Amsterdam Gezilecek Yerler

AvrupaHollandaAmsterdam Gezilecek Yerler

Dünyanın her yerinden turist ağırlayan Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Hollanda, Noord Holland (Kuzey Hollanda) ve Zuid Hollanda (Güney Hollanda) olarak iki eyalatten oluşuyor. Amsterdam, Noord Holland eyaletinde bulunuyor. Tarihi, kültürü, mimarisi ve kanalların çevrelediği şehir Hollanda’da gezilecek yerlerin en başında geliyor. Amsterdam gezinizi en iyi şekilde planlayabilmeniz için makalemizde tüm detayları bulabileceksiniz.

Avrupa’nın en güzel 10 şehri arasında yer alan Amsterdam’a yapacağınız gezinizde ziyaret etmeniz gereken birkaç klasik var. Hollanda’nın başkenti, kanal kuşağı ve görmeniz gereken harika müzelerin yanı sıra pek çok turistik mekan da sunuyor! Amsterdam’da gezilecek yerleri sizler için burada sıraladık.

İtalya’nın Venedik şehrinden daha fazla kanala ve insandan daha fazla bisiklete sahip Amsterdam’a mutlaka 2 dolu gün ayırmanızı öneriyoruz.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Ziyaret edilmesi gereken dönem ilkbahar ve yaz aylarıdır. Amsterdam’a en yoğun ziyaret edilen aylar Haziran ve Ağustos arasıdır.

Lale Zamanı Hollanda’ya Gidin – Tulip Farm

Laleler kusursuz aşkın simgesidir. Her rengi başka bir anlam taşır.

Lale soğanları,patates, domates ve biber gibi ilk olarak 16.yy’da Avrupa’ya gelmiştir. Önceleri laleler, pahalı olmaları ve varlıklı kişilerin bahçelerine gönderilmeleri nedeniyle
satın alınan bir statü öğesiydi.

1634’te lale çılgınlığı Hollanda’yı kasıp kavurdu. Bu Tulpenwoerde olarak bilinen lale çılgınlığı dönemidir. Lale soğanına sahip olma tutkusu o kadar büyüktü ki, ülkenin sıradan sanayisi ihmal edilmiş, halk en alt tabakaya kadar lale ticaretine girişmişti. Tek bir lale soğanının maliyeti 4.000 ila 5.500 florin kadardır; bu da en iyi lalelerin bugünün parasıyla 750.000 dolardan fazlaya mal olduğu anlamına geliyordu.

Hollanda’da Lale Sezonu Mart sonundan Mayıs ortasına kadar değişebilir, ancak çiçekler genellikle Nisan ayının ortasında en iyi durumda olur. Lale çiçeğini görmenin en iyi zamanı genellikle nisan ayının son iki haftasıdır.

Laleleri görebileceğiniz Keukenhof Bahçeleri en ünlü olanıdır. Keukenhof dünyanın en büyük çiçek parkıdır. Keukenhof Gardens, Amsterdam şehrine sadece 30 dakika ve Leiden’e 15 dakika uzaklıktadır.

Hollandadaki en güzel lale tarlaları aşağıdaki gibidir;

-Lisse

-Hillegom

-Schagen

-Noordoostpolder

-Goeree Overflakkee

-Hulst & Terneuzen (Zeeland)

AMSTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

1.Het Kleine Huis – Amsterdam’ın En Küçük Evi

Amsterdam’ın en küçük evi sadece 2,02 metre genişliğinde, 5 metre derinliğinde ve 9 metrekarelik iç taban alanına sahiptir.

Adres: Oude Hoogstraat 22, Amsterdam

2.Damrak – Dans Eden Evler

Damrak, Amsterdam’ın Centraal İstasyonu’ndan tarihi Dam Meydanı’na kadar uzanan ana caddesidir. Aynı zamanda birçok kanal gezisinin kalktığı bir kanal merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. Damrak kanalında Amsterdam’ın en iyi fotoğraf noktalarından biri olan dans eden evleri bulacaksınız. Damrak street ve meşhur damrak evleri önünde nehrin karşı kıyısından foto çekil. Danciing house deniyor bunlara.Amsterdam evlerinin yamuk olduğu gözünüzden kaçmayacaktır. Şehir kanallardan oluştuğu için evleri de kazıklara oturtarak inşa etmişlerdir. Kazıklar su çektikçe evler de bu şekilde yamulmaya başlamış. Evlerin tepesindeki kancalar ise eşya taşımak içindir.

