Paris Gezilecek Yerler

FransaParis Gezilecek Yerler

Paris gezi rehberimizden sonra Paris gezilecek yerler listemizle Paris turu planınızda gitmeyi hedeflediğiniz yerler hakkında enine boyuna bilgi sahibi olacağınız harika bir makale hazırladık. Tüm önerilerimiz hatta Paris gezilecek yerler listesine başka kimsenin almadığı pek çok yeri de yine listemizde görebileceksiniz. 

Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri olan Paris tarihi yapıları, müzeleri, cafeleri, mağazaları, bit pazarları ve en önemlisi Fransız tarihi nedeniyle bir çok seyahat severin ilgisini çeken şehir olmuştur.

PARİS ÖNERİLERİMİZ

Mona Lisa Portresi İçin Louvre Müzesini Gezin 

Kral Philippe Auguste tarafından 1190 yılında yaptırılan yapı aslında Viking’lerden korunmak amacıyla kale niyetiyle yapılmıştır. Müzeye 400 yıl boyunca eklemeler yapılarak bugünkü halini almıştır. Yapıldığı yıldan sonra Kral ve Kraliçeleri ağırlayan müze Fransa’daki ilk devlet müzesi olarak 1793 yılında açılmıştır.

7 adet bölümü olan müze de çok değerli eserler sergilenmektedir. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre’e Paris’e gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeli vaktiniz yoksa bile bahçesini görmelisiniz. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Louvre’de 35.000’e yakın eser sergilenmektedir. Tabi bunların içinde en görülmeye değer muhakkak Leonardo Da Vinci’inin 1503-1506 yılları arasında yapmış olduğu Mona Lisa eseridir. 

Ziyaret Saatleri ve Günleri : Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 08:00 arası, Çarşamba ve Perşembe günleri 09:00 – 22:00 arası ziyarete açıktır. Salı günleri kapalıdır. 

Giriş ücreti : 9,5 Eurom

Eyfel Kulesine Çıkın 

Fransa’nın sembolü olmuş 324 metre uzunluğa sahip kulenin yapımında 18.038 adet demir parça ve bunların bağlantısının yapılabilmesi için 2.5 milyon perçin kullanılmıştır. 1887 yılında yapımına başlanan kulenin açılışı törenle 31 Mart 1889 yılında olmuştur. Kulenin mimarı Gustave Eiffel’in balmumu heykeli kulenin tepesinde olup mutlaka görülmelidir. 7 yılda bir boyanan kule için 60 ton boya kullanılmaktadır.

Yapıldığı sırada ve sonrasında bir çok mimar ve sanatçı tarafından çirkin olduğu gerekçesiyle protesto edilen yapı günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen ve bilinen ikonlarından biri haline gelmiştir.

Kule 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümüne ister asansörle ister 360 basamakla çıkabilirsiniz. 115. metredeki ikinci bölümde ise Le Jules Verne restaurant bulunuyor. Birinci ve ikinci bölüm arasında tam 359 basamak bulunuyor. Ama yine asansörle çıkmak mümkündür.

Ziyaret Saatleri : Her gün 09:30 – 23:00

Giriş Ücreti : En tepeye asansörle çıkmak için yetişkin 25 Euro, 12-24 yaş arası 12,50 Euro, asansörle 2.kata çıkmak için yetişkin 16 Euro, 12-24 yaş 8 Euro, merdivenle 2.kata çıkmak için yetişkin 10 Euro, 12-24 yaş 5 Euro, 2.kata kadar merdivenle sonra bu kattan en üste asansörle çıkmak için yetişkin 19 Euro, 12-24 yaş arası 9,50 Euro’dur.

Gotik Mimariye Note Dame Katedrali İle Doyun 

Bir çoğumuzun Victor Hugo’nnun Notre Dame’ın Kamburu adlı romanından bildiği kilise Seine Sen Nehri ortasındaki küçük adada bulunuyor. Yapının inşasına 1163 yılında başlanmıştır.

Katedralin 3 tane kapısı bulunmaktadır. Meryem Ana isimli sol kapısında kutsal bakire, sağ kapısında Azize Ana hikayeleri ve orta kapısında ise kıyamet günü tasvirlerini görebilirsiniz. Bu iç kapının üst kısmında Krallar Galerisi olarak geçen 24 tane kral heykeli vardır.

Tarihinde çok şey görmüş geçirmiş katedral’de Haçlı seferine katılanlar burada kutsanmış, Fransız devrimi sırasında devrimciler katedralin ismini aklın tapınağı olarak değiştirmişler ve hatta şarap mahzeni olarak bile kullanılmış. Napolyon İmparatorluğunu 1804 yılında bu katedralde ilan etmiştir. 19.yy’ın başlarında alınan yıkılma kararından sonra yıkılmayla karşı karşıya kalan katedral Fransız yazar Victor Hugo’nun romanı sayesinde ve halkın desteğiyle yıkılmaktan kurtulabilmiştir.

