ROTTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

Rotterdam, Hollanda’nın ikinci büyük şehri ve endüstriyel açıdan en önemli merkezlerinden biridir. Şehir, 1250 yılında Rotte Nehri kıyısında küçük bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur ve adını da bu nehirden almıştır. Başlangıçta mütevazı bir yerleşim olan Rotterdam, zamanla büyüyüp gelişmiş ve özellikle İspanya ile yapılan savaşlar sırasında stratejik önemi nedeniyle denize erişimini koruyabilen nadir şehirlerden biri olmuştur. Bu durum, Rotterdam’ın ekonomik açıdan hızla yükselmesine olanak sağlamış ve 17. yüzyılın sonunda Hollanda’nın en büyük ikinci limanı haline gelmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Rotterdam, büyük bir yıkım yaşamış ve şehir geniş ölçüde tahrip olmuştur. Savaş sonrası dönemde, kapsamlı bir yeniden yapılanma süreci başlatılmış ve bu süreç, bugün şehrin silüetine hakim olan modern binaların çoğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlardan bazıları, 16. yüzyıldan kalma Pilgrimsvaderkerk kilisesi ve 17. yüzyıldan kalma küçük, pitoresk evleriyle ünlü Delfshaven bölgesidir.

Rotterdam, modern mimarinin de öncüsü olarak kabul edilir ve şehrin silüeti birçok çarpıcı yapıyı barındırır. Erasmus Köprüsü, adeta şehrin simgesi haline gelmiş ve Küp Evler olarak bilinen sıra dışı yapılar ile Blaak tren istasyonu, Rotterdam’ın yenilikçi mimari yaklaşımını yansıtan örneklerdir. Bu modern yapılar, şehre çağdaş bir hava katarken, tarihî yapılar geçmişin hatıralarını yaşatmaya devam etmektedir.

Rotterdam’da bir gün geçirmeyi mi planlıyorsanız, Rotterdam gezi rehberimiz seyahatinizi en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri, Rotterdam’da bir günde yapılacak en iyi şeyleri, önerilen seyahat programını ve önemli ipuçlarını içeriyor.

ROTTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

Rotterdam küçük bir şehir olduğundan ve gezilecek yerlerin de birbirine yakınlığından dolayı bir günde gezilebilecek yerdir. Amsterdam’dan 1 saatlik tren yolculuğu mesafesinde olan liman şehri Rotterdam’ı mutlaka Hollanda gezinize dahil edin.

Amsterdam gezi rehberi yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

KÜP EVLER – KUBUSWONINGEN

Hollandaca’da Kubuswoningen olarak bilinen evler, Hollandalı mimar Piet Blom tarafından tasarlanan bu eşsiz evlerin inşaatına 1984 yılında inşa edildi.

Bu çarpıcı Küp Evler şehrin içinde bir köydür. Her ev üç katlıdır ve yukarıya doğru ağaçlara benzer şekilde genişler. Bu “ağaç” evler hep birlikte bir orman oluşturuyor ve “Blaak Ormanı” lakabını alıyor.

WITTE HUIS

Tarihi bir simge yapıdır. 1898 yılında inşa edilen bina, İkinci Dünya Savaşı’ndaki yoğun bombardımandan sağ kurtulan birkaç binadan biri. Hollandalı mimar Willem Molenbroek tarafından tasarlanan Witte Huis (beyaz saray), Avrupa’nın ilk gökdelenlerinden biriydi ve yüksek katlı mimarinin erken bir örneğini sergiliyordu. İnşa edildiği dönemde Avrupa’nın en yüksek ofis binasıydı.

ST. LAWRENCE KİLİSESİ

14 Mayıs 1940’taki bombalama sırasında Rotterdam’ın merkezi neredeyse tamamen yok oldu. Laurenskerk’in sadece duvarları ve kulesi ayakta kaldı. Ancak, Rotterdam halkı hızla harekete geçti ve molozları temizlemeye, yeni bir şehir inşa etmeye başladılar. Orta Çağ’dan kalma Laurenskerk, hem Rotterdam halkının dayanıklılığının bir sembolü hem de şehrin yeniden inşasının bir simgesi olarak restore edildi.

DE MARKTHAL

Rotterdam’ın en çarpıcı binalarından biridir. Devasa ters U şeklinde bir tasarıma sahip ve üst katlarda cam duvarlı dairelerle kaplı dev bir kapalı gıda pazarı. Bu kapalı kapalı pazar, dünyanın her yerinden otantik lezzetlerin sunulduğu 100’e yakın taze yiyecek tezgahına sahiptir. Ayrıca bir süpermarket ve çeşitli restoranlar da bulunmaktadır.