3.Amsterdam Kanalları

Amsterdam kanalları UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Amsterdam kanal ağı üzerine kurulu bir şehirdir. Başkent Amsterdam kanallarıyla dünyaca ünlüdür. Venedik’ten bile daha fazla kanalı var. 4 ana kanalı Singel, Herengracht, Keizersgracht ve Prinsengracht’tir.

Kanalları köprüler sayesinde gezebileceğiniz gibi Damrak’tan kalkan tekneler ile kanal turu yapabilirsiniz. 2024 yılı 1 saatlik kanal turu ücreti 14.5 Euro’dur.

Amsterdam’daki en sevdiğim yerlerden bazıları Armbrug ve Staalmeestersbrug’dur.

4.Dam Meydanı

Damrak’tan aşağı indiğinizde Dam Meydanı’nı bulacaksınız. Ulusal Anıt, Kraliyet Sarayı(Koninklijk Paleis Amsterdam) günümüzde sergi alanı olarak kullanılan 1409 yılından kalma Nieuwe Kerk ve Madame Tussauds ile çevrilidir. Dam meydanı şehrin tam meydanındadır. 12 yy’da Amstel nehrine ilk olarak burada set çekilmişti. Burası ana settir. Amsterdam adı da işte oradan geliyor.

5.Kraliyet Sarayı

göstermekti. Belediye binasını kraliyet sarayına dönüştüren yalnızca Napolyon’un kardeşi (Louis Bonaparte) idi. Aynı zamanda Hollanda’nın ilk kralıydı. Fransızlar şehirden çıkarılınca saray, belediye binası olarak şehre geri verildi. 1939’da kraliyet ailesi sarayı satın almaya karar verdi.

Ancak kraliyet ailesi sarayı sadece temsili amaçlı kullandığı için sarayı neredeyse günün her saati ziyaret edebilirsiniz. Muhteşem bina 80 x 56 metre ölçülerinde olup Hollanda klasisizminin güzel bir örneğidir. Her yıl 100.000’den fazla ziyaretçi kraliyet ailesinden geçiyor. Rehberli bir tur için rezervasyon yaptırabilir veya kompleksi kendi başınıza keşfedebilirsiniz. Muhteşem topluluk salonuna bir göz atmayı, Louis Bonaparte’ın bile kullandığı mobilyalara ve birçok güzel ayrıntıya (avizeler, tablolar, heykeller) dikkat etmeyi unutmayın.

Dam Meydanı’ndaki görülecek yerler:

  • Ulusal anıt, II. Dünya Savaşı kurbanlarına adanmış beyaz taşlardan oluşan bir sütun
  • Amsterdam Kraliyet Sarayı (daha fazla bilgi bu makalenin ilerleyen kısımlarında)
  • Nieuwe Kerk veya “Yeni Kilise”: Gotik tarzdaki bu kilisenin inşaatına 1408 yılında başlandı. Nieuwe Kerk, birçok Hollanda hükümdarının göreve başlama yeriydi ve şu anda sergilere ev sahipliği yapıyor.
  • Madame Tussauds Müzesi
  • NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky, meydana bakan 5 yıldızlı lüks bir oteldir.

6.De Waag

Amsterdam, Orta Çağ’da surlarla çevrili bir şehirmiş. O zamanlara ait şehir kapılarından biri De Waag’dır.

7.De Wallen

Amsterdam’ın kalbi De Wallen ve Oude Centrum (eski kent) bölgeleridir. Amsterdam’ın Red Light Bölgesi en eski semtlerden biri ve aslında bir zamanlar şehrin merkeziydi. Hamburg’da Reeperbahn ve Amsterdam’da kırmızı ışık bölgesi (De Wallen veya De Wallettjes) vardır. Burada fahişeler hala parlak reklam panolarıyla süslenmiş mağaza vitrinlerinde dolaşıyor. Burada ayrıca çok sayıda seks mağazası ve genelevin yanı sıra bazı müzeler ve hatta güzel, tarihi Oude Kerk (Eski Kilise) bulunmaktadır Sokaklar dolambaçlı ve eski olup 14. yüzyılın karakteristik mimarisini göstermektedir. 

8.Oude Kerk

13. yüzyıldan kalma Oude Kerk, Amsterdam’ın en eski katedralidir. De Wallen kırmızı ışık bölgesinde yer almaktadır. Oude Kerk’e girişi I Amsterdam Şehir Kartına dahildir.

