SEARCH

Selimiye Cami

Selimiye Cami

Edirne ilimizde bulunan Cami II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırtılmıştır. Mimar Sinan ustalık eserim dediği Cami’yi 80 yaşında gerçekten büyük bir ustalıkla inşa etmiştir. Cami’nin kapısındaki kitabede 1568 yılında yapımına başlandığı yazılıdır.

Cami 2011 yılında Unesco Dünya Miras Listesine alınmış olup bugün dünyada Unesco listesine alınan tek Cami özelliğini taşımaktadır.

Selimiye Cami’nin temeli 22.73 metre derindir. Caminin kubbesi 43.25 metre yüksekliğe, 31.25 metre çapına dayanarak 8 sütuna bağlı kasnak üzerine oturtulmuştur. Kubbenin genişliği içeriyi oldukça ferah bir hale sokmuştur.

Cami’nin köşesindeki ince ve zarif minarelerin her biri üç şerefeli 380 cm çapında olup her bir minare 70.89 metre yüksekliğe sahiptir. Minarelerin şerefelerine çıkanların birbirini görmemesi ise eserin bir başka dahiyane özelliğidir.

Hindistan Delhi şehrinde bulunan Kutb-i Mimar Selimiye Cami minaresinden sonra tek yüksek minaredir.

1950-1960 yılları arasında Japon Heyet Türkiye’ye gelerek ülkemizin tarihi yapıları (Ayasofya,

 

Summary
Article Name
Selimiye Cami
Description
Edirne ilimizde bulunan Cami II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırtılmıştır. Mimar Sinan ustalık eserim dediği Cami’yi 80 yaşında gerçekten büyük bir ustalıkla inşa etmiştir. Cami’nin kapısındaki kitabede 1568 yılında yapımına başlandığı yazılıdır.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın