Malumunuz artık insanların bir yere gitmeye karar verdiği zaman google’dan sonra ilk baktıkları yer instagram oluyor. Türkiye’nin güzel yerlerini gördükçe içinizin açıldığı o müthiş fotoğrafları görünce memleketimizin her köşesi ne güzelmiş dedirtir cinsten.

Bu yıl (2018) Nisan ayındaki ramazan’ı ve dolayısıyla sahillerdeki boşluğu fırsat bilerek hem Volvo sürüş deneyimi yaşayarak hem de sizlere yaz tatilinizden önce ilham olsun diye bizim için unutulmaz bir rota gerçekleştirdik.

Yaptığımız rota iki haftalık olduğu için yorulmaya yorulduk. Ama gerçekten değdiğini itiraf etmeliyiz. Tabi size aynı rotayı yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yoksa insan olmaktan çıkabilirsiniz. Bizim artık hayat tarzımız gezmek olduğundan bu yorucu tempoya ciddi ciddi alışmış durumdayız.

Şunu söyleyebiliriz sadece ; Gerçekleştirdiğimiz ege-akdeniz rotası üzerinde aşağıdaki vereceğimiz listedeki en beğendiğiniz yerlere göre kendi rotanızı çıkarabilirsiniz.

Gezgincift instagram hesabımızı takip etmek için buraya tıklayabilir ve seyahatlerimizi daha yakından izleyebilirsiniz.

Instagram    Youtube    Facebook

Rotamıza İstanbul’dan start vererek önce Burdur ve ardından Antalya’ya vardık. Antalya’dan Kaş sahil yolunu takip ederek arada uğranacak yerleri de ziyaret ederek ucu Yunanistan’a kadar uzanan sıcacık bir seyahat gerçekleştirdik. Tüm seyahatimiz 14 gün sürmüş olup İstanbul’dan İstanbul’a toplam 4000 km yol yaptık.

Bizim rotamızı aman uygulamayın derken de kastımız buydu : 14 günde 4000 km

Şimdi artık Türkiye’nin en güzel instagram fotoğraf noktalarını sıralamaya başlayalım;

Gazipaşa Delik Deniz

Salda Gölü

Burdur ilinde bulunan Salda Göl’ü Türkiye’nin Maldivler’i olarak son birkaç yıldır ün yapan yerlerden en önemlisi. 185 metreye ulaşan derinliğiyle Toros dağlarının arasında gizli kalmış Türkiye’nin en derin gölü, dünyanın ise üçüncü en derin gölüdür. Türkiye’nin en derin gölü olmakla birlikte bir diğer özelliği de en temiz gölü olmasıdır.

Turkuaz mavisi suyu, minik taşlardan oluşan bembeyaz kumsalları ile ziyaretçilerine adeta tropik bir adada bulunuyor hissi yaratmasıyla Türkiye’den ender rastlanan doğal güzelliklerden bir tanesidir.

Salda Gölü’yle ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Tazı Kanyonu

Antalya ili Manavgat ilçesi, Beşkonak semtinde bulunan kanyon görenleri hayrete düşürüyor. Eğer doğayla iç içe olmayı, yürüyüş yapmayı seviyorsanız yolunuzu mutlaka Tazı Kanyonuna düşürmelisiniz.

200 metre yüksekteki kayalara oturup uçurumdan manzarayı izlemek inanılmaz bir duygu. Tarihi Köprüçay (Eurymedon )’da bulunan Tazı kanyonu aynı zamanda Bilgelik Vadisi ismiyle de biliniyor.

Köprülü Kanyon

İçinden Köprüçay ırmağı geçen Köprülü Kanyon milli park statüsünde olan ender yerlerden bir tanesidir. Kanyon Isparta şehrinin Sütçüler ilçesinden başlayıp Antalya ilinden denize dökülmektedir. Kanyon’da iki tane köprü vardır. Rafting yaparken bunlardan ikisini de görebiliyorsunuz. Küçük köprüsü asıl usta, büyüğü (kemerli) ise ustanın kalfası tarafından yapılmıştır. Kanyonun ismi de bu köprülerden alınmıştır.

Suluada

Bundan iki yıl önce keşfettiğimiz müthiş adalardan bir tanesi. Ne suyun rengini ne de berraklığını anlatmak mümkün. Bu anlamak için Adrasan’dan kalkan teknelerle adaya gidip bizzat şahitlik etmeniz gerekiyor. İddia ediyoruz bugüne kadar görmediğimiz kadar güzel suya sahip, Türkiye’nin ender yerlerinden bir tanesi.

Korsan Koyu

Korsan Koyu Gelidonya Feneri yolu üzerinde minicik bir koy. Araçla rahat ulaşım olduğu için sıkıntısız ulaşım sağlayabilirsiniz. Melainippa liman kenti kalıntılarını içinde barındıran koy’a gitmek için sabah saatlerini tercih etmeniz faydalı. Çünkü öğleden sonra güneş çekiliyor ve hem soğuk oluyor hem de güneşin suya vurduğu o müthiş renk cümbüşünü göremiyorsunuz. Kamp kurmak için de oldukça ideal noktalardan bir tanesidir.