9.Westerkerk

Prinsengracht yakınında bulunan kilisenin en dikkat çekici özelliği kilise kulesinin tepesindeki büyük mavi imparatorluk tacıdır . Kilisenin kulesi, toplam 85 m yüksekliğiyle Amsterdam’ın en yüksek kilise kulesidir .

10.Zuiderkerk Kilisesi

17. yüzyılda inşa edilen bu Rönesans tarzı kilise, “Güney Kilisesi” olarak da biliniyor. Kilisenin içini ziyaret edemiyorsunuz (şu anda yenileniyor), ancak çan kulesinin tepesine çıkıp tüm şehrin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak mutlaka bir rehberin eşlik etmesi gerekmektedir. Turlar her 30 dakikada bir başlamaktadır.

11.Vondelpark

Adını Hollandalı şair ve yazar Josst van den Vondel’den alan Vondelpark, Oud Zuid bölgesinde yer alıyor. Hollanda’nın en ünlü parkı 47 hektarı büyüklüğündedir. Amsterdam’ın diğer parkları embrandtpark ve Westerpark’tır.

12.Amsterdam Bos

Burası şehrin eteklerinde büyük, halka açık bir park. Park 1930’larda kuruldu, yaklaşık 1000 hektarlık bir alanı kaplıyor ve New York’taki Central Park’tan neredeyse üç kat daha büyük.

13.Jordaan

Eski işçi sınıfı bölgesi Jordaan, şu anda şehrin en güzel ve en hareketli bölgelerinden biridir. Prinsengracht’ın batısında yer alır ve dar sokakları ve eski çatılı evleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bölgeyi keşfetmenin en iyi yolu sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapmaktır. Noorderkerk’in önündeki meydanda şehirdeki en iyi elmalı turtayı alabileceğiniz Café Winkel var.

Jordaan bölgesindeki görülecek yerler:

  • Anne Frank Evi
  • Vintage mağazalar
  • Prinsengracht Köprüsü
  • Noordermarkt
  • Hollanda’nın en büyük Protestan kilisesi olan Westerkerk’in çan kulesinden tüm bölgenin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz. Kiliseye giriş ücretsiz ancak çan kulesini ziyaret etmek ücretli.

14.De Pijp

Çok kültürlü bir öğrenci bölgesidir. De Pijp’in ortasında ayrıca 1905’ten beri var olan Amsterdam’ın en büyük günlük pazarı olan Albert Cuypmarkt bulunmaktadır. 300’e yakın tezgahta meyve ve sebzeden peynire, çiçekten tekstile, güneş gözlüğünden ev eşyalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Amsterdam’ın en güzel semtlerinden biri. Latin quarter olarak da biliniyor. 60’lı yıllarda bu bölgede daha çok öğrenciler ve sanatçılar yaşarmış. Şehrin en büyük pazarı albert cuypmartkt bu mahalleye kuruluyor. Avrupa’nın en büyük açık pazarıdır. Pazar hariç her gün 09:30-17:00 arası açık

15.Houten Huis

Amsterdam’ın en eski ev Begijnhof’tadır. Begijnhof, şehrin en eski avlularından biridir. Begijnhof’u çevreleyen binalarda bir zamanlar tamamı kadınlardan oluşan ve sonuncusu 1971’de ölen Beguines topluluğu yaşıyordu. Bugün binalar özel apartmanlardır. Bu nedenle sakinlerin huzur ve sükunetine saygı göstermek için gürültü yapmamayı ve çitleri geçmemeyi unutmayın.

Begijnhof aynı zamanda Amsterdam’ın en eski evlerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır. Ev, 1475 yılına uzanan tarihe sahiptir. Dar bir sokak arasından girişi var. Kapıdaki görevli evin bulunduğu avluya ziyaret etmek isteyenleri sırayla alıyor. Daracık sokaktan böylesine büyük bir avluya çıkıyorsunuz.

16.A’DAM Gözetleme Noktası

Amsterdam’ın en gözde turistik mekanlarından biri.  Bu platform, merkezin kuzeyinde, IJ Kanalı’nın arkasında yer almaktadır. Sadece 22 saniye içinde asansörle 100 metre yüksekliğindeki yüksek bir yere çıkacaksınız; buradan şehrin, limanın, yeşil alanların ve çevrenin muhteşem manzarasını seyredeceksiniz Adrenalin tutkunları için “ Sınırın Ötesinde ” salıncak var . Bununla Amsterdam’ın çatılarının üzerinden uçacaksınız. Alternatif olarak şehir merkezindeki Westerkerk’i de ziyaret edebilirsiniz. Şehrin en yüksek kilisesidir. Sadece 9 € karşılığında kiliseye tırmanabilir ve Jordaan manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

17.Yüzen Çiçek Pazarı – Bloemenmarkt

Amsterdam’ın meşhur çiçek pazarı Singel-Gracht’tadır.

