Yeni Delhi Red Fort

AsyaHindistanYeni Delhi Red Fort

Red Fort 2007 yılında dünya miras listesine alınmış bir yapıdır. 1638 yılında Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından inşasına başlanmış olup tamamlanması 1648 yılını bulmuştur. Yamuna nehri kıyısında 2 km uzunluğa ve 33 metre yüksekliğe ulaşan duvarları ile istilacıların kale içine girmesini engellemek için Rajasthan eyaletinden getirilen kırmızı kum taşından yapılan kaledir. Burası zamanla yönetim merkezi haline dönmüştür. Kalenin bulunduğu şehrin eski adı Şahcihanabad şimdi adı ise Yeni Delhi’dir. Kale hakkında bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı İngilizlerin ülkeden çekilmesi ile M. Gandhi (Mohandas Karamchand Gandhi)’nin 1974 yılında bağımsızlığı bu kalede ilan etmesidir.

Kale kompleksi içine girmeden önce tam karşı da merdiven altında bulunan gişeden 250 rs ücret ödeyerek biletlerimizi aldık. X-ray ve polis kontrolünden sonra Lahori kapısından geçerek kemer altında ki dükkanların olduğu Chhatta Chowk pazarından yürüyerek Naubar Khana isimli müzenin olduğu binanın girişine bir başka görevli tekrar biletlerimi kontrol edip, biletlerimizi deldikten sonra son kontrolü de geçip kompleksi gezmeye başladık. Kompleks içinde ilk ziyaret ettiğimiz bölüm ve en önemli yerlerden biri olan Divan-Aam hakın kabul edildiği bölüm oldu. Ardından sırasıyla Rang Mahal, Khas Mahal, Diwan-ı Khas, Hammam, Hayat Bakhsh, Sawan Pavillion, Bhadon Pavillion, Zafar Mahal, Moti Masjid (Aurangzeb tarafından kendi özel kullanımı için yapılan mesjid), Stepwell, Daawat Khana, Shah Burj, Hira Mahal, Mumtaz Mahal, Asaj Burj ve Delhi kapısını gezdik.

Naubar Khana binası tam karşıda ki yapı Diwan-ı Aam

Nahr-i Bihisht

Ulaşım : Chandi Chowk metro istasyonu, Old Delhi.

Biz kale’ye taksi ile gittiğimiz için taksici ana kapıda bekleyecek yer olmadığı için bizi arka girişte indirdi. Yaklaşık 10 dakika yürüyerek kalenin ana giriş kapısının önüne vardık.

Ziyaret Günleri : Pazartesi hariç her gün.

Giriş Ücreti : 250 rs.

Işık Gösterisi : Yetişkin 80 rs, çocuk 30 rs.

Şubat – Nisan pazartesi hariç her gün 20:30 – 21:30

Mayıs – Ağustos pazartesi hariç her gün 21:00 – 22:00

Eylül – Ekim pazartesi hariç her gün 20:30 – 21:30

Kasım – Ocak pazartesi hariç her gün 19:30 – 20:30

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan son yılların popüler gezilecek ülkesi haline geldi. Başkent...

Varanasi Gezi Rehberi

Hindistan deyince akla ilk ne gelir? Tabi ki ölü yakılışı ve Varanasi şehrindeki Ganj Nehri....

Khajuraho Gezi Rehberi

Agra seyahatimizin de sonuna geldik. Gece trenine binerek sabah...

Tac Mahal Gezi Rehberi

BÜYÜLÜ BİR AŞK HİKAYESİNİN ESERİ TAC MAHAL Edward Lear insanları...