Ziyaret Saatleri ve Günleri : Giriş ücretsiz.  Cumartesi – Pazar 08:00 – 19:15 arası, diğer günler 08:00 – 18:45 arası ziyarete açık.

Katedralin kulesi 69 metre yüksekliğe sahip olup 397 basamakla çıkılıyor. Ziyaretçilerin girişine tek izin verilen güney kule bölümüdür. 

Ziyaret Saat ve Günleri : 1 Nisan – 30 Eylül arası 10:00 – 18:30, 1 Ekim – 31 Mart arası 10:00 – 17:30 

Giriş ücreti 8 Euro 

Arc De Triomphe/Zafer Tak’ı Tepesinden Alışılmışın Dışında Paris’i Fotoğraflayın

Şanzelize caddesinin en sonunda bulunan tarihi yapı Napolyon talimatıyla yaptırılmıştır. Napolyon’un Austerlitz Savaşını kazanması üzerine bu zaferi taşlandırmak amacıyla yaptırdığı yapıdır. Her ne kadar 1806 yılından Napolyon tarafından yaptırılma emri verilmiş olsa inşaanın bitimi 1836 yılını bulduğundan Napolyon bu anıtı göremeden ölmüştür.

Tak Baron Haussmann’ın yapmış olduğu Etoile isimli Yıldız Meydanın yani 12 caddenin kesiştiği yerin tam orta yerinde bulunuyor. Bu yüzden Zafer Tak’ına ulaşım alt geçitten sağlanır. 284 basamakla Zafer Tak’ının en üstüne çıkıp Paris’in doyumsuz ve eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Zafer takının üzerindeki rölyeflere lütfen bakıp geçmeyin hepsinin birer anlamı var. Mesela Şanzelize caddesini arkanıza aldığınız zaman Zafer Tak’ının en üstünde 30 tane daire göreceksiniz. Bunlar Napolyon’ın Afrika ve Avrupa’da elde ettiği zaferlerin isimlerinin yazılı olduğu madalyonlardır. Tak’ın ayağının sol üst tarafındaki rölyefte Napolyon’un Türkleri yendiği 1799 Abukir Savaşı betimlenmiştir. Hemen altındaki rölyef ise 1810 Viyana Barış Anlaşmasını anlatmakta. Tak’ın sağ kısmına baktığımız zaman üstteki rölyef Avusturyalı’ları 1795 yılında yenen General François Séverin Marceau’nun cenazesi betimlenmiş alttaki ise savaşmak için yola çıkan halkı simgelemektedir.

Ziyaret Saatleri ve Günleri : 2 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında her gün 10:00 – 22:30, 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında her gün 10:00 – 23:00, 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında her gün 10:00 – 22:30

Giriş Ücreti : 12 Euro

Concorde Meydanında Devrimin İzleri 

Zafer takına sırtınızı verip caddenin aşağısına doğru yürüyünce ilk karşınıza çıkan meydan Concorde meydanıdır. Şanzelize caddesi ile Tuileries Bahçeleri arasındaki meydan 18. yy sonuna kadar bataklık alandan ibaretken şimdilerde Paris’in en popüler ve lüks kısmı haline gelmiştir. Concorde Paris’in en geniş meydanıdır. Hatta Bordeaux’taki Place de Quinconces meydanından sonra ülkenin 2. en büyük meydanı olma özelliğine sahiptir. Tarihte farklı olaylara sahne olan meydana yapıldıktan sonra  Kral XV. Louis’in at üzerindeki heykeli dikilmiş. Fransız devrimi sırasında heykel yıkılarak yerine giyotin konulmuş ve meydanın adı da Devrim Meydanı olarak değiştirilmiş. 1200 kişi meydanın tam ortasındaki giyotin ile idam edilmiştir. Meydan 1795 yılında şimdiki adı yani Concorde ismini almıştır. Giyotin bu meydandan 1836 yılında kaldırılıp yerine Fransa’nın o dönemlerde en önemli şehirlerinin koruyucu heykelleri (8 heykel) dikilmiştir. Ve bu heykellerin bir başka ve en önemli özelliği de her heykelin kendi şehri yönüne dönük olmasıdır. Diğer şeçmelerden biri Fransa’daki nehir ve gölleri diğer çeşme ise Fransanın denizlerini sembolize eder.