Şehrin en eski kanallarından biri olan Singel’de yer almaktadır. Burada her çeşit renk ve malzemedeki laleleri (taze kesilmiş, çiçek soğanı ve hatta tahta laleler) ve ayrıca çiçek tohumlarını (kuşkusuz yanınızda götürmek daha pratik!) bulabilirsiniz.

AMSTERDAM’DAKİ MÜZELER

1.RIJKSMUSEUM

Hollanda’nın ulusal müzesi olan Rijksmuseum ayrıca Amsterdam’ın en ünlü müzesinden biridir. Ayrıca Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesidir. Rembrandt’ın ‘Gece Nöbeti’, Franz Hals’ın “Şen İçki” ve Vermeer’in “Mutfak Hizmetçisi” ı eserlerinin de öne çıktığı Hollanda sanatı ve tarihi açısından bir hazinedir. Burada Rembrandt ve Vermeer gibi ünlü Hollandalı ressamların eserlerini görebilirsiniz.

Rembrandt’ın “Gece Nöbeti”, Franz Hals’ın “Şen İçki” ve Vermeer’in “Mutfak Hizmetçisi” tabloları burada sergileniyor.

Cuma ve pazar günleri arası girişte sıra bekleme olasılığınız çok yüksek. O yüzden mutlaka Resmi web sitesi üzerinden hangi saatte ziyaret edecekseniz önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Amsterdam kart ile giriş ücretsiz. Rijksmuseum resmi sayfasından biletinizi satın alabilirsiniz. Giriş ücreti 22.5 Euro’dur.

2.VAN GOGH MÜZESİ

Vincent Van Gogh’un ve arkadaşlarının eserlerini görebilirsiniz. En bilineni ay çiçeği tablosudur. Gelmeden önce online bilet almanızı öneririz. Müze bileti giriş ücreti 22 Euro (yetişkin)

3.STEDELJIK MUSEUM

Hollanda’daki modern ve çağdaş sanatın en ünlü müzelerinden biridir. Paul Cézanne, Pablo Picasso, Marc Chagall, Henry Matisse, Andy Warhol ve Roy Lichtenstein gibi ünlü sanatçıların eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

4.MOCO MÜZESİ

Pop sanatı ve sokak sanatı gibi çağdaş ve modern sanatın düşkünlerinin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir müzedir.

Banksy ve Jeff Koons gibi tanınmış sanatçıların eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyon sunuyor.

Banksy’nin 50’den fazla eserine (ünlü Laugh Now, Barkod, Balonlu Kız, Silahlı Çocuklar, Havada Aşk (Çiçek Atıcı), Kate Moss, Kaba Bakır, Ham Petrol serileri dahil) hayran kalabilirsiniz. . Ayrıca Andy Warhol’un birçok sanat eseri ve Basquiat, Haring, Hirst, Jeff Koons, Kusama, KAWS sanatçılarının sokak sanatı eserleri de bulunmaktadır .

5.REMBRANDTHUIS 

Hollandalı ünlü bir ressam Rembrandt van Rijn’a adanan bir diğer sanat müzesi olan Rembrandthuis ise aslında 17. yüzyıl ressamının yaşadığı ev. Ev, orijinal durumunu koruyacak şekilde özenle restore edilmiştir. Klasizm ile ilgilenenlerin bu müzeyi ziyaret etmesi gerekiyor.

6.ANNE FRANK HOUSE

12 Haziran 1929 yılında Almanya’nın Frankfurt kentinde doğan Anne, 1933 yılında nazilerin iktidara gelmesiyle, Almanya’dan kaçarak ailesiyle Amsterdam’a taşınmış. 1940 yılında Nazilerin Hollanda’ya işgal etmesi üzerine 1944 yılında polislerin evi basmasıyla aile Auscwitz toplama kampına götürülür. Anne, hayatını burada kaybetmiştir.

Ev vakıf haline getirildi ve 1960 yılında halka açıldı. Genç Bir Kızın Günlüğü, onlarca dile çevrilmiştir.

Giriş Bilgileri: 09:00 – 22:00 arası ziyarete açıktır. Yetişkin ücreti 16 €, 10-17 yaş ücreti 7 €, 0-9 yaş ücreti 1€, Online biletinizi resmi web sitesinden satın alabilirsiniz.

