Şelaleler

TürkiyeAntalyaŞelaleler

ANTALYA ŞELALELERİ

Türkiye’de tatil denilince en favori şehirlerin başında Antalya ilimiz gelir. 5 yıldızlı her şey dahil konaklama seçenekleri (bizim pek tarzımız olmasa da), sıcak denizi, kumsalları, antik kentleri ve şelaleleri ile ziyaretçilerine birbirinden güzel seçenekler sunar. Ama bizim aklımıza ilk gelen çocukluğumuzun şelaleleridir. Hepimizin mutlaka ailecek Antalya’da bulunan herhangi bir şelale önünde çekilmiş resmi vardır.  Dolayısıyla çocukların şelale ile ilk tanıştıkları yer Antalya’dır desek yeridir. Yıllar geçti büyüdük, evlendik ve daha çoluğa çocuğa karışmadan yolumuz tekrar Antalya’ya düştü  Ne yazık ki küçükken gördüğümüz heybetinden etkilendiğimiz, gümbür gümbür sesi ile bizi karşılayan o şelaleler gitmiş yerini kapısında seyyar satıcılardan geçilmeyen, giriş parası olan ticari bir sosyal tesis haline dönmüş yerler almıştır.

İşte o çocukluk hafızalarımıza yerleşmiş olan bir tarafı Toros diğer tarafı masmavi deniz ile çevrili şelaleler :

Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçesinin 3 km uzağındaki şelale dünyanın en uzun yeraltı akarsularından biri olan Manavgat nehri üzerinden gürül gürül, tüm çoşkusuyla akıp köpüren Antalya’nın en bilinen şelalesidir. Şelale denilince hemen metrelerce yukarıdan akan heybetli bir doğal güzellik aklımıza gelirken Manavgat şelasi yalnız 4 metre yüksek falez üzerinden düşer. Suyun 4 metreden düşerken oluşturduğu bembeyaz köpüklere karşı tüm çevresi ağaçlarla kaplı bu doğal oluşum içinde oturup manzarayı seyre dalıp yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ya da sizde yerli halk gibi oltanızı kaptığınız gibi buraya gelip balık tutma deneyimi yaşayabilirsiniz. Özel aracınızla gelebileceğiniz gibi Manavgat merkezinden kalkan dolmuşlarla da rahatlıkla ulaşımınızı sağlamanız mümkündür.

Düden Şelalesi

Yine Antalya’nın bir diğer turistik ve görülmesi gereken şelalesi Düden’dir. Düden şelalesine karşı karşıya geldiğimiz anda cennetten bir bahçe içine girmiş gibi hissettik. Yeşilin rengine, suyun berraklığına doyamadığımız kendimizi adeta karpostal içinde hissettiğimiz ender yerlerden biridir Düden şelalesi. 20 metre yüksekten akmakta olan şelale görünüşü ile bizleri ve diğer ziyaretçileri adeta büyülemektedir. 9 km boyunca uzayıp 50 metre yükseklikteki traverten falezinden Lara plajına yine şelale gibi akmaktadır. Antalya merkezinden 7 km uaklıktaki şelaleye minibüs veya otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Kurşunlu Şelalesi

Vadi içerisinde çam ağaçları arasında ruhunuzu dinlendireceğiniz bir doğa ve tam karşınızda dökülen bir şelale. Kurşunlu her ne kadar Manavgat ve Düden kadar şehvetli olmasa da günde 3.000 turistin ziyaret akınına uğramasıyla 33 hektar içinde 18 metre yüksekten dökülerek görülmesi gereken şelalelerden biridir. 1986 yılında park haline getirilip ziyarete açılan şelale son yıllarda seraların artması ve çiftçilerin sondaj suyu kullanmasından dolayı sular git gide azalmaktadır. Alanya’dan 18 km uzaklıktadır. Arabanızla yada belediye otobüsü ile ulaşım sağlanabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Olimpos’ta Gezilecek Yerler

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi,...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak,...

Olympos Antik Kenti

Türkiye'nin en önemli Likya şehirlerinden birine ev sahipliği yapan...