TÜRKİYE’DE BİR İLK – PAMİR YOLU TURU

TACİKİSTAN – KIRGIZİSTAN

11 GECE 12 GÜN

Oş, Duşanbe hariç programdaki diğer günlerde sabah, öğle ve akşam yemekleri dahil

EKSTRA TUR ÜCRETİ YOK!

TURLAR JJ TURİZM  TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

İLETİŞİM : 0554 959 82 00 NESLİHAN HANIM 

Bu senenin sürprizi olsun diye Pamir Turu organize ediyoruz. Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirecek bu güne kadar yurtdışı turları listesinde yerini almayan Pamir Turu ile macera tutkunları için eşsiz bir deneyim imkanı sunuyoruz.

Dünya’nın en zorlu geçişi olarak bilinen Pamir Yolu turu ile Türkiye’de bu rotayı yapan sayılı insanlardan biri olacak ve unutulmaz anılarla geri döneceksiniz.

Bu turda , son iki yılını bütün Orta Asya’yı karış karış arşınlayarak geçiren ve Pamir Yolu’nu tek başına hiçbir destek almadan geçen , gezgin fotoğrafçı Mehmet Altay’da bizlerle olacak.

Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce turist, maceraperest, gezginin Pamir’i geçmek için ziyaret ettiği Tacikistan son derece güvenli bir ülkedir. Turumuz boyunca bölgeyi çok iyi tanıyan profesyonel şoför ve rehberlerimiz bizlere eşlik edecektir.

Bütün gezi boyunca ekibimizden görevli bir araç bizden 10 saat önce harekette olacak ve her ulaştığımız noktada yemek ve konaklama hemen hazır durumda olacaktır.

1.Gün 

İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde buluşma ve check-in işlemlerinden sonra THY ile İstanbul’dan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e direkuçuşumuzu gerçekleştiriyoruz.

2 Gün 

Sabah 05:35’de Bişkek’e varışımızı takiben otelimize transferimiz gerçekleşecek. Kahvaltıdan sonra herkese dinlenmek için kısa bir süre veriyoruz. Ve belirlenen saatte lobide buluşarak Bişkek şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Şehir turunda sizleri bir de sürpriz bekliyor. Bişkek’i karış karış gezerek sizleri dinlenmek için serbest bırakıyoruz. ( Opsiyonlu Akşam Yemeği )


Konaklama Bişkek’te.

3.Gün  (310km)

Sabah kahvaltımızı erken yaptıktan sonra Bişkek – Oş uçuşu gerçekleştiriyoruz. Oş şehrine varmamızla birlikte yerel rehberlerimiz bizi karşılayacak. Ve turumuz asıl şimdi başlayacak. Gerçekten bir macera turu olduğunun tekrar tekrar altını çizmek istiyoruz. Oş şehrine varışımızı takiben şehir turumuza başlıyoruz. Tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Oş şehrinde ilk önce Unesco Dünya Mirasları arasında bulunan efsanevi Hz Süleyman Dağı’na çıkıyoruz. Tepeden panoramik Oş şehir manzarasını da göreceğiz. Orta Asya’da yaşayan Müslümanlar için bu tepeye çıkana yarı hacı olmuş gözü ile bakılıyor ve çok önem veriliyor. Müzeyi de gezdikten sonra ünlü yerel Oş Pazarı’na geçiyoruz. Öğle yemeği yendikten sonra Tulpar Kol için Oş şehrinden ayrılıyoruz. Yol boyunca Alay ve Tanrı Dağları’nın manzaraları bize eşlik edecek. Bu bölge Tanrı Dağları ve Pamir arasında bulunan yüksek geçiş noktasıdır. Fakat bugün geçeceğimiz yerler yarınki kadar yüksek olmayacak. Yol üzerinde hayvanlarıyla birlikte göçebe Kırgız’ları göreceğiz. Kırgız göçebe halkı yaz dönemi hayvanlarını otlatmak için buraya geldiklerinden onlarla sohbet etme, at sütü içme, kımız, kurut gibi değişik tatları deneme imkanımız olacak.

