İspanya

ispanya gezi rehberi


madrıd mı barselona mı

Madrid Mi Barselona Mı Hangisini Tercih Etmeliyiz? İspanya öyle bir ülke ki yapılacaklar listesinde inanılmaz şeyleri listeleyen, şaşırtıcı yerlerde eğlenmenizi sağlayan ve zengin kültürüyle ziyaretçilerini adeta içine çekmektedir.


barselona hakkında bilinmesi gerekenler

Barselona hakkında bilinmesi gerekenler listemiz ile seyahatiniz öncesi bu şehre gitmeden bazı ufak ayrıntıları bilmenizde fayda var diye düşünüp bu makaleyi yazmaya karar verdik. Her seyahatimiz öncesi uzun, ayrıntılı araştırmalar yaparız. 

endülüs gezilecek yerler


cordoba gezilecek yerler

Emeviler’in İspanya’yı fethinden sonra başkent yaptıkları şehir Cordoba ile Endülüs seyahatimize başlangıç yaptık. Cordoba gezilecek yerler listesi çıkararak sizlere bir dolu günde Cordoba şehri nasıl gezilir tüm detayları ve bütçeleri ayrıntısına kadar yazdık.


endulus gezilecek yerler

endülüs gezilecek yerler

Bir zamanlar Endülüs Emevi Devleti’nin hakimiyetini sürdüğü ve Arap mimarisinin yoğun etkilerinin görüldüğü Endülüs, İspanya’nın güneyinde İber yarımadasında bulunuyor. Endülüs’ün tarihi, flamenko’nun merkezi, Unesco miras listeleri ile bizi mest eden bir bölge olduğunu açıkça itiraf etmeliyiz.


endulus emevi devleti

endülüs emevi devleti

Endülüs seyahatine bir anda karar vermemizle hemen hazırlıklara Endülüs Emevi Devleti tarihi hakkında bilgi edinmekle başladık. İspanya, özerk bölgelerden oluşan bir ülke. Ve bu bölgelerden en bilineni de Endülüs bölgesi.

ispanya hakkında bilgi

yerel saat

Türkiy’den 1 saat geri

vize

Schengen Vizeli

para birimi

Euro

priz

Türkiye ile aynı

İspanya’da Konuşulan Diller

Ülke’nin resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında bölgesel diller de konuşulmaktadır. Barselona’nın bulunduğu Katalonya bölgesinde Katalanca,  Bask bölgesinde Baskça,  Galiçyaca ve Oksitanca konuşulmaktadır. 

İspanya’nın Nüfusu 
46.72 Milyon

İspanya’nın Başkenti ve Özerk Bölgeleri  Ülke’nin başkenti Madrid olup, İspanya’da toplam 17 özerk bölge ve her özerk bölgenin kendi başkenti vardır. Ayrıca iki özerk şehri bulunur. Bunlar : 1.Endülüs / Başkenti SevillaEndülüs’e bağlı diğer iller : Almeria, Cadiz, Malaga, Cordoba, Granada, Huelva ve Jaen’dir. 2.Aragon / Başkenti ZaragozaAragon’a bağlı diğer iller : Huesca ve Teruel’dir. 3.Asturias Prensliği / Başkenti Oviedo 4.Balear Adaları / Başkenti Palma de Mallorca 5.Bask Bölgesi / Başkenti Vitoria GateizBask bölgesine bağlı diğer iller : Alana, Guipuzcoa ve Biskay’dır. 6.Kanarya AdalarıKanarya’ya bağlı diğer iller : Las Palmas ve Santa Cruz de Tenerife’dir. 7.Kantabria / Başkenti Santander 8.Kastilya La Mancha / Başkenti ToledoKatilya’ya bağlı diğer iller : Albacete, Guadalaraja ve Ciudad Real’dir. 9.Kastilya Leon / Başkenti ValladolidKastilya Leon’a bağlı diğer iller : Avila, Burgos, Soria, Salamanca, Zamora, Segovia ve Palendia’dır. 10.Katalonya / Başkenti BarselonaKatalonya’ya bağlı diğer iller : Leida, Girona ve Tarragona’dır. 11.Ekstremaruda / Başkenti MeridaEkstremaruda’ya bağlı diğer iller : Badajoz ve Caceres’dir. 12.Galiçya / Başkenti Santiago de CompostelaGaliçya’ya bağlı diğer iller : Lugo, La Coruna, Pontevedra ve Oense’dir. 13.Madrid 14.Murcia 15.Navarra / Başkenti Pamplona 16.La Rioja / Başkenti Logrono 17.Valensiya İki özerk şehri ise Melilla ve Ceuta’dır. İspanya’nın Yüzölüçümü 505.990 km² alan üzerindedir. İber Yarımadası’nda bulunan ülkenin güney ve doğu kısımları Akdeniz’e kuzeyi ise Atlantik okyanusuna açılır. Ülkenin kuzeyindeki komşusu Fransa, batısındaki komşusu Portekiz ve güneyindeki komşusu ise Birleşik Krallıktır. İspanya’ya Nasıl Gidilir Türkiye’den İspanya’nın Bilboa, Malaga, Barselona, Valensiya ve Madrid şehirlerine direk uçuş seferleri yapılmaktadır.