Fushimi Inari Tapınağı

AsyaJaponyaFushimi Inari Tapınağı

Japonya’nın eski başkenti olan Kyoto şehrinin 6 km. güneyinde Inari dağının eteklerinde yer alan tapınak şehrin en ünlü tapınağıdır. Tapınak Tanrı Inari nam-ı diğer Pirinç Tanrısı için yapılmıştır.

Amerikalı yazar Arthur Golden’ın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan 2005 yılı Hollywood yapımı Bir Geyşa’nın Anıları filmini izlediyseniz filmin çekildiği tapınak burasıdır.

Fushimi Inari Tapınağı Tarihi

Fushimi Inari Taisha Tapınağının tarihi hakkında aslında tam net bilgi yoktur. Tapınağın 711 yılında Hata-no-Iroko tarafından bulunduğu söylenmektedir. Tapınak içerisindeki tüm yapılar 21 Mart 1468 yılında Onin savaşında dolayı yanarak ile kül olmuştur. Ardından 1499 yılında tapınak girişindeki Honden isimli yapı yapılmıştır. Honden’in hemen önündeki tapınak girişinde ki büyük turuncu kapı ise 1589 yılında Toyotomi Hideyoshi tarafından Fushimi Inari’ye bağışlanmıştır.

Tapınağın en ilginç ve dikkate değer olan yapısı binlerce turuncu renkli torii isimli kapılarıdır. İkinci Dünya Savaşında şehre bir bomda dahi düşmemiş olması sayesinde şehrin tüm tapınakları ayaktadır. Tapınak girişinde ilk karşımıza çıkan büyük turuncu renkli kapı. Kapının hemen arkasındaki bina tapınağın ana yapısı olan Honden’dir. Tapınağa insanlar dilekler dilemek için geliyor. Dilekleri kabul olanlar ise isimleri yazılı turuncu kapıları tapınağa bağışlıyor. Tapınağa gitme fırsatınız olursa her bir turuncu direk üzerinde isimler yazılı olduğunu fark edeceksiniz.

Turuncu kapılar birbirine çok yakın mesafede olduğu için adeta bir tünelden geçiyormuşsunuz hissine kapılmamak elde değil. Yeşillikler içinde tünelden tünele geçip, karşımıza gölet çıkıyor. Ruhaniliğin doğa ile birleştiği muazzam yerlerden biridir Fushimi Inari tapınağı.

Tapınak içinde bir çok tilki heykeli bulunuyor. Bunlar Tanrı Inari’nin habercileridir.

Adres : 68 Yabunouchi-cho, Fukakusa Fushimi-ku, Kyoto

Ulaşım : JR Inari istasyonundan yürüyerek 3 dakika, Keihan Railway Fushimi Inari istasyonundan ise 5 dakikadır. Kyoto şehir otobüsü ile Fushimi-Inari-Taisha otobüs durağında da inebilir ve buradan 13 dakika yürüyebilirsiniz.

Giriş : Ücretsiz.

Ziyaret Saatleri : 07:00 – 16:30

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl...

KYOTO GEZİLECEK YERLER – 2023 Güncel Tüm Bilgiler

Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı...

Sagano Bambu Ormanı – Japonya

SAGANO BAMBU ORMANI - Arashiyama - Kyoto Bambu ağacı daha çok...

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo gezimiz boyunca Tokyo'da gezilecek yerlerin hepsini gezmeye vaktimiz yetmese...