Pariste Ziyaret Edilmesi Gereken Olağandışı Yerler

FransaPariste Ziyaret Edilmesi Gereken Olağandışı Yerler

Paris’i ziyaret eden bir çok turist gibi bizim de ilk uğradığımız yerlerin başında Eiffel Kulesi, Notre Dame Kilisesi, Louvre Müzesi ve diğer bilindik yerler gelir. Ancak bilmemiz gerekiyor ki bu aktiviteler ve görülecek yerlerin dışında Paris’te görülmesi gereken olağandışı yerler de yok değildir.

Les Catacombes – Yeraltı Mezarlığı

Paris’te oldukça fazla yeraltı mağarası var hatta bazı evlerin mahzenleri dahi yer altındadır. Ancak turistik girişlere kapalı olduğundan ziyaret söz konusu değildir. Paris’teki yer altı mağaralarının en görülmeye değer olanı 17.yy’dan sonra gelişmeye, büyümeye başlayan Paris’te mezarlığın yer işgal ettiği gerekçesiyle toprak altındaki kemiklerin buralardan çıkarılıp yeraltı mağarasına taşınması 18. yy’da ziyaretçilere açılan Les Catacombes’dir. Yerin 20-30 metre altında 11.000 metrekare alan içerisinde milyonlarca kemik ve kafatası görebileceğiniz bir yerdir.

Adres : 14. Bölge, Denfert – Rochereau metro durağı

Pere Lachaise Mezarlığı

Mezarlıkta çok açık hava müzesi gibi. Paris diğer turistik yerleri gibi bu mezarlık da bir çok turistin ziyaret noktası haline gelmiş. Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarları da buradadır. Diğer ünlü isimlerden bazıları ise Jim Morrison, Victor Hugo, Oscar Wilde, Sarah Bernhardt, Honore de Balzac, La Fontaine ve Moliere, Frederic Chopin ve Armand Pierre Arman’dır.

Dupuytren Müzesi

1835 yılında açılan müzede kavanozlar içerisinde tıbbi anormalliklerin (yapışık ikizler, timörlü beyinler vs…) ve 1800 yıllarında toplanmış balmumu heykellerinin sergilendiği ilginç müzelerden biridir.

Sewer (Kanalizasyon) Müzesi

13 yy’da kurulan kanalizyon 1894 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Önceleri kanalizasyon içinde tekneler ile geziliyor iken sonraki tarihlerde güvenlik çalışmaları sonucu yürüyerek asma köprüler üzerinden yürüyerek güvenli bir şekilde gezilebilir hale getirilmiştir.

Adres : Egouts de Paris, Pont de I’Alma, 7. Metro durağı : Alma-Marceau

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Paris Gezilecek Yerler

Paris gezi rehberimizden sonra Paris gezilecek yerler listemizle Paris...

Paris Gezi Rehberi

Dünya turizm sıralamasında listenin en başında yerini alan Paris...

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Kaliteden Ödün Vermeyen Şehir Nice Fransız Rivierasının merkezinde Marsilya ve...

Pariste Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

Avrupa'nın en turistik destinasyonlarından biri olan Paris tarihi gri yapıları, müzeleri,...