Çocukluğumun Şilesi

Her zaman demişimdir “Dünya’yı gezsem de Şile’nin yeri bir başkadır” diye.

Haftasonu iğne atsan düşmez plajlarını, buram buram mangal kokularını, geceleri yollara yatıp sabahlayan insanlarını görenler tabi ki beni anlayamaz. Çünkü Şile benim için hala ağaçların gökyüzünü kapadığı yollarıyla 2.5 saat süren, Yeşilvadi’de ayran, Üvezli’de gözleme ve mısır molası verilen, herkesin birbirini tanıdığı turistlerin, sanatçıların kumsalları süslediği, festivallerin en eğlencesini bize yaşatan, okulların kapanmasıyla nasıl gideceğimizi bilmediğimiz ve açılacağı son güne kadar terk edemediğimiz, sayısız duygu ve anıların biriktiği Gezgin Çift’in gezmeye start verdiği küçük bir tatil kasabasıdır.

O zamanlar Şile’nin en ünlü kumsalı olan Ayazma Plajı bize fazla bile gelirdi. Plaj voleybolu oynar, futbol maçları yapar, su savaşları oynar hatta ketçap-mayonez savaşları bile yapmışlığımız vardır

Bütün gün doya doya eğlenir Şile’nin yokuşlu yollarında evlerimizin yolunu tutardık. Akşam yemeğini yediğimiz gibi gece için hazırlıklar başlardı. Özene bezene giyinir, tek bir saç telimizi bile jölemizden mahrum etmezdik. Vira Bar, Vira Disko, Tantana, Bibar,Keyif, Rüya Disko, Moondrop, Değirmen Disko, Baron, Şilem Bar, Reila, Efuli Disko eğlence mekanları sayesinde gün bitmediği gibi gecelerimizde bitmezdi. Barlarda eğlenmekle kalmayıp, yorulmak bilmez bir halde ya küçük limana ya büyük limana ya da Kumbaba’ya dere kenarında muhabbet devam ederdi. Arabada müzikler çalınır, sohbet ve eğlence hiç bitmez, eve gitmek nedir bilmezdik.

Yıllar yavaş yavaş ilerlemeye başladıkça hayat mücadelesi de başladı. İş güç derdine düştük her gün beraber olduğumuz dostlarla aramıza ayrılıklar girdi. Bu ayrılıklar bazen hayatın başka yöne götürmesiyle bazen de hayatın sona ermesiyle devam etti. Ama yine de kalbimizin beraber attığı hiçbir zaman kopamadığımız dostluklar da devam ediyor. Üstelik eşlerimiz ve aramıza yeni katılan çocuklarla genişleyen, büyüyen dostluklar.

Tabi bu zaman içinde Şile’de çok gelişti, 2,5 saatte gidilen o romantik yolun yerini otoban aldı, sıcacık kumlara havlularımızı serip uzandığımız o plajların yerini şezlong, şemsiye parası verilerek girilen beach’ler aldı, saymakla bitmeyen eğlence mekanlarının yerini cafeler-restaurantlar aldı. Şileli ve yazlıkçı gençlerin temelini oluşturduğu o hareketli yaşam tarzının yerini biraz daha orta yaş ve üstüne hitap eden bir anlayışa bıraktı.

Artık Şile’de biz bize değiliz. Özellikle hafta sonları ve bayramlarda inanılmaz kalabalıklar var. Ama şunu da göz ardı etmemek gerekir ki herkesin tatil yapmaya ihtiyacı ve hakkı var. O yüzden Şile denizi, kumsalı ve ormanları ile İstanbulluların tatil ve oksijen ihtiyacını karşılamaya devam ediyor.

ŞİLEDEKİ EN POPÜLER BEACHLER

Ayazma Plajı Beach’leri

  • Enişte’nin Yeri
  • Rüya
  • Gel Bakalım

Küçük Menderek Beach’leri

  • VIP Beach

Ağlayan Kaya Beach’leri

  • Aqua Beach
  • Ağlayankaya

Aqua Beach Girişi

Şile’ye en son 2014 şeker bayramında gittik. Bayramın kalabalığından ve mangalcı tayfanın hararetinden biraz olsun uzaklaşmak için Ağlayankaya’da Aqua Beach’i tercih ettik. Kalabalık arkadaş grubumuz da orada olduğu için dalgalarda eğlenerek, denizden topladığımız midyeleri pişirerek, bol bol fotoğraf ve video çekerek günlerimizi çok eğlenceli geçirdik. Kumsalda geçen saatleri anlamayıp her gün akşamı ettik. Bir gece yine Aqua Beach’de düzenlenen 80-90’lar partisine katılıp inanılmaz eğlenceli ve komik anlar yaşadık. Başka bir gece arkadaşlarımızın 10. evlilik yıl dönümlerini kutlamak için Ejder arkadaşımızın işletmeciliğini yaptığı Karina restaurant’ta mutheşem bir akşam yemeği ziyafeti çektik. Yalnız gece eğlencesi ve mekanları dışında kahvaltı yapılabilecek en güzel yerlerin başında gelen Kumbaba mevkiindeki Rokethane’de serpme kahvaltımızı yaptık. Geçen sene Rokethane yoluna araç ile giriş ücretsizken bu sene Belediye tarafından araç başına 10 TL ücret alınmaya başlanmış.

Gezgin Çift’in Tavsiyesi : Kalabalık günler dışında Aqua beach yerine Ayazma Plajındaki Enişte’nin Yeri Beach’e gidebilirsiniz. Sahibi Mehmet kişiliği ve karakteri ile çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdır. Arkadaştan öte mekanında müşterilere gösterdiği güler yüz ve ilgisi ile yanında çalışan ekibiyle vermiş olduğu hizmeti Şile’nin başka hiç bir mekanında bulunamayacak türden.

Gezgin Çift Tavsiyesi : Şile çarşı’da bulunan Kurtiş Usta dondurmacısının keçi sütünden yapmış olduğu dondurma çeşitlerini mutlaka tadın.

More from the blog

Dolunayda Boğaz Turu

İki kıta arasından geçen muhteşem su yolu düşünün ve tam üzerinde süzülen en sevdiğimiz doğa harikası dolunay. İşte tam da böyle bir anda Keyifstyle yatı ile boğazın...

Şile Gezi Rehberi

Tarihi eski çağlara kadar uzanan Karadeniz'in kıyısında ufacık bir kasaba olan Şile'deyiz. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu Şile'nin MÖ.12.000-6.000 arasında önemli bir yerleşim yeri olduğu, bölge tarihinin...

Çatalca

Villafe'de geçirdiğimiz güzel bir günün ardından havanın da şansımıza iyi olmasından faydalanıp Çatalca ve çevresinde gezilecek yerleri görelim istedik.Roma İmparatorluğu zamanında Metra diye anılan bir yer...

Villafe Butik Otel

Sıcak yaz günlerini geride bıraktığımız Eylül ayının ilk haftasında sonbaharın gelmiş olmasının bize verdiği o melankolik ruh halinin içinden çıkmak için kendimizi İstanbul’un yanı...