HİSARÖNÜ

Marmaris’e 22 km uzaklıkta sığ denizi ve kremit rengi kumu ile sakin tatilden yana olanların tercih ettiği popüler bir turizm bölgesidir. Sağlık Tanrıçası Hemithia’nın burada doğup hastalara şifa dağıttığına inanılmaktadır. Bu bilginin ne derece doğruluğu var bilinmese de Hisarönü bölgesinin sahip olduğu temiz havası ve suyunun astım ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

ORHANİYE

Marmaris’e 36 km uzaklıkta Hisarönü körfezinde adeta doğanın bir mucizesi olan Kızkumu görenleri hayrete düşürüyor. Çam ağaçları ile çevrili, çarşaf gibi deniz üzerinde sadece dizinize kadar varan suda bir kıyıdan karşı kıyıya kadar yürüyebilirsiniz. Köy halkı tarafından bu yol oldukça önemlidir. Buraya yağmur duasına gelirler. Eğer hiç konuşmadan karşı kıyıya geçenlerin ise dertlerine şifa bulacaklarına da inanılmaktadır.

TURGUTKÖY

Marmaris’e 39 km uzaklıkta Orhaniye’yi geçtikten sonraki köy’de gezip görebileceğiniz tek yer Turgut şelalesidir. Su ile ormanın birbiriyle olan ahengi eşliğinde doğal flora ve faunası olan 5 adet şelaleden oluşan tabiat parkıdır. Park geziniz boyunca çam, çınar ve sığla ağaçlarını aynı zamanda kaplan kelebeklerini görmeyi ihmal etmemelisiniz.

SELİMİYE KÖYÜ

Marmaris’e 40 km uzaklıkta bölgenin en turistik ve en güzel köylerinden biri de Selimiye Köyü’dür. Daha fazla bilgi için Selimiye yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BOZBURUN

Selimiye’den 9 km uzaklıkta olup körfezin en uç noktasında yer alan Bozburun butik otelleri ve Akdeniz stili tekne yapım merkezidir. Buraya kadar gelmişken hele ki tekne merakınız varsa tekne yapım atölyelerini mutlaka gezmenizi öneririz.

SÖĞÜTKÖY

BAYIRKÖY

Köy içerisinde cazip bir şey olmamakla beraber köyden 9 km ötede tertemiz ve pırıl pırıl denizi ile Çiftlik Koyu gününüzü geçirebileceğiniz ideal bir yer. Koyda bulunan mekanlar Rafet Baba ve Mehmet’in yeri. Her ikisi de tercih edilebilir.

TURUNÇ

Kumlubük koyunun görülebildiği en güzel noktadır. Yine tepede Helenistik devirden kalma tapınak, tiyatro ve sur duvarlarından oluşan 1978 yılında I. ve III. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiş Amos harabeleri de görülebilir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here