Kaputaş Plajı

Kaş – Kalkan yolu üzerinde hayalleri süsleyen bir koy. Arabanızı yolun park edilebilir yerine çekip merdivenlerle kumsala kadar inebilirsiniz. Genelde sezon döneminde kalabalık oluyor. Eğer ben kalabalıkta keyif almam derseniz tabelanın olduğu kısımdaki kaya üzerinde oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Küçük Kaputaş Plajı

Hepimiz Kaputaş plajını biliyoruz. Bu sefer size Kaputaş’ın mini versiyonu göstermek istiyoruz. Kaputaş Plajına gelmeden önce denize girip, yüzebileceğiniz bir kayalık alan burası. Hatta aşağı zorlu inişten sonra küçük bir plajı var. Tedarikli gelmeniz halinde tüm günü burada geçirmek için oldukça keyifli bir yer.

Kelebekler Vadisi

Son yılların en güzel pozlarının çekildiği meşhur Kelebekler Vadisi olmazsa olmazımız. Faralya bölgesinde bulunan Kelebekler Vadisi’ne ulaşmanın tek yolu teknelerdir. Ama denize girme niyetiniz yoksa araçla Kelebekler Vadisi’ni tepeden gören manzara noktasından geçiş mevcuttur. Aracını uygun bir yere park edip kayaların arasına dalın ve manzara için kendinize en uygun yeri bulun. Fakat dikkatli olmakta fayda var. O kayaların üzerine çıkmak inanın kolay iş değil.

Yediburunlar

Yediburunlar’da size nokta atışı yapıyoruz. The Sunday Times gazetesinin “Avrupa’nın En Gözde 100 Oteli” listesine girmeyi başarmış Yediburunlar Lİghthouse Yeryüzü Uyandırma Oteline gideceksiniz. Burada ister kalın ister kalmayın. Ama otelin bulunduğu noktadan manzarayı görmemizlik etmeyin. Aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz en güzel manzaralı ve unutulmaz kaya tırmanışını da otelin hemen yakınında gerçekleştirmiştik. İnanılmaz güzel yürüyüş ve tırmanış rotaları olan bir bölge.

Alınca

Yediburunlar ile arası 10 km olan Karaağa. Köyünde bulunan Alınca mevki Cennet Koyu’nun en güzel manzarasını ayaklarınızın altına alabileceğiniz bir konumdadır. İyi manzarayı yakalamak için kayaların arasından zorlu uğraşlarla ilerlemeniz gerekiyor. Ama bu zorluğa değeceğinden şüpheniz olmasın.

Ölüdeniz

Ölüdeniz şüphesiz Türkiye’nin en turistik ve gözde tatil yerlerinden bir tanesidir. Ama bu sefer gelin deniz seviyesinden değil de Ölüdeniz’e tepeden bakın. Yanınıza şaraplarınızı alın ve Ovacık mevkiindeki tepeye çıkın. Saat olarak çok geçe kalmazsanız en güzel renkleri yakalacağınızın da altını çiziyoruz.

Patara Kum Tepeleri

Türkiye’nin en uzun plajı ünvanına sahip Patara kumsalı aynı zamanda caretta caretta’ların da denizle buluştuğu noktadır. 18 km uzunluğundaki kumsalın hemen üst tarafında ise sizi çöllerde hissettirecek devasa kum tepeleri vardır. Bunun için kumsaldan yürümenizi tavsiye etmiyoruz. Araçla kum tepelerinin olduğu yere kadar giderseniz kum tepelerine rahatlıkla varabilir ve yorulmamış olursunuz. Gidilecek en iyi zamansa kesinlikle akşamüzeri güneş ışınlarının kırıldığı zamandır.

Sedir Adası

Adanın en büyük özelliklerinden biri adanın kuzeybatısındaki Kleopatra Plajı da denilen küçük koyda mevcut olan ve Anadolu iklim kuşağında ve denizlerinde rastlanmayan bu adaya has kumlardır. Karbonatlı suların etkisiyle az sayıda ve uzun sürede oluşabilen kumlar bu nedenle koruma altına alınmıştır. Yaz başı veya sonu yani sezon dışında giderseniz daha az insan olacağından koyun tadını çıkarmak daha keyifli olacaktır.

Finike Doğal Havuz

Finike-Demre arası yaptığımız yolu hiç unutamayacağız. Sahil boyunca birbirinden güzek koy ve manzaralar eşliğinde güzel bir sürüş rotası. Fotoğrafını eklediğimiz doğal havuz yol üstünde görülmeyecek kadar gizli bir yer. Oldu da buldunuz diyelim havuza inişin de zor olduğunu özellikle vurgulamak isteriz.

Summary
Article Name
TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL INSTAGRAM FOTOGRAF NOKTALARI
Description
Türkiye'nin en güzel instagram fotoğraf köşelerini sizler için derledik ve bir araya getirdik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here