Yol boyunca yerellerin gerçekleştirdiği seromoni, şenlik ve benzeri şeyler olması halinde aracımız bu anların tadını çıkarmak için duraklama yapacaktır.


Konaklama, Lenin zirvesinin tam karşısındaki Turpalkol bölgesi Sary Mogol köyünde yörük çadırında.

Tul Parkol Gölü 3500m rakımda bulunmaktadır. Burada özellikle konaklamamızın sebebi aktimilizasyon. Bu sayede vücutlarımız yüksek irtifaya uyum sağlayacak ve ertesi gün programımızdaki en yüksek nokta olan Ak Baytal Geçiti’nden geçişimizi çok daha rahat yapacağız.

4.Gün / Tulparkol’dan Karakul Alp Gölü’ne (200km)

Bulunduğumuz konum itibariyle sabah erken uyanabilen olursa uyanık olanlarla birlikte Lenin zirvesi ve gölü yansıyan gün doğumunun eşsiz görüntüsü eşliğinde unutulmaz bir gün doğuracağız. Dağların hüküm sürdüğü ülkede en önemli zirvelerden bir tanesi Lenin Kırgız- Tacik sınırında bulunan Lenin zirvesidir. İsmini Rusya lideri Lenin’den alan zirve 7134 metre yüksekliktedir.

Gün ağardıktan sonra sabah kahvaltısı ile beraber Pamir Karakul Gölü için otelden ayrılıyoruz. Bugünkü yolculuğumuzda ülke arası sınır geçişler gerçekleşecek. Her bir sınır kontrolü yarım saat gibi kısa süreli olacağından geçişlerde çok vakit kaybetme söz konusu olmayacak. Kırgızistan sınırını geçtikten sonra iki ülke arasındaki tarafsız hayalet bölgede bulunan Kızıl Art geçidinde fotoğraf için duracağız.(4282 metre) Tabelanın altında fotoğraf molası vermemek olmaz. Bu yolculuğun anısı Tacikistan Pamir tabelasında anımızı cebimize koyup yola kaldığımız yerden devam ediyoruz. Tacikistan’a giriş yaptıktan sonra artık Pamir bölgesindeyiz. Karakul yolu üzerinde sol Çin sınırına çok yaklaşıyoruz ve sol tarafımızda Çin topraklarını da göreceğiz. Kısa bir sürüş sonrası Karakul Göl’üne varıyoruz.


Bu akşam Karakul Gölü kenarında 800 nüfuslu küçük bir köyde konaklayacağız. Gün boyunca göl kenarına inebilir, etrafınızda bulunan muhteşem manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Bol bol yürüyüş yapıp , beraber en güzel fotoğrafları çekeceğiz.


Öğle yemeği, akşam yemeği ve konaklama Karakul’da.

5.Gün / Karakul’dan Rankul’a (160km)

Sabah alınacak kahvaltı sonrası gezimizdeki en yüksek geçişimizi gerçekleştireceğiz. (Ak Baital Geçiti dünyanın en yüksek ikinci karayoludur.) Yükseklik 4655 metreyi bulacak. Akbaital geçidinde fotoğraflarımızı çekip Jolborluk yönüne ilerliyoruz. Jolborluk göçebelerin hayvanlarını otlatmak için geldiği bir yurt kampıdır. Yol boyu yörükleri görecek ve yanlarında kısa molalar gerçekleştireceğiz. Yine yolumuzun üzerinde tarihi 1873 yılına dayanan bölgedeki ilk Rus Kalesi görülecek. 19.yy da Rusya’nın bölge üzerinde hakimiyet kurma politikası olan Büyük Oyun kapsamında inşa edilen kale daha öncesinde İpek Yolu üzerindeki kervansaraylardan biriydi. Kalenin üst kısmında fotoğraf için en uygun noktada durup istediğiniz kadar fotoğraf çekebilecekseniz. Sadece bununla da kalmayıp kısa bir trekking yaparak değişik bir deneyim daha yaşayacaksınız. Yolumuza devam ediyor ve küçük göllerin olduğu bölgede manzara eşliğinde öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Öğle yemeği için özel noktalar seçilmiş olup, tamamen sizlere görsel şölen sunmak adına düşünülmüştür. Yemek sonrası yakında bulunan bir köyün okuluna gideceğiz. Okulda, Pamirli yerlilerin yaptığı el işlerinden oluşan El İşleri Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında gün batımı için tekrar Jolborluk’a dönüyoruz.


