Fushimi Inari Tapınağı

Japonya’nın eski başkenti olan Kyoto şehrinin 6 km. güneyinde Inari dağının eteklerinde yer alan tapınak şehrin en ünlü tapınağıdır. Tapınak Tanrı Inari nam-ı diğer Pirinç Tanrısı için yapılmıştır.

Amerikalı yazar Arthur Golden’ın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan 2005 yılı Hollywood yapımı Bir Geyşa’nın Anıları filmini izlediyseniz filmin çekildiği tapınak burasıdır.

Fushimi Inari Tapınağı Tarihi

Fushimi Inari Taisha Tapınağının tarihi hakkında aslında tam net bilgi yoktur. Tapınağın 711 yılında Hata-no-Iroko tarafından bulunduğu söylenmektedir. Tapınak içerisindeki tüm yapılar 21 Mart 1468 yılında Onin savaşında dolayı yanarak ile kül olmuştur. Ardından 1499 yılında tapınak girişindeki Honden isimli yapı yapılmıştır. Honden’in hemen önündeki tapınak girişinde ki büyük turuncu kapı ise 1589 yılında Toyotomi Hideyoshi tarafından Fushimi Inari’ye bağışlanmıştır.

Tapınağın en ilginç ve dikkate değer olan yapısı binlerce turuncu renkli torii isimli kapılarıdır. İkinci Dünya Savaşında şehre bir bomda dahi düşmemiş olması sayesinde şehrin tüm tapınakları ayaktadır. Tapınak girişinde ilk karşımıza çıkan büyük turuncu renkli kapı. Kapının hemen arkasındaki bina tapınağın ana yapısı olan Honden’dir. Tapınağa insanlar dilekler dilemek için geliyor. Dilekleri kabul olanlar ise isimleri yazılı turuncu kapıları tapınağa bağışlıyor. Tapınağa gitme fırsatınız olursa her bir turuncu direk üzerinde isimler yazılı olduğunu fark edeceksiniz.

Turuncu kapılar birbirine çok yakın mesafede olduğu için adeta bir tünelden geçiyormuşsunuz hissine kapılmamak elde değil. Yeşillikler içinde tünelden tünele geçip, karşımıza gölet çıkıyor. Ruhaniliğin doğa ile birleştiği muazzam yerlerden biridir Fushimi Inari tapınağı.

Tapınak içinde bir çok tilki heykeli bulunuyor. Bunlar Tanrı Inari’nin habercileridir.

Adres : 68 Yabunouchi-cho, Fukakusa Fushimi-ku, Kyoto

Ulaşım : JR Inari istasyonundan yürüyerek 3 dakika, Keihan Railway Fushimi Inari istasyonundan ise 5 dakikadır. Kyoto şehir otobüsü ile Fushimi-Inari-Taisha otobüs durağında da inebilir ve buradan 13 dakika yürüyebilirsiniz.

Giriş : Ücretsiz.

Ziyaret Saatleri : 07:00 – 16:30

 

More from the blog

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl yapılır, Fuji Dağ'ı manzarası en güzel nerelerden görülür diye sizler için derledik ve ortaya çok...

KYOTO GEZİLECEK YERLER – 2024 Güncel Tüm Bilgiler

Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı bir kaynak niteliğindedir. Japonya gezi planı yapıpta Kyoto gezilmeden dönülür mü? Elbette ki Hayır! Öyleyse buyrun makalenin...

Sagano Bambu Ormanı – Japonya

SAGANO BAMBU ORMANI - Arashiyama - Kyoto Bambu ağacı daha çok Amerika, Asya ve Afrika'da bulunan 1000 değişik cinsi olan bir ağaç türüdür. Zor yetişen bir...

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo gezimiz boyunca Tokyo'da gezilecek yerlerin hepsini gezmeye vaktimiz yetmese de bir çok yerini gezip, görme şansımız oldu.  Tokyo yapılacak aktiviteleri, görülecek yapıları, bize göre oldukça değişik...