Paris’i ziyaret eden bir çok turist gibi bizim de ilk uğradığımız yerlerin başında Eiffel Kulesi, Notre Dame Kilisesi, Louvre Müzesi ve diğer bilindik yerler gelir. Ancak bilmemiz gerekiyor ki bu aktiviteler ve görülecek yerlerin dışında Paris’te görülmesi gereken olağandışı yerler de yok değildir.

Les Catacombes – Yeraltı Mezarlığı

Paris’te oldukça fazla yeraltı mağarası var hatta bazı evlerin mahzenleri dahi yer altındadır. Ancak turistik girişlere kapalı olduğundan ziyaret söz konusu değildir. Paris’teki yer altı mağaralarının en görülmeye değer olanı 17.yy’dan sonra gelişmeye, büyümeye başlayan Paris’te mezarlığın yer işgal ettiği gerekçesiyle toprak altındaki kemiklerin buralardan çıkarılıp yeraltı mağarasına taşınması 18. yy’da ziyaretçilere açılan Les Catacombes’dir. Yerin 20-30 metre altında 11.000 metrekare alan içerisinde milyonlarca kemik ve kafatası görebileceğiniz bir yerdir.

Adres : 14. Bölge, Denfert – Rochereau metro durağı

Pere Lachaise Mezarlığı

Mezarlıkta çok açık hava müzesi gibi. Paris diğer turistik yerleri gibi bu mezarlık da bir çok turistin ziyaret noktası haline gelmiş. Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarları da buradadır. Diğer ünlü isimlerden bazıları ise Jim Morrison, Victor Hugo, Oscar Wilde, Sarah Bernhardt, Honore de Balzac, La Fontaine ve Moliere, Frederic Chopin ve Armand Pierre Arman’dır.

Dupuytren Müzesi

1835 yılında açılan müzede kavanozlar içerisinde tıbbi anormalliklerin (yapışık ikizler, timörlü beyinler vs…) ve 1800 yıllarında toplanmış balmumu heykellerinin sergilendiği ilginç müzelerden biridir.

Sewer (Kanalizasyon) Müzesi

13 yy’da kurulan kanalizyon 1894 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Önceleri kanalizasyon içinde tekneler ile geziliyor iken sonraki tarihlerde güvenlik çalışmaları sonucu yürüyerek asma köprüler üzerinden yürüyerek güvenli bir şekilde gezilebilir hale getirilmiştir.

Adres : Egouts de Paris, Pont de I’Alma, 7. Metro durağı : Alma-Marceau

 

Summary
Article Name
Pariste Ziyaret Edilmesi Gereken Olağandışı Yerler
Description
Paris'i ziyaret eden bir çok turist gibi bizim de ilk uğradığımız yerlerin başında Eiffel Kulesi, Notre Dame Kilisesi, Louvre Müzesi ve diğer bilindik yerler gelir. Ancak bilmemiz gerekiyor ki bu aktiviteler ve görülecek yerlerin dışında Paris'te görülmesi gereken olağandışı yerler de yok değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here