Akşamüzeri Rankol köyüne varış, akşam yemeği ve konaklama Rankol’da yerel
bir köy evinde olacak.


6.Gün / Rankol Jolborluk’tan Murghab’a (60km)


Sabah çok erken kalkıp göçebe hayatını yakından tanıma şansımız olacak. Özellikle yak denilen vahşi görünümlü hayvanın sütünü nasıl sağdıklarını, yerel kadınların onlara olan ilgisine şahitlik edeceksiniz. Bu arada yine müthiş bir gün doğumuna tanıklık edip kahvaltımızı yapacağız. Burada yine isteyenler köylüler ile halı dokumayı deneyebilecek. Kahvaltı sonrası etrafı keşfetmek için birkaç saat trekking molamız olacak. Trekking boyunca şansınız varsa Tacikistan’ın simgesi olan Marco Polo koçunu ve Ibex’i görebileceksiniz. Trekking boyunca şöförlerimiz arkamızdan bizleri takip edecek ve öğle yemeği için alacak. Hepimiz araçlara binip Murghab için tekrar yola koyulacağız. Yolumuz boyunca Aksu nehri boyunca geçeceğiz. Doğu Pamir’in merkezi olarak bilinen Murghab’da toplam 7 köy vardır. Toplam nüfusu 17.000 olan Murghab’da lokal marketler, yerel dükkanlar, Lenin heykeli ve görülmesi gereken diğer yerler gezilecektir.


Konaklama ve akşam yemeği Murghab’da.

7.Gün / Murghab’tan Bulunkul Göl’üne (156km)

Sabah kahvaltı sonrası Pamir yolunu devam ederek Alichor yolu üzerinde Yashillkul gölüne ulaşacağız. Yolumuz üzerinde Tacikistan’ın en önemli arkeolojik kalıntılarından biri olan Shahty Kaya tablosu görülecek yerlerden biridir.
Buzul döneminin bitmesini takiben Mezolitik veya erken Neolitik çağda yapıldığı ve 8500 yıl öncesine ait olduğunu biliniyor. 
1958 yılında çıkan bir fırtına sonucu iki Sovyet arkeolog’un burada kamp yapması sırasında sabah kalktıklarında görülmüş ve bu sayede gün yüzüne çıkmıştır. 4132 metre yüksekteki Naiza Tash geçidini geçip bölgede kutsal sayılan Akbalık Ata Kaplıcası ve buradaki balıkları göreceğiz. Öğle yemeği için Alichor’a varıyoruz. Yemek sonrası ilk durağımız Yashillkul Göl’ü olacak. Ardından konaklama yapacağımız bölge olan Bulunkul Göl’üne varış. Bulunkul, Pamir halkınının yaşadığı bir bölgedir. Göl kenarında serbest zamanınızın keyfini çıkarabilirsiniz.


