İzmir Gezilecek Yerler

Türkiye’nin gözbebeği İzmir’e 14 kişilik bir grupla eğlenceli bir çıkartma yaptık. Accor Hotels ve Noa Ajans işbirliği ile gerçekleştirilen İzmir etkinliğinde İzmir’de gezilecek yerler, İzmir’de ne yenir ne içilir gibi başlıca soruları cevaplayıcı mükemmel bir gezi gerçekleştirmenin yanı sıra konum itibariyle günübirlik yakın yörelere de ziyaret etme fırsatı yakaladık.

İsterseniz makalemizden önce Youtube kanalımızdan İzmir videomuzu izleyin ve kanalımıza abone olmayı unutmayın 🙂 Sonrasında makaleyi okumak daha keyifli olacaktır.

Özellikle İzmir’e yerli ve yabancı tursitlerin rağbet ettiği popüler bölgelerinin dışında hızla yükselen değeri Sığacık’ı da keşfetme imkanı bulduk. Sadace Sığacık’la sınırlı kalmadık elbet İzmir’e kadar gitmişken Alaçatı sokaklarını da şöyle bir şenlendirelim dedik.

İzmir Gezilecek Yerler

Zaten bu gezinin amacı sadece İzmir değil #bizegöreizmir di. Biz de İzmir’i kendimize göre gezdiğimizden bizim gözümüzde İzmir Kordon’da çocuklar gibi koşarak yaramazlık yapmak, Tarihi asansörden yüzümüzü manzaraya dönüp İzmir’e şöyle bir tepeden bakmak, Alsancak vapuruna binip Ege havasını doya doya içine çekmek, teleferikle Balçova tepelerine yükselirken İzmir’i ayaklarımızın altına almak, sabah kahvaltısını boyozla yapıp, gece eğlence dönüşü sıcak miydeyle finali yapmak bizegöreizmir’in sadece birkaç tane özelliği.

İzmir Gezilecek Yerler

Ne kadar yazıp çizsek de İzmir’e gitmeden yaşadıklarımızı, deneyimlediklerimizi, aldığımız tatları anlatmak imkansız.

İZMİR’DE GEZİLECEK YERLER

 • Tarihi Asansör
 • Kemeraltı Çarşısı
 • Karşıyaka
 • Alsancak
 • Balçova Teleferik
 • Tarihi Saat Kulesi
 • Kadifekale
 • İzmir Doğal Yaşam Parkı
 • Kordon
İzmir Gezilecek Yerler

İZMİR’DE NE YENİR – NE İÇİLİR

 • Dibek Kahvesi : Kızlarağası Hanı
 • Sıcak Midye : Serkan Hamza
 • Şambeli Tatlısı : Hisarönü Şambelicisi
 • Söğüş : Hisarönü Söğüşçüsü
 • Boyoz : Dostlar Fırını
 • Kebap : Kolabak Ocakbaşı
İzmir Gezilecek Yerler

İZMİR ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Sığacık : Eğe bölgesinin yükselen yıldızı olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Sığacık Türkiye’nin ilk kale içi yerleşimi olan sahil kasabası olma özelliğine sahiptir. Kale içinde geleneksel Sığacık evleri, cami,hamam ve ticari mekanlar bulunmaktadır. Evler bitişik düzende olup, bazıları tek bazıları iki katlı olup çok şirindir. Evlerin çoğu kerpiçen olup ve büyük bölümde iç avlu bulunmaktadır. İki katlı evlere cumbalar ve tahta panjurlar eklenmiştir.

Kale içinin bir diğer özelliği bu şirin evler arasındaki sokaklara organik Pazar kuruluyor olması.

İzmir Gezilecek Yerler

Gezgin Çift olarak bizim de Sığacık’a ilk gelişimizdi. Kasabanın içine henüz giriş yapmadan önce bile verdiği o sıcak ve samimi atmosfer bu küçük liman kasabasını sevmemiz için yeterli oldu.