7.EYE FILM MUSEUM 

Amsterdam’daki modern bir sinema ve film kültürü merkezidir. Birçok interaktif sergiye ev sahipliği yapıyor ve film tarihine dair bir fikir sunuyor.

Amsterdam’da en çok ziyaret edilen 3 müze: rijks museum, Van Gogh museum, Moco müzesidir. Eğer bunların içinden birini tercih edecekseniz bu Rijks museum olmalı. Tüm müzeleri 1 günde gezmek mümkün değildir.

8.HEINEKEN EXPERIENCE MUSEUM 

Birayla ilgileniyorsanız, kesinlikle Heineken Deneyim Müzesi’ni ziyaret etmeli ve bu ünlü Hollanda içeceğinin tarihi ve yapım süreci hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada bira yapım sürecini baştan sona takip edebilir ve bu dünyaca ünlü biranın tarihi ve felsefesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Günübirlik Amsterdam Gezisi Yapacaklara Rota Tavsiyemiz

Amsterdam Merkez İstasyondan (Amsterdam Central Station) yürümeye başlayacak şekilde toplam 10 km uzunluğundaki rota şöyledir;

İstasyondan Jordaan bölgesine doğru yürüyün. Brouwersgracht kanalından geçip Noordermarkt’a gidin. Devam edip Winkel 43’te elmalı tart yiyin. Herengracht, Prinsengracht ve Keizersgracht kanallarını geçin. Buradan De 9 straatjes alışveriş caddesine geçin. Sessiz sokaklardan canlı bölgeye geçtikten sonra müzeler bölgesine yürüyerek devam edebilirsiniz. Amsterdam’daki müzeleri yukarıda tek tek sıraladık. Eğer ziyaret süreniz bir gün olacaksa içlerinden birini tercih edebilirsiniz.

De Pjip mahallesindeki Albert Cuypmartkt pazarını gezip buradan sırasıyla Staalmeestersbrug, Houten Huis Oldest House, Kalverstraat, Dam Meydanı, Oude Kerk ve Damrak’a yürüyebilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yenir?

Van Wonderen Stroopwafels’da waffle, Fabel Friet’te patates kızartması, Chun Cafe’de tost, Cafe Winkel 43’te elmalı tart, Ree7’de bir şeyler için, La Piazza’da pizza, Hans Egstorf’ta İçi karamel dolgulu waffle, Van Stapele Koekmakerij’de kurabiye ve Coffee district’te kahve için.

Amsterdam’da Alışveriş

De Hallen, eski bir postane binası olan günümüzde şık mağazaların bulunduğu 3 katlı Magna Plaza, dünyaca ünlü lüks markaları bulabileceğiniz De Bijenkorf ve Kalverstraat, Leidsestraat, Damrak, PC Hoofdstraat, Haarlemmerdijk, 9 Straatjes caddelerinde alışveriş yapabilirsiniz. Amsterdam’ın en lüks alışveriş caddesi Pieter Cornelisz Hooftstraat’tır. Hermes, Louis Vuitton, Channel ve daha pek çok lüks marka sıra sıra bu caddeye konumlanmıştır.

Jordaan ve 9 Straatjes’te vintage ve tasarım mağazalar bulabilirsiniz.

Kalverstraat, Amsterdam’ın klasik yaya caddesidir. Zinzir mağazaların pek çoğu bu cadde üzerindedir.

Amsterdam’da Nasıl Gezilir?

Amsterdam’ı gezmenin en güzel yolu yürümektir. Bu sayede şehrin dokusunu çok daha iyi hissedebilirsiniz. Zaten şehir oldukça küçük olduğundan yürümek sizi yormayacaktır.

Yürümek sizi yoracaksa gezebileceğiniz en iyi yol bisiklet kiralamaktır.Bisiklet burada en popüler ulaşım aracıdır ! Pek çok Hollandalı aslında günlük işe gidip gelirken bisikleti tercih ediyor. Bilmekte fayda var, Amsterdam’ın her yerinde bisiklet yolları var! (Yürüyorsanız bisikletlere, hatta belki arabalardan daha fazla dikkat etmeniz gerekir!)

Schipol Havalimandan Amsterdam Merkeze Nasıl Gidilir?

Schiphol Havalimanı’ndan Amsterdam şehir merkezine gitmenin en kolay yolu trendir. Yaklaşık 20 dakika yolculuk yaparak merkeze en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