Yeni Delhi Jama Masjid

AsyaHindistanYeni Delhi Jama Masjid

Jama Masjid diğer adıyla Cuma Cami olarak bilinmektedir. Cami, Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın yaptırdığı en önemli ve son eseridir. Aslında baş yapıt demek daha doğru olur. Caminin yapımına 1644 yılında başlamış olup 1658 yılında tamamlanmıştır. Dekoratif özelliği ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan yapının 3 ana giriş kapısı, 4 kulesi ve 2 tane 40’ar metre yüksekliğinde minaresi vardır. Yapıdaki kırmızı kum taşı ve duvarlara işlenmiş beyaz mermerler dikkate değer güzelliktedir. Kırmızı kumtaşı Hindistan’ın Rajasthan eyaletinden getirtilmiştir.

Büyük İskender sayesinde Cami’de Roma ve Yunan mimarisine özgü esintileri görmek mümkündür. Yapı üzerinde Hindistan’da yaşayan her kültür biraz da olsa etkisini katmıştır.

Asya kıtasının en büyük camisi olan yapının avlusuna aynı anda 25.000 kişi çok rahat sığmaktadır.

Caminin içine girerken kılık kıyafet oldukça önemlidir. Üzerinizdekiler her ne kadar kapalı olsa da girişte verilen feraceleri giymek zorunda bırakıyorlar. Cami’ye ayakkabı ile girilmediği için yanınızda galoş yada bez terlik bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yanınıza almayı unuttuysanız girişte temin etmek mümkündür.

Lokasyon : Red Fort’un batısında, Chandi Chowk metro istayonuna 500 metre uzaklıktadır.

Ziyaret Günleri ve Saatleri : Haftanın her günü sabah 07:00’den öğlene kadar ve 13:00’den 18:30 arası açık olup, namaz saatleri turist ziyaretine izin verilmemektedir.

Giriş Ücreti : 300 rs.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan son yılların popüler gezilecek ülkesi haline geldi. Başkent...

Varanasi Gezi Rehberi

Hindistan deyince akla ilk ne gelir? Tabi ki ölü yakılışı ve Varanasi şehrindeki Ganj Nehri....

Khajuraho Gezi Rehberi

Agra seyahatimizin de sonuna geldik. Gece trenine binerek sabah...

Tac Mahal Gezi Rehberi

BÜYÜLÜ BİR AŞK HİKAYESİNİN ESERİ TAC MAHAL Edward Lear insanları...