Sv Georgi Kilisesi

TürkiyeEdirneSv Georgi Kilisesi

Sv. Georgi Kilisesi Edirne’nin Kuzey-Doğu bölgesinde “Kıyık” barutluk mahallesinde yer alır. Bir zamanlar şehrin bu bölgesinde genellikle Bulgar asıllı vatandaşlar oturmaktaymış. Kilisenin temeli 23 Nisan 1880 yılında atılmış ve aynı yıl inşaatı bitmiştir. Kilisenin yapımı için Sultan II. Hamid’in izni ile ve zamanın Edirne valisi Rauf Paşanın yardımları sayesinde gerçekleşmiştir.

Bulgar Kilisesinin planı üçgemili psevdobazilik şeklinde olup, Bulgar geç rönesansına özgü plan karakteri taşımaktadır. Önemli büyüklükte olup, inşaat alanı 320 metrekaredir.

1940 yılına kadar Bulgar vatandaşları olan papazlar kilisede görev yapmışlardır. Daha sonra İstanbul’lu Bulgar asıllı papazlar bu görevi sürdürmüşlerdir. Bu papazşar arasında Dimitır Mihaylov ve Mihayil Dimitroz ve Papaz Venko sayılabilir.

Son 20-30 yıl süre içinde kilisenin bakımını ve korumasını kişisel olarak Bulgar asıllı Filip Çıkırık tarafından yerine getirilmiştir. Bulgar asıllılardan kalan nadir kişilerden biri olan bu şahsın oğlu Aleksandır Çıkırık 1992-2000 yıllarında Sıfiya Üniversitesi İlahiyat Akademisinden mezun olmuştur. 2001 yılında Starazagora (Eski Zara) Mitropoliti Galation tarafından 2003 yılı başlarında ise Patriarh Vartolemey tarafından resmi olarak Aleksandır Çıkırık Edirne Kilisesinin papazı olarak tayin edilmiştir.

Sv. Georgi Kilisesinin restorasyonu için 2001 yılında proje hazırlandı. Bulgaristan Cumhuriteyi ile Türkiye Cumhuriyetleri arasında imzalanan “2002-2003 tarihleri arasında kültürel değerler taşıyan; Taşınma Mirasın Korunması Protokolü” çerçevesinde ve ayrıca, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğünün Edirne’de bulunan Doğal ve Kültürel Zenginliklerin Korunması Komisyonunun aldığı karar gereğince Türk yetkili makamların resmi izinleri ile Kilisenin restorasyonuna başlanmıştır. 12 Eylül 2003 tarihinde Mimarlar Odası Başkanı Mimar Ali Erol restorasyonun yapılması için bir anlaşma imzalanmıştır. Restorasyon çalışmaları 1 Kasım 2003 tarihinde başlanmış ve 31 Nisan 2004 tarihinde tamamlanmıştır. Kilise restorasyonundan sonra 9 Mayıs 2004 tarihinde Bulgar ve Türk yetkililerin katılımı ile resmi açılış töreni yapılarak Bulgaristan Cumhuriteyi Başbakanı Sayın Simeon Sakskoburggotski’nin katılımı ile ibadete açılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Trakya Gezi Rehberi

Trakya gezi rehberi ile Uçmakdere bölgesinde yamaç paraşütü deneyimini, Saroz'da dalış tecrübesini,...

Günübirlik Edirne Gezimiz

İstanbul çevresi gezilebilecek günübirlik yerlerden biri de İstanbul'a yalnızca...

Selimiye Cami

Edirne ilimizde bulunan Selimiye Cami II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar...

Eski Cami

Eski Cami Yapımı Yıldırım Bayezit’in oğlu Emir Süleyman’ın Ankara Savaşı sonrası...