Akşam yemeği ve konaklama bu bölgede. Yerel bir evde konaklıyoruz

8.Gün / Bulunkul’dan Wakhan Vadisi’ndeki Yamgchun’a
(130km)

Kahvaltı sonrası yine yollara düşüyoruz. Ama bu sefer ki biraz farklı olacak. Çünkü yolumuzun en etkileyici noktası olan Wakhan Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Wakhan Koridoru boyunca Afganistan’ı yanımıza alıp ilerleyeceğiz. Her yıl dünyanın dört bir yanında binlerce insan bu eşsiz bölgeyi görmek için Tacikistan Pamir’e gelmektedir. Biz Tacikistan’da yolumuza devam ederken Afganistan ile aramızı ayıran sadece Panjanj nehri olacak. Nehrin diğer tarafında Afganları görebilir hatta fotoğraflarını çekebilirsiniz. Lengar köyünde öğle yemeğimizi yedikten sonra yüzlerce taş yazıtın olduğu noktayı ziyaret edeceğiz. Bu noktadan sonra yaklaşık bir buçuk saat sonra yolumuzun üzerine Vrang köyünde bulunan Buda Stupa’sı görülecek sonrasında Yamg köyünde bulunan Sufi Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Sonrasında ise araçlarımızla vadinin yükseklerine tırmanıyoruz ve yolumuzun üzerinde nefes kesici bir noktada bulunan Yamgchun Kalesi ve arkasında uzanan Wakhan Vadisi’ni göreceğiz. Guesthouse’a yerleşiyoruz. İsterseniz konaklama noktasına çok yakın bir noktada bulunan Hz Fatma Kaplıcası’nın sıcak sularında havuza girip rahatlayabilirsiniz. Burada 7000m üzerinde zirvelerini göreceğiniz Hindikuş Dağları’nın heybetini seyretmeye doyamayacak ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz.


Konaklama ve akşam yemeği Yamgchun’da, guesthouse’da kalıyoruz

9.Gün / Wakhan Yamchun’dan Khorog’a (190km)

Sabah kahvaltısından sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Khorog’a ulaşmak için yol üzerinde Darshai tapınağı, Namangud’daki Kakha Kalesi’ni görüyoruz. Wakhan vadisinde bulunan Ishkashim kasabası’nda öğle yemeği aldıktan sonra ve Garmchashma Kanyonu’nu geçerek Khorog’a varılacak. 28 bin nüfusu olan Khorog Dağlık Badahşan bölgesinin başkenti ve Pamir bölgesinin en büyük şehridir. İlk olarak şehirde bulunan botanik bahçeyi ziyaret edeceğiz. Burada şehirin Panoramik görüntüsünü izleyip , fotoğraflarımızı da çektikten sonra eğer vaktimiz olursa yerel müze ve şehrin pazarını geziyoruz.


Konaklama ve akşam yemeği Khorog’ta.

10.Gün / Khorog’tan Khalaikum’a (240km)

Sabah kahvaltıdan sonra erken saatte İshkashim’e gidiyoruz. Burada Panj Nehri üzerinde kurulan Afgan Pazarı’nda bir iki saat geçireceğiz ve Afganları görme, onlarla konuşma ve fotoğraf çekme şansınız olacak. Bu arada şanslı olduğunuzu belirtmek isteriz. Çünkü Afgan Pazarı sadece cumartesi günleri kuruluyor ve biz programızı sizler için cumartesi günü orda olabileceğimiz şekilde organize ettik. Afgan Pazarı’ndan sonra rotamızı Khalaikum’a çeviriyoruz. Yol üzerinde öğle yemeği alacağız. Yol boyunca kahverengi Panj Nehri’nde Afgan çocukların nasıl yüzdüğünü göreceksiniz. Muhteşem manzaralar eşliğinde yapacağımız yolculuğumuzdan sonra Khalaikum’a varış.

