Hindistanda Irk Ayrımcılığı

AsyaHindistanHindistanda Irk Ayrımcılığı

M.Ö 1500-2500 yıllarından Hindistan’da egemen olan Aryalılar halkı sınıflara ayırarak kast sistemini meydana getirdi. Ülkede adaletsizliğe sebep olan kast sistemi 1975 yılında çıkarılan kanun ile kaldırılmış olmasına rağmen bugün hala şehir dışındaki köylerde, kırsal kesimde geçerliliğini sürdürmekte, halk arasında uygulaması devam etmektedir. Ayrı kast sistemindeki insanlar aynı sofrada yemek yiyemez, evlenemez, aynı okullarda okuyamaz…..

S T O P   R A C I S M

Kast Sistemine Bağlı Sınıflar

Brahmanlar : Din Adamları

Ksatriyalar : Asker ve devlet adamları

Vaikyalar : Tüccarlar

Sudralar : Köylüler

Paryanlar : Yukarıda yazılı tüm kast sisteminin dışındakiler

Dokunulmazlar – Dalitler : Paryanlardan da aşağı olan, insan yerine konulmayan bir tabakadır. Gandhi bunlara tanrının çocukları anlamına gelen Harijan sözcüğünü önermiştir.

Hinduların dokunulmazlara olan bu tavırları Manu adındaki eski yazıtlardan kaynaklanmaktadır. Dalitler toprak sahibi olamaz onlar sadece pis ve en kötü işlerde çalıştırılır. Ölü yakma işlerini de yine dalitler yapar ve bu iş babadan oğula geçer. Ölü yakmak, insan dışkısı temizlemek, para için çocuklarını satmak zorunda kalmaları yetmiyormuş gibi bunların tapınaklara girip ibadet etmesine dahi izin verilmemektedir.

hindistanda ırk ayrımcılığı

Üst kasta mensup olanlar alt kasttan olanların yaşama zorlandırıldığı hayatı hiç garipsenmemekte bunu kişinin önceki hayatında yaptığı kötülükten kaynaklandığını bir nevi ceza çektiğini düşünürler.

Ayrı kast sistemine mensup çocuklar aynı sınıfta okutulmamaktaydı. Ama bu uygulama günümüzde kalkmış durumdadır.

Kast sistemi yüzünden günümüzde şiddet olayları hala etkisini sürdürmektedir. Birlikte aynı topraklarda yaşayan üst kast sınıfına mensup insanlar ile bir tarafta açlıktan ölmek üzere olan insanlar ve bu tezat yaşam tarzın yanında Hindistan’ın barış, sevgi ve mutluluktan yana tavır sergilemesinden bahsetmek çok da doğru olmaz.

Kast sistemine Budacılık da karşı çıkmıştır. Yalnız Budacılık değil İngiltere de karşı çıkmıştır. İngiltere, Hindistan üzerinde egemenlik sağladığı dönemde dahi kast sistemini yok etmeyi başaramamıştır. Kast sisteminin ve bundan dolayı yaşanan zulümler BBC News “Buddism’s Appeal For Low-Cate Hindus” , Kanadalı gazeteci Eric Margolis’in “India’s Hidden Apartheid” başlıklı The Toronto Sun gazetesindeki köşe yazısı ile insanlık dışı sistem bir çok defa kaleme alınmış, acı gerçek insanlara duyurulmaya çalışılmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan son yılların popüler gezilecek ülkesi haline geldi. Başkent...

Varanasi Gezi Rehberi

Hindistan deyince akla ilk ne gelir? Tabi ki ölü yakılışı ve Varanasi şehrindeki Ganj Nehri....

Khajuraho Gezi Rehberi

Agra seyahatimizin de sonuna geldik. Gece trenine binerek sabah...

Tac Mahal Gezi Rehberi

BÜYÜLÜ BİR AŞK HİKAYESİNİN ESERİ TAC MAHAL Edward Lear insanları...