Yapıya girer girmez ilk Moğol eseri olduğundan olsa gerek Moğol mimarisinin izini gözler önüne seren 1993 yılında Unesco miras listesine alınmış bir yapıdır. Hümayun’un ölümünden 9 yıl sonra Babür İmparatorluğu’nun 2 hükümdarı olan Hümayun’un eşi Haji Begum’ün talimatıyla 1565 yılında inşasına başlanan yapı 1972 yılında tamamlanmıştır. Yapının mimarı İranlı Mirek Mirza Giyas’tır. Yapımına 15 milyon dolar harcandığına inanılmaktadır. Hindistan’da yapılan ilk bahçeli türbe özelliğine sahiptir.

Delhi’de görülen diğer yapılarda olduğu gibi bunda da kırmızı kum taşı ve beyaz mermer süslemeleri kullanılmıştır. Taj Mahal’in prototip’i olduğu belirtilen yapının bahçesindeki geometrik havuzlar, kanallar klima görevi üstlensin diye tasarlamıştır. Hümayun türbesinin çevresi 55 mt uzunluğunda kırmızı kumtaşından yapılma duvarlar ile çevrilidir. Merdivenleri çıktıktan sonra türbenin avlusuna varılıyor. Türbe içinde 1508 – 1556 yılları arasında yaşamış olan Babür İmparatorluğu’nun 2 hükümdarı Hümayun’un mezarı yer alıyor. Kompleks içerinde türbe haricinde bir çok yapı yer almaktadır.

Ulaşım : Metro ile direk ulaşım sağlanmayan türbeye Mandi House metro istasyonundan indikten sonra yaklaşık 60-80 rs’e rikshaw’lar ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Giriş Ücreti : 250 rs

 

Summary
Article Name
Hümayun Türbesi
Description
Yapıya girer girmez ilk Moğol eseri olduğundan olsa gerek Moğol mimarisinin izini gözler önüne seren 1993 yılında Unesco miras listesine alınmış bir yapıdır. Hümayun'un ölümünden 9 yıl sonra Babür İmparatorluğu'nun 2 hükümdarı olan Hümayun'un eşi Haji Begum'ün talimatıyla 1565 yılında inşasına başlanan yapı 1972 yılında tamamlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here