Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler

Aurora Borealis olarak bilinen kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yerler listesi ile hangi bölgelerde ne zaman kuzey ışıkları görülür aydınlığa kavuşturuyoruz.

Biz her ne kadar Kuzey Işıklarını izlemek için İzlanda’yı tercih etmiş olsak da tek izlenecek yer elbette buradan ibaret değildir. Eğer seyahat edeceğiniz ülke Norveç, Finlandiya, İzlanda, İsveç, Grönland, İskoçya, İrlanda veya Rusya ise buralarda Kuzey Işıkları görme şansınız vardır. Madem bu ülkelerden birine ziyaret ediyorsunuz neden doğanın en ilginç olayına şahit olmayasınız ki!

KUZEY IŞIKLARI NASILMIŞ İZLEYELİM

Aurora Borealis Nedir? 

Güneşteki manyetik fırtınalar sonucu oluşan ve geceleri görülebilen renkli ışık hareketleridir. Kuzey manyetik kutbu çevreleyen Aurora Borealis ve güney manyetik kutbu çevreleyen Aurora Borealis, solar rüzgarlarla gelen hayli yüksek oranlarda yüklü elektronların dünya atmosferindeki elementlere etkileşime girmesiyle oluşur. 

Aurora Borealis kuzey yarımküredeki ışıklara, Aurora Austrails ise güney yarımkürede oluşan ışıklara deniliyor.

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler 

Kanada’nın batısındaki Manitoba eyaletindeki Athapapuskow gölünde, NWT Yellowknife gölgesi ve Blachford gölünde, Yukon’un başkenti Whitehorse Marsh gölünde, 

Norveç Tromso, Alta, Svalbard ve Finnmark bölgelerinde, Kuzey Işıklarını görebileceğiniz en iyi aylar Ocak’tan Nisan ortasına kadar ve Eylül’den Aralık’a kadardır. Kuzey ışıklarını Norveç’te izlemek istiyorsanız gitmeden Android ve Iphone için gerekli aplikasyonları indirmenizi tavsiye ederiz. Norveç kuzey ışıklarını görebileceğiniz bölgeleri buradaki harita üzerinden kontrol edebilirsiniz.

İzlanda Reykjanes Hotel,

İsveç İsveç Laponyası, Abisko ve Kiruna bölgelerinde,

Grönland Kulusuk ve Ammassalik ve Kangerlussuaq bölgelerinde, 

muhteşem doğa olayını izleyebilirsiniz. Doğa, bir çok alternatif bölgede ziyaretçilerine ışık dansı izleme olanağı sunmaktadır. Listede belirttiğimiz ülkelerden herhangi birine yolunuzun düşerse Northern Lights turlarına katılmanızı tavsiye ederiz.

Aurora borealis isimli kuzey ışıkları İzlanda’nın olmazsa olması hatta yapılması gereken ilk aktivitesidir. Göremeyenlerin içinde kalan, seyahati boyunca kuzey ışığı görme hayaliyle yanıp tutuşanların ülkesidir İzlanda. Ama öyle kolay değil görmesi. 

İzlanda’da Kuzey Işıkları İçin En İyi Dönem

Kuzey ışıklarının en iyi dönemi Eylül ayında başlar Mart ayının bitimiyle sona erer. Ama bakın yine söylüyoruz. Döneminde dahi gitseniz %100 görürüm diye bir şey yok. Bu tamamen solar aktivite ve havanın bulutlu olup olmamasına bağlıdır. 

Öncelikle bu linke tıklıyorsunuz. Açılan sayfada bir harita çıkacak karşınıza. Haritanın sağ tarafında gün batımı, gün doğumu gibi saatler yazmaktadır. 

Önce havanın hangi saatler arasında karanlık olduğunu öğrendik. 

Sonraki adım haritadan anlamak olmalı. İzlanda haritası üzerinde gördüğünüz yeşil alanlar oranın bulutlu olduğunu gösteriyor. Beyaz kısımlar ise bulutsuz anlamına geliyor. 

Yani kuzey ışıklarını yalnızca beyaz olan yerlerde görebiliyoruz. 

Haritanın hemen sağ taraınfa Aurora  forecast bölümü var. Altında 0’dan 9’a kadar sıralandırma yapılmıştır. Buranın en az 4 olması gereklidir ki beyaz yerlerde kuzey ışıklarının iyi gözükebilsin. Eğer 4’ün altında olursa çok çok karanlık yerlerden kuzey ışığı görebileceğiniz yani kuzey ışıklarının çok güçsüz olduğu dönem demektir. Ama 4 değerde ve havanın bulutsuz olması halinde ışıklı bir şehir merkezinden bile çok rahat görebileceğiniz anlamına gelmektedir. 

Garanti olmamakla birlikte kuzey ışıklarını çok yüksek ihtimal görebileceğiniz dönem Eylül ila Mart ayları arasıdır. Eğer solar aktivite hareketliyse İzlanda’nın her yerinden kuzey ışıkları gözükmektedir.

Kuzey Işıklarının Fotoğrafını Çekmek

Kuzey ışıklarını fotoğraflamak için mutlaka DSLR makinanız ve tripod’unuz olmalı. Olmalı ki makinanız sabit kalsın. Tripod dışında zorunlu olan şeylerden biri de uzaktan kumandadır. Fotoğraf çekmek için denklaşöre bastığınızda ister istemez makina oynayacaktır. Bunu önlemek için 20 TL’e satılan bir uzakta kumanda almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Makina ayarına gelinde en düşük shutter (f2.8) ile en yüksek ISO değerine almanız yeterlidir. 

Havanın yağışlı olma ihtimaline karşılık makinaların su almaması için gerekli ekipmanlarınızı yanınızda taşıyın. 

 

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

İzlanda’nın En Güzel Şelaleleri

Her ne kadar İzlanda'nın en güzel şelaleleri diye başlık atmış olsak da aslında İzlanda'nın her bir şelalesi birbirinden güzel ve bir o kadar değişiktir....

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...