Konaklama ve akşam yemeği Khalaikum’da , yerel bir evde kalıyoruz

11.Gün / Khalaikum’dan Duşanbe’ye (300km)


Sabah kahvaltısının ardından rotamızı başkent Duşanbe’ye ulaşmak için güneye Kulob şehrine çeviriyoruz. İlk 100 km boyunca yol üzerinde çeşitli Afgan köylerini görme şansımız olacak. Shurobod Geçidi’nden sonra Kulob şehrine varıyoruz. İlk olarak Mir Seyyid Ali Hemedani’nin mozole ve müzesi ile beraber , medresenin bulunduğu kompleksi geziyoruz. Mir Seyyid Ali Hemedani Keşmir bölgesinin İslâmlaşmasında önemli tesiri bulunan sûfîdir. Seyyid Ali Hemedânî, Alî-i Sânî ve Şâh-ı Hemedân gibi unvanlarla anılır. Soyu Hz. Hüseyin’in oğlu, dördüncü imam Ali Zeynelâbidîn’e ulaşmaktadır. Annesi Bîbî Fatma da Hz. Ali soyundandır.Ziyaretimizi bitirdikten sonra Kulob’ta öğle yemeği alıyoruz. Yemek sonrası rotamız üzerinde bulunan Hulbuk’ta, tarihi 9-11. yüzyıllara dayanan Hulbuk Kalesi’ni gezeceğiz. Sonrasında Duşanbe’ye devam ediyoruz. Sharshar Geçidi’ni geçtikten sonra Nurak Barajı ve gölün yeşil rengi ile oluşan manzaralara bayılacaksınız. Akşam üstü Duşanbe’ye varış. Panoramik şehir gezisi otelimize yerleşme.


Konaklama ve akşam yemeği Duşanbe

12.Gün / 

Duşanbe-İstanbul uçuşunu gerçekleştirerek sabah saatlerinde Türkiye’ye varıp akıllarınızdan çıkmayacak bir geziyi sonlandırmış oluyoruz.

Konaklama Hakkında

Oş ve Duşanbe gibi büyük şehirlerde otel konaklaması olup yolda olacağımız günler konaklama şeklimiz Yörük Çadırı ve ev konaklaması şeklinde gerçekleştirilecektir.

Diğer turlardan tamamen farklı bir gezi olacağı için ve en önemlisi Asya’nın en zorlu yolunu aşacağımız için malumunuz yol boyu otel bulunmuyor. Bu yolu geçmeyi göze alan herkes konaklamasını nasıl gerçekleştiriyorsa biz de o maceracı insanlardan farksız olarak aynı tip konaklama yapacağız. Yerel ev konaklamalarında özellikle temizliğe önem vermekteyiz.

Pamir Yolunda Aracımız

Araçlara şöför hariç toplam 3 kişi binecek şekilde organize oluyoruz. Herkesin rahat etmesi ve en önemlisi cam kenarında oturuyor olması çok önem verdiğimiz bir konu. Pamir Yolu boyunca tüm araçlar peş peşe gidecek. Kimse birbirinden ayrılmayacaktır. Araçların her biri 4×4 özelliğine sahip olup Pamir Yolunu geçebilecek zorluğa dayanıklı ve konforludur. Araçlar Toyota Land Cruiser ya da muadili araçlar olacaktır.

Pamir Yolunda Yemekler

Kahvaltı + ogle yemegi +aksam yemekleri misafir evlerinde yapılacaktır ve yerel yemekler yenecektir. Yemekler yapılmadan önce misafirlere söylenecek ve sorulacaktır.

Yemekler genelde çorba , et ve tavuk , sandviç , salata , ekmek ve içecek tarzında olacaktır.

Tavsiyeler

Gezi güzergahı üzerinde bazı yerlerde yağmur görülebilir. Bu sebeple seyahatinizin konforu açısından yağmurluklarınızı günlük turlarınızda yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Gezi esnasında rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.


Yüksek rakımlı bölgelerde rastlanabilecek hava değişikliklerine karşı yanınızda polar bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Summary
Article Name
PAMİR YOLU TURU - TÜRKİYE'DE İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Description
Pamir Turu ile macera tutkunları için eşsiz bir deneyim imkanı - THY ile

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here