Cumalıkızık Köyüne Nasıl Gidilir

TürkiyeBursaCumalıkızık Köyüne Nasıl Gidilir

İstaanbul çevresinde gezilecek yakın yerlerden bir tanesi yanı başımızda duran Cumalıkızık Köyü‘dür. İstanbul’dan uzaklığı 210 km olan köy Bursa şehir merkezine 10 km yakınlıktadır. Cumalıkızık köyüne nasıl gidilir, hangi toplu aracına bilinmesi gerekir, Cumalıkızık ulaşım ücreti nedir diye merak etmeye son veriyoruz.

İstanbul’dan araçlı veya araçsız çıkışınızı göze alıp Cumalıkızık nasıl gidilir diye derledik,topladık. Ortaya çok güzel bir makale çıktı. Bakalım Cumalıkızık Köyüne ulaşım zor muymuş kolay mı 🙂

CUMALIKIZIK’A NASIL GİDİLİR?

Araçla Cumalıkızık’a Ulaşım

Bursa şehir merkezinin 10 km doğusunda yer alan şirin köy Cumalıkızık’a ulaşmak için önce İstanbul’dan Bursa’ya ulaşmanız gerekiyor. Aracıyla gelecek olanların üç tercihi bulunuyor;

  • Yenikapı – Bursa (Mudanya) hattı (yolculuk süresi 1 saat 35 dakika)
  • Yenikapı – Yalova (yolculuk süresi 1 saat 15 dakika)
  • Pendik – Yalova hattı (yolculuk süresi 45 dakika)

Her üç hat için de sefer saatleri ve ücretlerini öğrenmek hatta online bilet almak için IDO sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yalova ya da Mudanya’ya indikten sonra gerisi çok daha kolay. Navigasyona Cumalıkızık yazarak Yalova’dan 82 km, Mudanya’dan ise 38 km uzaklığında bulunan Cumalızık köyüne varabilirsiniz.

Toplu Taşıma İle Cumalıkızık’a Ulaşım

Araçsız geleceklere tavsiyemiz Avrupa yakası ya da Anadolu fark etmeksizin otobüsle direk İstanbul-Bursa yapmaları. Yolculuk yaklaşık olarak 4 saat sürmekte ve ulaşım bedeli 35 TL’dir.

Budo’yu kullanırsanız;

Büyükçekmece-Mudanya 2019 itibariyle Büyükçekmece seferleri kaldırılmıştır.

-Eminönü – Mudanya

Ido’yu kullanırsanız  ;

-Yenikapı – Bursa

-Yenikapı – Yalova 

-Pendik – Yalova hattı 

(sefer saatleri için Budo sitesine göz atınız)

Ama otobüs yerine illa feribot ile gitmek istiyorum derseniz o zaman Yalova ve Mudanya iskelesinde indikten sonra tekrar Bursa merkez için otobüse binmeniz gerekecektir. Bursa’ya giden otobüs seferleri ve güzergahları için Burulaş sitesi en doğru bilgileri listelemiştir.Gideceğiniz bölge için otobüs numarası, sefer saatleri ve ulaşım ücretine kadar her türlü bilgi anlaşılır şekilde belirtilmiştir.

Bursa Şehir Merkezinden Cumalıkızık’a toplu taşıma yoluyla gitmenin yolları;

bursa kart

Bu aşamada Bursa kartınızın olup olmadığının önemi var. Eğer araçsız Bursa’yı gezececekseniz zaten Bursa kart almanızı öneririz. Bursa kart kiosk makinalarından 10 TL yüklemeyle rahatlıkla alınabiliyor. 10 TL’nin 3 TL’si kart ücreti 6 TL’si ise karta yüklenen para.

  • Eğer Bursa kart ile Cumalıkızık Köyüne giderseniz ödemeniz gereken ücret 1.9 TL iken
  • Tek kullanımlık bilet ile bu ücret 4 TL oluyor

Gelelim Cumalıkızık Köyü’ne gitmek için binmemiz gereken otobüse;

Cumalıkızık ulaşım 

Bursa Hacivat Metro istasyonu durağından D-10 numaralı otobüslere binerek yaklaşık 15 dakika süren yolculuk sonrası Cumalıkızık’a varabilirsiniz. Otobüs haftanın her günü her 36 geçe kalkıyor.

Cumalıkızık Köyünden Bursa’ya geri dönmek için yine D-10 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Dönüşte otobüsün kalktığı ilk durak Hamamlıkızık Köyü’dür. Her buçukta kalkan otobüs yaklaşık 5 dakika sonra Cumalıkızık köyüne varıyor.

Yani gördüğünüz gibi aslında Cumalıkızık’a ulaşmak hiç de zor ve meşakatli değilmiş 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Olimpos’ta Gezilecek Yerler

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi,...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak,...

İzmir Plajları – Denize Girilecek 50 Koy

İzmir'e tatile gitmek ve İzmir'de denize girmek isteyenleri bu...