Villafe’de geçirdiğimiz güzel bir günün ardından havanın da şansımıza iyi olmasından faydalanıp Çatalca ve çevresinde gezilecek yerleri görelim istedik.Roma İmparatorluğu zamanında Metra diye anılan bir yer iken Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra adı farklı isimler aldıktan sonra en son olarak Çatalca olarak kalmıştır.

Çatalca stratejik konumundan dolayı tarihte bir çok saldırılara, istilalara karşı karşıya kalmıştır. Çatalca bölgesinde Trak halkı sonrasında Makedonlar ve ardından Bizanslılar en son Türk Beylikleri yaşamıştır.

Ferhatpaşa Cami ve Çeşmesi

Klasik Osmanlı mimarisinin bir örneği olan cami Mimar Sinan tarafından 1597-1598 yılında yapılmıştır. Balkan Savaşı zamanında ciddi derecede tahrip olmuş cami yenilenerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Topuklu Çeşmesi

Çatalca Kaleiçi mahallesinde tarihi çınar ağacının gölgesinde yer alan çeşmeye suyu Bizanslılar getirmiştir. Yaptıran ise Sultan II.Ahmet’tir.

Mübadele Müzesi

Topuklu çeşmesine çok yakın konumdaki müze eskilerde Rum Tavernası sonra Ziraat Bankası olarak hizmet vermiştir. Çatalca Belediyesi, Lozan Müdabilleri Vakfı ve Avrupa 2010 Kültür Başkent Ajansı’nın birlikte hareketi ile yapı müzeye çevrilmiştir. Ziyaret edeceğimiz gün müze içerisindeki sayımdan dolayı ziyarete kapalıydı.

İnceğiz Mağaraları

Yer aldığı köye adını veren mağara aslında Kemal Sunal’ın Salako filminin burada çekilmesinden dolayı bilinmektedir. Mağaranın 9 yy’da Cenevizlilerden kaldığı bilindiği gibi diğer bir söylem ise mağara önünden geçmekte olan derenin eskiden taşıp dev kayada böyle oyuklar oluşturması.

İki Göz Mağarası

Çatalca Pınarca Mevkiinde bulunan mağaralara ulaşım oldukça zor. Köye girdikten sonra mağarayı gösterir hiçbir tabela yok. Önceden buradan su gelmekte iken artık susuz bir yer halini almış. Mağaraların ve su kanallarının bir çok yeri hazine arayanlar tarafından kazılmış ve öylece bırakılmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here