Jama Masjid diğer adıyla Cuma Cami olarak bilinmektedir. Cami, Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın yaptırdığı en önemli ve son eseridir. Aslında baş yapıt demek daha doğru olur. Caminin yapımına 1644 yılında başlamış olup 1658 yılında tamamlanmıştır. Dekoratif özelliği ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan yapının 3 ana giriş kapısı, 4 kulesi ve 2 tane 40’ar metre yüksekliğinde minaresi vardır. Yapıdaki kırmızı kum taşı ve duvarlara işlenmiş beyaz mermerler dikkate değer güzelliktedir. Kırmızı kumtaşı Hindistan’ın Rajasthan eyaletinden getirtilmiştir.

Büyük İskender sayesinde Cami’de Roma ve Yunan mimarisine özgü esintileri görmek mümkündür. Yapı üzerinde Hindistan’da yaşayan her kültür biraz da olsa etkisini katmıştır.

Asya kıtasının en büyük camisi olan yapının avlusuna aynı anda 25.000 kişi çok rahat sığmaktadır.

Caminin içine girerken kılık kıyafet oldukça önemlidir. Üzerinizdekiler her ne kadar kapalı olsa da girişte verilen feraceleri giymek zorunda bırakıyorlar. Cami’ye ayakkabı ile girilmediği için yanınızda galoş yada bez terlik bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yanınıza almayı unuttuysanız girişte temin etmek mümkündür.

Lokasyon : Red Fort’un batısında, Chandi Chowk metro istayonuna 500 metre uzaklıktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri : Haftanın her günü sabah 07:00’den öğlene kadar ve 13:00’den 18:30 arası açık olup, namaz saatleri turist ziyaretine izin verilmemektedir.

Giriş Ücreti : 300 rs.

Summary
Article Name
Yeni Delhi Jama Masjid
Description
Jama Masjid diğer adıyla Cuma Cami olarak bilinmektedir. Cami, Babür İmparatorluğu'nun 5. hükümdarı Şah Cihan'ın yaptırdığı en önemli ve son eseridir. Aslında baş yapıt demek daha doğru olur. Caminin yapımına 1644 yılında başlamış olup 1658 yılında tamamlanmıştır. Dekoratif özelliği ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan yapının 3 ana giriş kapısı, 4 kulesi ve 2 tane 40'ar metre yüksekliğinde minaresi vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here