Eşi Benzeri Olmayan Sancaklar Cami

TürkiyeİstanbulEşi Benzeri Olmayan Sancaklar Cami

Bu sefer dünyanın bir ucuna değil çok yakınımızda bulunan değişik bir yapıyı ziyaret etmeye gittik. Göreceğimiz şey bir cami ama alışageldiğimiz camiler gibi değil. Görüntü itibariyle cami ile uzaktan yakından pek bir ilgisi yok.

Caminin mimarı Emre Arolat’tır. Cami 1050 m2 alan üzerine/altına inşa edilmiştir. 6. düzenlenen Dünya Mimarlık Festivalinde iyi dini yapı olarak seçilen cami bildiğimiz diğer camilerin aksine süsleme ve gösterişten uzak oldukça moderndir. Yine bir diğer ayrıntı ise cami’nin minaresinin bulunmayışıdır. Mimar Emre Arolat minare yerine taş kule yapmıştır. Kulenin en üstünde yazılı arapça kelime “Allahuekber”dir. Üst avluda taş kule ve musalla taşları var.

Avludan aşağı kısa adımlı merdivenlerden inerek caminin içine girdik. Cami Hira mağarasından esinlenilerek yerin altına yapılmıştır. Gün ışığının içeri süzülmesi ve led ışıkların loş aydınlatılmasıyla içerisi oldukça dinlendirici olmuş. Caminin içine gerince tam karşıdaki siyah cam duvarın ortasında tek süsleme arapça yazılı vav harfidir.

Cami için bizce fazla lafa gerek yok. Bizim gördüğümüz en güzel en modern en ibadet edilesi camilerden biridir.

Adres : Karaağaç Mevki,Toskana Vadisi, Büyükçekmece – İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Dolunayda Boğaz Turu

İki kıta arasından geçen muhteşem su yolu düşünün ve...

Şile Gezi Rehberi

Tarihi eski çağlara kadar uzanan Karadeniz'in kıyısında ufacık bir...

Çatalca

Villafe'de geçirdiğimiz güzel bir günün ardından havanın da şansımıza...

Villafe Butik Otel

Sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız Eylül ayının ilk haftasında...