Gideros Koyu

TürkiyeKastamonuGideros Koyu

Gideros Koyu Kastamonu Cide’de bulunan, aklımızdan “Ülkemizde ne güzellikler var haberimiz yok” dedirtecek kadar güzel ve gizemli bir tabiat harikasıdır. Zamanında korsanların saklanmak için kullanılmış olması kulağa hoş gelmese de tarihin neler yaşattığını bir kenara bırakalım bizce şimdi  çok sıcak ve gözümüze ziyafet çeken bir görüntü sunuyor. Suyun içinde ördeklerin, kenarda ise sevimli köpeklerin yavrularıyla ev sahipliği yaptığı bu koy da insanın kendini denize atası geliyor. Allahtan hava soğuktu yaz mevsimi olsa bizi kimse tutamazdı 🙂 Gideros Koyu‘na iki taraftan inmek mümkün. Biz tabi ki ikisini de kullandık. Böylece iki ayrı açıdan o güzelliği hissedebildik. Özellikle fotoğraf çekmek için eşsiz bir yer. Tabi ki biz yine abarttık ama ne yapalım ülkemizde böyle güzellikleri görmek bizi çok mutlu ediyor.

Gideros 2009 yılı Avrupa Seçkin Destinayonlar /Eden ödülü için Türkiye’de gösterilen dört adaydan biri olmuştur. Karadeniz’in hırçın ve şehvetli dalgalarını burada görmeniz imkansızdır. Koyun denize açılan ağız kısmı 130 metre genişliğe sahip olduğundan koy oldukça dingin ve berrak sulara sahiptir.

Koyun çapı ise batıdan doğuya 514 metre olduğundan çok büyük bir alan kaplamamaktadır. Böyle olmasıyla adeta Ege kıyılarındaki koylardan hiçbir farkı yoktur.

TARİHTE GİDEROS KOYU

Tarihin ilk coğrafyacısı Strabon, koydaki yerleşimi 3500 yıl önce Amazonların kurduğunu yazıyor.

Homeros ise İlyada destanında Gideros’tan şöyle bahsetmiştir;

“Erkek yürekli Pylaimenes komuta eder Paphlagonyalılara,

Gelmişler yaban katırlarıyla ünlü Enetlerin yurdundan,

Cytiros’ta, Sesamos’ta otururlar,

Parthanios ırmağı çevresinde kurmuşlardır ünlü saraylarını

Kentleri Cromna, Aigialos, yüksek Erythinoi’dur” 

GİDEROS KOYU NEREDE

Kastamonu’nun Karadeniz sahiline kıyısı olan ilçesi Cide’den 12 km uzaklıkta, İnebolu-Bartın yolu üzerindedir. 

İstanbul’dan otobüsle gelecek olanlar Cideliler Turizm ve Metro’yu kullanabilirler.

Aracınızla gelecekseniz Bolu üzerinden gidilmeli ve Gerede’ye varmadan önce Yeniçağ yol ayrımından Bartın yönüne doğru devam edilmelidir.

İstanbul Gideros Koyu arası mesafe 523 km’dir.

2 YORUMLAR

  1. Gideros koyu, Kastamonu gezilecek yerler ve daha fazlasi her seyi o kadar ince detayina kadar anlatmis oldugunuz icin tesekkur ederiz. Guzel bir kaynak olmus….

    • Yaz’a yine gidiyoruz. Bu sefer farklı macera için 😉 Kastamonu gezilecek yerler listesi olan bir yeri daha detaylı keşfetmek için 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Olimpos’ta Gezilecek Yerler

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi,...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak,...

İzmir Plajları – Denize Girilecek 50 Koy

İzmir'e tatile gitmek ve İzmir'de denize girmek isteyenleri bu...