Filipinler Yolculuğu

AsyaFilipinlerFilipinler Yolculuğu

Beklediğimiz 19 Aralık Cumartesi günü nihayet geldi. Filipinler’e gitmek için çok hevesli çok heyecanlıyız. Bu sefer ki Uzakdoğu uçuşumuzu ilk defa Asiana Airlines ile Seoul aktarmalı olarak gerçekleştireceğiz. Asiana Airlines da Star alliance üyesi olduğundan memnuniyetsizlik söz konusu değil 🙂

Hatta Güney Kore Seoul’de 12 saat bekleme süremiz olacağı için bu süre zarfında hem şehri gezebilir hem de alışveriş yapabiliriz diye düşündük.

19.12.2015 saat 16:20’de kalkması gereken Asiana Airlines uçağına Kore’den Türkiye’ye gelirken inişte kuş çarpması sonucu meydana gelen hasar nedeniyle uçakta bir parçanın değiştirmesi gerektiği uçağın kalkmasına yaklaşık 1 saat kala biz yolculara bildirildi.

Parçanın değişip değişmeme durumu da net belli olmadığı için bizi stres bastı haliyle. Çünkü İstanbul’dan Seoul’e 9 saat uçuş burada 12 saat bekledikten sonra 4 saatlik ikinci bir uçuş ile Cebu’ya ve buradan da yaklaşık 3 saatlik otobüs yolculuğu yaparak Filipinlerdeki ilk konaklayacağımız noktaya varmamız epey uzun sürecek. Bu yolculuk öncesi üzerine böyle can sıkıcı haber alınca kurulmamak elimizde değil.

Neyse ki problem çok kısa bir süre içinde çözülüp tüm yolcular 18:20’deki bir başka Star Alliance üyesi uçak firmasına aktarıldı.

Tüm bu aksilikler sonucu Seoul’deki 12 saat bekleme süremiz 10 saate düştü.

Aktarmamız uzun süreli olacağından ücretsiz şehir turu için rezervasyonumuzu yaptırmıştık. Ancak varış saatimize göre en uygun tur 3.5 saatlik olanıydı. Şimdi bu tura katılsak mı yoksa kendimiz mi şehri gezsek bilmiyoruz.

Seoul Incheon havalimanındayız…..

20 aralık sabah 11:30’da Incheon’e vardığımız gibi ücretsiz şehir turuna katılmak için Mode Travel kontuarını bulup önceden internet üzerinden rezervasyonumuz olduğu için listeden adımızı bulup turun başlayacağı saati beklemeye başladık. 3.5 saat yerine isterseniz sizi 5 saatlik tura çıkaralım teklifinde bulundukları için uzun süreli olanı tercih ettik. 13:00 ila 18:00 arası sürecek tur boyunca Myeongdong alışveriş bölgesi ve Namsangol Hanok kasabasını ziyaret ettik. Hazır şehre gelmişken karşımıza çıkan app store’dan da iphone almadan olmaz dedik. Madem ki 2.704 TL bir tane olmaz iki tane olsun dedik  Bu arada bu tutarın %7 vergisini de havalimanından geri alınca cepten çıkan 2.511 TL oldu.

Artık bir sonraki uçuşumuz için saatimiz geldi. 4 saat sonra Cebu Mactan Havalimanına indik ama ikimizin de içi hiç rahat değil. Birbirimize de çaktırmıyoruz  İstanbul’da uçağımızı değiştirdiklerinde valizler zamanında Seoul’de olur mu diye ısrarla sormuş ve ısrarla evet kesinlikle olur demişlerdi. Gel gör ki uçak 13 saat sonra kalkabilmiş. Haliyle de bizim aktarmaya yetişememiş valizler. Havalimanı yetkilileri çok iyi ilgilendiler. Hemen kayıp formu doldurup bizi ofise çıkardılar ve sistemden valizlerin nerede olduğunu kontrol ettiler. Şükür ki valizler İstanbul’dan seoul’e doğru yolda gözüküyor. Ama elimize ulaşması 2 gün sonrayı bulacak.

Gecenin 2’si ve biz elimiz kolumuz boş Cebu’dan Moalboal’a yol alıyoruz…..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için...