Avrupa’nın en turistik destinasyonlarından biri olan Paris tarihi gri yapıları, müzeleri, cafeleri ve alışveriş çeşitliliği ve en önemlisi Fransız tarihi nedeniyle bir çok seyahat severin ilgisini çeken şehirdir.

LOUVRE MÜZESİ

Fransa’daki ilk devlet müzesi olan Louvre 1793 yılında açılmıştır. 7 adet bölümü olan müze de çok değerli eserler sergilenmektedir. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre’e Paris’e gittiğinizde mutalaka ziyaret etmeli vaktiniz yoksa bile bahçesini görmelisiniz.

EIFFEL KULESİ

Fransa’nın sembolü olmuş 324 metre uzunluğa sahip kulenin yapımında 18.038 adet demir parça ve bunların bağlantısının yapılabilmesi için 2.5 milyon perçin kullanılmıştır. Kulenin açılışı törenle 31 Mart 1889 yılında olmuştur. Kulenin mimarı Gustave Eiffel’in balmumu heykeli kulenin tepesinde olup mutlaka görülmelidir.

VERSAILLES SARAYI

1661 yılında yapımına başlanan Fransız Saray günümüzde müze olarak ziyaretçileri ağırlamaktadır. Saray kadar neredeyse bahçesi de önemli ve görülmeye değerdir.

NOTRE DAME KİLİSESİ

Gotik mimariye sahip kilise dünyanın en ünlü kilisesidir. Kilisenin üzerine işlenmiş detaylar, kuzey ve gül pencereleri görülmelidir. Yıkılmak üzere olan kilisenin bugünlere gelmesini sağlayan Victor Hugo ve Notre Dame’in Kamburu isimli kitabıdır.

ARC DE TRIOMPHE

Tak’ın altında I. Dünya savaşında hayatını kaybeden Fransız askerlerinin mezarları yer alıyor. Mezarın üzerindeki ateş 1923 yılından bu yana hiç sönmeden yanmaktadır.

CHAMPS ELYSEES

Paris’in en bilinen ve en meşhur caddesidir. Paris’e gidip de Champs Elysees’e uğramadan dönülmez. Hele ki alışverişe biraz ilgiliyseniz bu cadde tam sizlik.

BİT PAZARLARI

Paris olunca alışverişsiz olmaz demiştik. Bu sefer pahalı butikler ya da bilinen o ünlü markalar değil bit pazarlarından bahsediyoruz. Paris’in bilinen en önemli bit pazarları Puces de Vanves ve Clignancourt semtindeki Marche aux Puces St- Queen’dir. St-Queen’de yaklaşık 2500 tezgat bulunmakta ve yılda milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır. Vanves ise St-Queen’e göre daha ufak ve yalnızca bir sokak üzerine kuruludur. Her iki pazarda hafta sonları sabah 07:00 ila öğlen 13:00 arası açıktır.

 

Summary
Article Name
Pariste Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler
Description
Avrupa'nın en turistik destinasyonlarından biri olan Paris tarihi gri yapıları, müzeleri, cafeleri ve alışveriş çeşitliliği ve en önemlisi Fransız tarihi nedeniyle bir çok seyahat severin ilgisini çeken şehirdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here