Ege sahillerinin yeni tatil merkezi olan Sığacık özellikle Akkum plajıyla bizce masmavi bir denizi ve altın sarısı kumuyla bir Uzakdoğu adasından farksız. Biraz daha sakinlik ve kendi başıma kalayım diyorsanız gemi suyu, güneşli kent ve akarca halk plajları da vaktinizi geçirebileceğiniz seçenekler arasında olmalıdır.

Sığacık’ta nerede yemek yerim diyenlere en güzel alternatik Def’i Gam Cafe’dir. Özellikle kahvaltı çeşitliliği ve yerel insanların yaptığı yöresel tatlar ile unutulmaz ve doyumsuz bir kahvaltı edeceğinizin altını çizmeden edemeyeceğiz.

İzmir Gezilecek Yerler

Teos Antik Kenti : Antik coğrafyacı Strabon, Teos’un önce Athamas, ki bu nedenle ünlü lirik şair Anakreon tarafından Athamantis olarak adlandırdığı, sonra Ion kolonizasyonu döneminde Kodros’un gayri meşru oğlu Naoklos ve daha sonra Atinalı Apolkos ile Damasos ve Bolotialı Geres tarafından kurulduğu bilinmektedir.

İzmir Gezilecek Yerler

Antik kentte kazılar 1962 ila 1966 yılları arasında arkeolojik kazılar sürdürülmüştür. Teos antik kentinin M.Ö 6 yy’daki ticari ilişkileri Eski Mısır’a kadar takip edilmektedir. Tüm Anadolu’da olduğu gibi Teos da M.Ö 545 yılından sonra Perslerin eline geçmiştir.

Doğal afetler sonucu ciddi hasar görmüş antik kent çok büyük bir alan üzerine kurulu olduğundan burayı gezmek için en az birkaç saatinizi ayırmanızı tavsiye ederiz.

Sörfçülerin Ana Vatanı Alaçatı : Gezmesi keyifli sokaklarıyla, bozulmamış mimarisiyle, sokaklara yayılmış cafe ve restaurantlarıyla, renkli kapılarıyla ziyaretçileri kendine aşık eden minik bir Ege kasabasıdır.

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Alaçatı yılın neredeyse her gününü rüzgarlı geçirmektedir. Özellikle yaz aylarında turist akının başlamasıyla çok eğlenceli bir kasabaya dönüşen Alaçatı taş evleri, güzel koyları ve plajlarıyla Ege bölgesinin her daim en popüler tatil yörelerinden biri olmuştur.

ALAÇATI’DA NE YENİR

Kumru
Dondurma
Muhallebi

İZMİR’DE NEREDE KALINIR

Ibıs Hotel : İzmir Alsancak bölgesinde Izban Tren istasyonuna 50 metre uzaklıkta konum itibariyle ulaşımınızı kolayla sağlayabileceğiniz bir bölgede konumlanmıştır.
Odalarında ihtiyacı karşılayacak her türlü gerekli kişisel ürünler ve ücretsiz wi-fi hizmeti ile konaklamanız boyunca sizleri memnun edeceğinden şüpheniz olmasın.

More from the blog

OLİMPOS’TA GEZİLECEK YERLER

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi, Olimpos antik kenti olsun Olympos tatili yapacak olanları çok şeyin beklediğini en baştan söyleyelim. Olimpos gezi...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan bahsetmek istiyoruz. Kaputaş plajının güzelliğine diyecek lafımız yok. Ama gün geçtikçe artan popülaritesi yüzünden git...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak, ilk rota olarak Antalya'nın en popüler tatil bölgesi Kaş ile başladık. Kaş'ta Gezilecek Yerler yazımızda...

İzmir Plajları – Denize Girilecek 50 Koy

İzmir'e tatile gitmek ve İzmir'de denize girmek isteyenleri bu yazımızda sizi mitolojinin doğduğu Ege kıyılarına götürüyoruz. 2800 km'lik sahil şeridi ile İzmir ve İzmir...