Bu dairesel binanın duvarlarında ve tavanında çok güzel, devasa bir duvar resmi var. Arno Coenen ve Iris Roskam’ın eserlerine “Bolluk Boynuzu” veya “Bereket Boynuzu” adı veriliyor. Çiçeklerin, meyvelerin, sebzelerin, tohumların ve böceklerin büyük görüntülerini detaylandırıyor ve 17. yüzyıldan kalma Hollanda natürmort tablolarına gönderme yapıyor. “Rotterdam’ın Sistine Şapeli” olarak da adlandırılıyor.

Tavanı kaplayan esere ‘Bolluk Boynuzu’ adı veriliyor. Bazı insanlar Markthal’ı Sistine Şapeli’nin Hollanda versiyonu olarak adlandırıyor.

LUCHTSINGEL KÖPRÜSÜ 

sarı köprü. 400 metre uzunluğunda bir yaya köprüsüdür Luchtsingel Köprüsü, Rotterdam’ın kalbindeki çarpıcı bir yaya köprüsüdür. 2015 yılında inşa edilen köprü, şehrin üç ilçesini birbirine bağlıyor.

Köprünün üzerindeki ahşap panolara kazınmış isimleri göreceksiniz. Bağışlanan her 25 € için sponsorların isimleri bir panoya yazılabilecek.

Fotoğrafçılık ve mimariden hoşlanıyorsanız, bu gerçekten harika köprüyü bir günlük Rottterdam seyahat programınıza eklediğinizden emin olun!

ERASMUS KÖPRÜSÜ

Photo by: https://www.visitingthedutchcountryside.com

Erasmusbrug veya Erasmus Köprüsü, Rotterdam’ın kuzey ve güney kısımlarını birbirine bağlar. 800 metre uzunluğunda, 139 metre yüksekliğinde bir pilonlu asma köprüdür ve 40 kabloyla sabitlenmiştir. Köprüye ‘Kuğu’ lakabını veren de bu pilonun şeklidir.

EUROMAST KULESİ

185 metre yüksekliği ile Hollandanın en yüksek kulesi olan Euromast halka açık bir kuledir. Rotterdamlı mimar HA Maaskant tarafından tasarlanan Euromast, 1960 yılında gemi direğinden inşa edilmiştir. Camlı asansör ile kuleye çıkarak Rotterdam’ı kuşbakışı izleyebilirsiniz. Biletlerinizi resmi web sayfası üzerinden satın alabilirsiniz.

FENIX FOOD FACTORY

Fenix Gıda Fabrikası, Katendrecht’te eski bir rıhtım deposu olan Fenixloods’ta bulunan, taze gıdaların satıldığı kapalı bir pazardır. Burada çok çeşitli el yapımı yiyecek ve içecekleri bulabilirsiniz; ekmek taze olarak pişirilir, kahve kavrulur ve bira tesis bünyesinde demlenir.

OUDE KERK

Oude Kerk (veya Pelgrimvaderskerk), Yeni Dünya’ya yelken açmadan önce son vaazın verildiği yerdi. Kiliseyi cuma ve cumartesi günleri ziyaret edebilirsiniz.

WITTE DE WITHKWARTIER

Bu canlı bölge, Rotterdam’ın sanat ve kültürünün kalbine ev sahipliği yapmaktadır. Her şeyin merkezinde, Rotterdam’ın çok kültürlülüğünü ve sanatsal doğasını en iyi şekilde sergileyen eklektik bir cadde olan ünlü Witte de Withstraat yer alıyor. Cadde hareketli galeriler, bağımsız moda butikleri, şık restoranlar ve barlarla doludur. Ve tabii ki etraftaki en yaratıcı ve renkli sokak sanatı.

Burası duvarları ve sokakları kaplayan renkli duvar resimleri ve sokak sanatıyla şehrin popüler bir bölgesidir. Havalı barlar ve restoranlar, popüler sanat galerileri ve her yerde iyi hisler var.

HOTEL NEW YORK 

Photo by: https://www.travelweekly.com

Konik bir yapı olan otelin yüksek barının manzarası oldukça etkileyicidir. Yer seviyesinden 30 m yüksekte bulunan ve aynı zamanda bir restorana ve çatı terasına ev sahipliği yapan nhow bar, Erasmusburg köprüsüne ve şehre bakan el yapımı bir kokteyl için mükemmel bir mekandır.

