezi rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here