Bohol Adası Gezi Rehberi

Filipinler‘in en turistik destinasyonlarından biri olan Bohol adası 75 ufak adacıktan meydana gelmektedir. Bohol adası doğası, tarihi (İspanyol kolonisi dönemi nedeniyle) ve kültürel güzellikleri ile ziyaretçilerine Çikolata Tepesi, Panglao’nun beyaz kumlarında denize girmenizi, dalış noktalarında mükemmel dalışlar yaparak sualtı güzelliklerini keşfetmenizi, Bohol Tarsier maymunu diye bilinen dünyanın en küçük maymun türünü görmenizi, Danua macera parkında eğlence ve Loboc Nehrinde tekne gezintisi yapmanızı sunmaktadır.

Cografi Bilgi

Bohol adası 4,117 km2 yüzölçümü ile Filipinler’in 10.büyük adasıdır. Ada Central Visayas olarak bilinen 7.bölgede yer almaktadır. Batısında Cebu ve Negros, doğusunda Leyte adası güneyinde ise Mindanao adası ile çevrilidir. Manila’nın 626 km güneyinde, Mactan adasının ise 72 km güneydoğusundadır. Plato ve tepelerden hakim olduğu ada da aktif volkanlar ve yanardağlar bulunmamaktadır. Adanın merkezinde bulunan binlerce kireçtaşı tepeleri ile oluşan manzaraya Çikolata Tepeleri denilmektedir. Bu ismi almasının asıl nedeni tepedeki yeşilliklerin yazın kavurucu sıcaklarda çikolata rengine bürünmesinden kaynaklanmaktadır.

bohol adası gezi rehberi1

Ada tehlike altında olan ve ender görülen türleri ile mükemmel flora fauna sahiptir. En bilinen canlı türü ise Tarsier (Tarsius syrichta) isimli dünyanın en küçük maymunun burada yaşamakta olduğudur.

Bohol adasının yakın konumunda bulunan Balisacag adası ise ziyaretçilerine balina ve yunusları görme imkanı sağlamasıyla ziyaretçilerin eğlenceli turlar yapmasına katkıda bulunmaktadır.

Bohol Adasındaki Kumsallar

Panglao Adasındaki Kumsallar :

Alona kumsalı : 1.5 km uzunluğu olan kumsal’da boydan boya restaurant’lar ve oteller yer almaktadır. Mercanları ve kıyıdan yalnızca onlarca metre ileride 4-5 metre derinlikteki resifleri görebilirsiniz.

Dumaluan Kumsalı : Alona kumsalından 2.5 km doğusunda bulunan kumsalda sadece Bohol Beach Club isimli otel yer almaktadır. Denizi Alona kumsalına göre daha sığ ve berraktır.

Bikini Kumsalı : Tagbilarandan 8 km uzaklıktadır. Bu kumsala daha çok yerel halk gelip piknik yapmaktadır.

Momo Kumsalı

Doljı Kumsalı

Bohol Adasında Görülmesi Gereken Yerler

bohol adası gezi rehberi2

Çikolata Tepeleri

Yer bilimcilere göre tepelerin bu şekilde oluşması milyonlarca yıllık hava durumundan etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Kireçtaşı örtü tabakası parçalanması ve bunu depremlerin takip etmesiyle bu külah şeklindeki kalıntılar meydana gelmiştir. 1268 tepeden bir çoğunun yüksekliği 40 metredir.

Tarsier – Dünyanın En Küçük Maymunu

Bohol adasını ziyaret etmek bir diğer önemli neden de bu minik maymunlardır. Dünyanın en küçük maymunu olan Tarsier’in boyutu 90×160 mm ve kilosu 70-165 gram arası değişmektedir.

Danao Extreme Adventure Park

Tagbilaran’dan araç ile 2 saat uzaklıktaki park sora sıra dağlar arasındaki konumu ile ziyaretçilere doğa içinde atraksiyon yapmasını, adrenalin yaşamalarını ve çevresel bilinç konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Park içerisindeki aktiviteler trekking, zipline, ATV, mağaracılık, Wahig nehrinde kano ve daha fazlasıdır.

Loboc Nehri

Tagbilaran şehrinin 24 km doğusunda bulunan Loboc’ta katılacağınız nehir turunda doğanın fısıltısı eşliğinde nehir üzerinde yavaş yavaş süzülerek yerel halkı ve onların gösteri eşliğinde hoş zamanlar geçirebileceğiniz tura mutlaka katılmalısınız.