LIJNBAAN

Photo by: https://www.blowup-media.nl

Rotterdam’ın ana alışveriş caddesidir. Küp Evler’i ziyaret ettikten sonra şehrin tarihi bölgesi Delfshaven’a doğru ilerlerken Lijnbaan’da bir yürüyüşe çıkın. Lijnbaan’ın arkasında da ilgi çekici bir tarih var. Rotterdam’ın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen yerle bir edilmesinin ardından şehir planlamacıları, modern ve anlamlı bir sokak tasarımı yaratmaya koyuldu. 1953 yılında inşa edilen Lijnbaan, Avrupa’nın ilk yaya trafiğine kapalı caddesi oldu ve tamamen arabalara kapatıldı.

SS ROTTERDAM

Photo by: www.booking.com

SS Rotterdam, Hollanda-Amerika Hattının eski amiral gemisidir. Hollanda’da inşa edilen ve 1959’dan bu yana dünya çapındayelken açan en büyük okyanus vapurudur. Gemi artık Katendrecht yarımadasında kalıcı olarak demirlemiş durumda ve 1950’lerdeki orijinal iç mekanı ve sanat esereri korunarak sevgiyle restore edildi. Gemi artık normal bir otelin tüm olanaklarını sunan, tarihi bir gemide olmanın yeniliğini sunan odalara sahip bir oteldir.

ROTTERDAM MÜZELERİ

Museumpark bölgesi Rotterdam’daki bir çok müzeye ev sahipliği yapan bölgedir. Buraya Rotterdam şehir merkezinden rahatlıkla yürüyüp ulaşabilirsiniz.

Boijmans Van Beuningen 

Boijmans Van Beuningen

Orta Çağ’dan 21.yy’a kadar uzanan koleksiyona sahip müthiş bir müze. Mimarisi saksı şeklinde ve tamamen camdan. Müzeyi gezmeyecekseniz ya da vaktiniz olmayacaksa mutlaka terasındaki restaurantında bir şeyle yiyip için.

Rotterdamdaki Diğer Müzeler

Kunsthal, Ntuurhistorisch, Kijk Kubus (küp evler), Wereldmuseum, Maritiem, Museum Rotterdam 40-45 NU, Huis Sonneveld ve Fenix’tir.

ROTTERDAM’A NASIL GİDİLİR?

Photo by: https://mvsa-architects.com

Rotterdam’da havalimanı olmasına rağmen yeterli seferle olmadığından en iyisi Amsterdam Schiphol Havalimanına uçmaktır.

  • Schiphol havalimanı tren istasyonundan Rotterdam 28 dakika sürmektedir.
  • Amsterdam Central Station’dan Rotterdam 40 dakika sürmektedir.
  • Brüksel’den Rotterdam 1 saat 10 dakika sürmektedir. NS International sayfasından online tren biletinizi alabilirsiniz.

Tren biletlerini NS’nin online sayfasından satın alabileceğiniz gibi dilerseniz istasyonlardaki bilet makinelerinden kredi kartı ya da nakit de satın alabilirsiniz.

Ne Rotterdam’da ne de Amsterdam’da araç kiralamanızı önermiyoruz. Amsterdam’da ciddi anlamda park sıkıntısı olduğundan ve şehir yürüyerek gezilebilecek kadar küçük olduğundan çok gereksiz bir durum. Her iki şehir arasında gidip gelen trenler mevcut. Ve yolculuk 1 saatten az sürdüğü için araba kiralamaktan ziyade tren kullanmak en akıllıca seçenektir.

Rotterdam’da bir yerden başka bir yere gitmek için metro ağı bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılıyor. Yalnız metro ücretinin standartın üstüne olduğunu söylemek istiyoruz. Ya 2 saatlik kart ya da 24 saatlik kart almanız gerekiyor. 2 saatlik metro kartının ücreti 4.5 Euro, RET 1 day 9.5 Euro’dur. Fiyatlar 2024 Haziran ayına aittir. Güncel fiyatları RET NL sayfasından görebilirsiniz.

More from the blog

KOMODO ADASI GEZİLECEK YERLER – KOMODO EJDERİ

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi. Bali'ye çok yakın olması bir avantaj olmasına rağmen yolumuzu düşürüp bir türlü gitme fırsatımız olmamıştı....

ZANZİBAR’A NE ZAMAN GİDİLİR

"Zanzibar'a ne zaman gidilir?" sorusu, kişisel tercihlerinize, tatil amaçlarınıza ve hava koşullarına bağlı olarak değişebilir. Plaj tatili için en uygun zamanı belirlemek için aşağıda...

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

OLİMPOS’TA GEZİLECEK YERLER

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi, Olimpos antik kenti olsun Olympos tatili yapacak olanları çok şeyin beklediğini en baştan söyleyelim. Olimpos gezi...