Meydan’daki Mısır obeliski Kavala’lı Mehmet Ali Paşa tarafından Luksor tapınağından getirilmiştir. 23 metre yüksekliğindeki obelisk üzerindeki hiyeroglifler II.Ramses’le ilgilidir. Mısır Hiyeroglifleri makalemizden gerekli bilgileri okuyabilirsiniz. Hatta Mısır’a ilginiz varsa hazır konu açılmışken Mısır yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Saint Germain Semtinde Keyifli Bir Gün Geçirin

Bu semt Paris’lilerin (Paris’lilere Parisian denilir) aynı zamanda turistilerin de en keyif aldığı semttir. 1850’lili yıllarda siyasetçi Baron Haussmann’ın Paris’te yaptığı bulvarlardan bir tanesi de Saint Germain’dir. Daha çok üst kesime hitap eden bölgede cafelerin- restaurantların fiyatlarının biraz pahalı olduğu söylememiz gerekiyor. Gerçek Paris’lileri görmek ve yaşantılarını gözlemlemek istiyorsanız bu bölge tam size göre. 

Büyüklü Küçüklü Saray Gezin

Grand and Petit Palais isimlerinden oluşan bu iki sarayın küçük olanında (Petit) Empresyonist eserler ve antik döneme ait heykeller görülebilir.

***Empresyonizm 19. yy’ın ilk yarısında Fransa’da başlamış ve sonrasında dünyadaki diğer ülkelere hızla yayılmış bir resim akımıdır.

Büyük Saray (Grand Palais) Paris’te 1900 yılından düzenlenecek olan bir fuar için tasarlanmış. Şimdilerde sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Binanın içine girdiğiniz zaman diğer yapılardan çok farklı olduğunu anlamamak imkansız. Çünkü yapımında tamamen cam ve demir kullanılmıştır. Bina’da yaşanan bir olay şöyledir; 1993 yılında binanın tavanından cam kırılıp düşünce binayı kapatma kararı alınmış. Bu süreçte onarılan bina kapılarını 2007 yılında aralamıştır.

Marais Bölgesinde Alışılmış Paris’in Dışına Çıkın

En güzel cafelerin, çeşitli sanat merkezlerinin burada olmasıyla cazip bir bölgedir. Paris’in merkezinde bulunduğu için her yere yakındır. Buraya gelen tursitler farklıdır. Yani Eyfel kulesi, Sarayları ve bahçeleri bırakıp buraya çok az insan gelir. Daha çok gay’lerin hatta pek çok yahudinin yaşadığı bölgededir. Eğer lokal hayatı yakından görmek isterseniz burası Paris’in en doğru adresidir.

PARİS’TE BİLİNMEYEN YERLER

Les Catacombes Yeraltı

Mezarlığı Paris’te oldukça fazla yeraltı mağarası var hatta bazı evlerin mahzenleri dahi yer altındadır. Ancak turistik girişlere kapalı olduğundan ziyaret söz konusu değildir. Paris’teki yer altı mağaralarının en görülmeye değer olanı 17.yy’dan sonra gelişmeye, büyümeye başlayan Paris’te mezarlığın yer işgal ettiği gerekçesiyle toprak altındaki kemiklerin buralardan çıkarılıp yeraltı mağarasına taşınması 18. yy’da ziyaretçilere açılan Les Catacombes’dir. Yerin 20-30 metre altında 11.000 metrekare alan içerisinde milyonlarca kemik ve kafatası görebileceğiniz bir yerdir.

Dupuytren Müzesi 

1835 yılında açılan müzede kavanozlar içerisinde tıbbi anormalliklerin (yapışık ikizler, timörlü beyinler vs…) ve 1800 yıllarında toplanmış bal mumu heykellerinin sergilendiği ilginç müzelerden biridir.

Sewer Kanalizasyon Müzesi 

13 yy’da kurulan kanalizyon 1894 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Önceleri kanalizasyon içinde tekneler ile geziliyor iken sonraki tarihlerde güvenlik çalışmaları sonucu yürüyerek asma köprüler üzerinden yürüyerek güvenli bir şekilde gezilebilir hale getirilmiştir.

Cremieux Sokağı

Paris’in tarihinden biraz olsun kopup renkli sokaklarında yürümeye ne dersiniz! Çok kısa bir sokak olmasına rağmen eğer bir instagram kullanıcısıysanız eminiz saatlerinizi burada harcayacaksınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Paris Gezi Rehberi

Dünya turizm sıralamasında listenin en başında yerini alan Paris...

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Kaliteden Ödün Vermeyen Şehir Nice Fransız Rivierasının merkezinde Marsilya ve...

Pariste Ziyaret Edilmesi Gereken Olağandışı Yerler

Paris'i ziyaret eden bir çok turist gibi bizim de...

Pariste Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

Avrupa'nın en turistik destinasyonlarından biri olan Paris tarihi gri yapıları, müzeleri,...