Barracuda Gölü

AsyaFilipinlerBarracuda Gölü

Filipinler’de Kuzey Palawan bölgesinde Calamian ada gruplarının 3. büyüğü olan Coron adasında bulunan Barakuda Gölü doğa severlerin olduğu kadar dalış severlerin de gözde ziyaret yerlerinden biridir.

Lagün içerisinde gizli kalmış Barakuda Gölüne ancak Coron kasabasından kalkan tekneler ile ulaşılmaktadır. Teknelerin yanaşmasından sonra yaklaşık 10-15 dakikalık tırmanış sonucu göle ulaşılıyor.

Coron kasabasının kuzeyine doğru 20 dakikalık tekne yolculuğumuz sonundan tekneyle iskeleye yanaşıp teker teker iskeleye ayak basıyoruz. Etrafta göl falan yok tabi. Sarp kireçtaşı falezlerinin arasına yapılan tahta merdivenleri tırmanıp çetrefilli yollardan geçiyoruz. Elimde kamerayla hem orkunu kadraja almaya hemde yolda ilerlemeye çalışmak benim için oldukça güç oldu. Coron adasında dalışa gelenlerin en önemli dalış noktalarından biri olma özelliğini taşıyan gölde bir çok dalgıcı görmek mümkündür.

Kireçtaşlarının ardına gizlenmiş yemyeşil suya sahip gölü kayaların arasından görüyoruz.

Rivayete göre göl ismini burada bulunan büyük barakuda iskeletlerinden almıştır. Yine yerel halkın inanışına göre ise şu an gölde hala barakudaların yaşadıkları yönündedir. Ancak daha çok ziyaretçilerin uğrayamadığı gizli, sessiz yerlerde yaşıyorlarmış. Gölde yaşayan deniz canlıları çok çeşitli olmasa da deniz tavşanı, kedi balığı ve tatlı su istakozu görmek de mümkün. Fakat daha şanslı olanlar ise genellikle Doğu Afrika, Güneydoğu Asya kıyıları , Kızıldeniz ve Hint okyanusunda görülen Gugongiller familyasının tek temsilcisi olan deniz memelisi Dugong’u görebilir. Bunun haricinde Deniz Ayısının gölde yaşadığı söylenmektedir.

Dalış meraklıları için Barakuda Gölü oldukça cazip bir dalış alanı oluşturmaktadır. İlk 4 metresi tatlı su ile başlayan dalışlar 4 metreden sonra tuzlu su ile devam etmektedir. Ve en önemlisi göl’in kuzey yakasındaki 40 metre derinliği bulan mağaranın dalış severlere mağara dalışı yapmasını sağlıyor olmasıdır.

27- 28 dereceyi bulan suyun sıcaklığı aşağılara indikçe 37 derecelere kadar çıkmaktadır. Sıcaklığın dezavantajı dalgıçların görüş açısını bozması/bulanıklaştırmasıdır. Suyun altında aynı zamanda ancak bir dalgıcın girebileceği ufak bir mağara bulunmaktadır.

Derinlik : 30 metre

Su Sıcaklığı : 27-37 derece arası

Lokasyon : Coron Adası, Palawan, Filipinler

Coron adasındaki bir diğer görülmeye değer göl ise Kayangan gölüdür. Makalemizi okumak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Coron Adası Gezilecek Yerler

Coron adası, Filipinler'in Busuanga adası olarak bilinen bir dalış...

Filipinlere Gitmek İçin 5 Neden

Asya kıtasının son yıllarda git gide popüleritesi artan ülke...

Filipinler Turu Satın Alırken Dikkat Edin

Filipinler Turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Hatta...

En Ucuz Yılbaşı Filipinler Turu

Her yıl gelenek haline getirdiğimiz Yılbaşı Filipinler Turu için...