Baclayon Kilisesi

Taglibaran şehrinin 6 km uzağındadır. Filipinler’in en eski 2 kilisesinden olan Baclayon mercan kayalardan yapılmıştır. (En eski kilise San Agustin Manila’da bulunmakta ve 1571 yılında yapılmıştır.) Kilise 1595 yılında rahipler tarafından yapılmış.

Mag-Aso Şelalesi

Mag-Aso şelalesi Bohol adasının Antequera bölgesindedir. Taglibaran şehrinden arabayla 30 dakika uzaklıkta yer alan şelaleyi ziyaret etmeniz için taksi kiralamanızı öneririz. Dağlardan gelen suyun doğal bir havuz oluşturduğu şelale adrenalin severler için ideal bir yer. Şelalenin üzerine tırmanıp havuza atlayabilir, yüzebilirsiniz. Genellikle güvenli bir yer olmasına rağmen yağmurlu sezonda yine de dikkatli olmak gerekiyor. Bazen sular birden fazla akabiliyor. Dolayısıyla suyun çok kabarık olduğu dönemde girilmemesi tavsiye ediliyor. Giriş ücreti yetişkinler için 20 Php, çocuklar için 10 Php’dir. Dileyenler 50 Php’e can yeleği de kiralayabilirler.

Hinagdanan Mağarası

Hinagdanan mağarası Panglao adasının Dauis bölgesinde Alona kumsalından yalnızca bir kaç km uzaklıktadır. Merdivenler sayesinde inilen mağara tepeden gün ışığının mağaraya vurmasıyla enteresan güzel bir atmosfere sahiptir. Dikitler ve ufak bir yeraltı nehri olan mağarada tertemiz su içinde yüzebilirsiniz de. Giriş ücreti 20 Php’dir.

Hava Durumu

Yüksek Sezon : Aralık ile Mart ayları arası ortalama sıcaklık 28-38 derecedir.

Sıcak Sezon : Mart ile Temmuz ayları arası  sıcaklık 38 derecedir.

Düşük Sezon : Haziran Aralık ayları arasıdır. Bu dönem genellikle yağışlı ve tayfunlu bir havaya hakimdir.

Düşük ve yüksek sezon olmasına rağmen ada yıl boyunca tropik iklime sahiptir. Yalnız düşük sezonda yağmurlar, fırtınalar hatta tayfunların meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Yine düşük sezonda ada’da bulunmanız halinde otel fiyatların daha uyguna olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Bohol Adası Dalış Noktaları Nerelerdir?

Balisacag Adası, Pamilacan Adası ve Cabilao Adası dalış yapabileceğiniz en iyi bölgelerdir.

Bohol Adasında araç veya motosiklet kiralanabiliyor mu?

Araç ve motosikler kiralamada hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız Bohol adasında günlük (8 saat) motosiklet için 500-1000 PHP aracı kira ücreti, araç için 2300-3000 PHP arası kira ücreti ödenmektedir.

Bohol Adasına Ulaşım

Manila ve Cebu’dan uçak ya da feribot ile ulaşım mümkündür. Ulaşım hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için burayı tıklayınız.

Ada İçi Ulaşım

Ada içinde bir yerden başka yere gidebilmek için önereceğimiz ulaşım aracı tricycle’dır. Taksi’ye göre oldukça uygundur fiyatları. Şöför ile pazarlık yazarlık şansınız olduğu için çok uygun ücret karşılığı seyahat edebilirsiniz. Normalde her kilometre başı maksimum 7 PHP’dir.

Jeepney isimli renkli ufak kamyonete benzer araçlar da ulaşım için size kolaylık sağlayabilmektedir. Otobüslerin kapısız ve camsız olduğunu da belirtelim !

Habal Habal dedikleri motosikletlere 4-5 belki de daha fazla kişi binmektedir. Değişiklik olsun derseniz deneyebilirsiniz. Ancak güvenli olmadığını bilmeniz gerekli.

 

More from the blog

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış cenneti. Palawan bölgesine bağlı olan ada Palawan'ın en kuzeyinde yer almaktadır. Lagünleri, gölleri, pitoresk plajları, snorkel...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke neresi diye sorsanız şüphesiz Filipinler deriz. Peki Filipinler'e gitmek için 5 neden nedir biliyor musunuz!...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta o kadar talep gelmeye başladı ki son 1 yıl içeresinde sayısız Filipinler Turu gerçekleştirdik. Filipinler gezi...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için 2018 Yılbaşında da yine bir aradayız. Filipinler'e defalarca gitmiş çift olarak sizlere Filipinler'de gezilecek yerler...