Assos Antik Kenti

TürkiyeÇanakkaleAssos Antik Kenti

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin 17 km. güneyinde Behramkale köyünde Sappho’nun vatanının (Midilli) tam karşısında; kuruluşu M.Ö 6. yy’a dayanan antik bir kent Assos’ta efsaneye yolculuk ediyoruz. Volkanik tepe üzerine konumlandırılmış ve yapımında zor olan aynı zamanda dayanıklılık özelliği olan andezit taşı kullanılmıştır.

Assos’ta bilimsel anlamda ilk kazı 1881’de Joseph Thatcher Clarke ve Francis Hanry Bacon başkanlığında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından başlatılmış olup 1883 yılında tamamlanmıştır.

Assos’u tarihte Midilli’lerden sonra Persler ele geçirmiş. İskender’in Persleri yenmesi ile sırasıyla Roma ve Bizans İmparatorlukları hakimiyetlerinden sonra 14. yy. başları 1330’larda Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına girmiştir.

Assos aynı zamanda gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan birisi olan Aristoteles’in yaşadığı yerler arasındadır. Aristoteles araştırmalarının bazılarını burada yapmış yine burada felsefe okulu kurmuş, felsefe eğitimi vermiş. Ayrıca Assos’un hükümdarı Hermias’ın yeğeniyle evlenmiş, bu evlilikten çocukları da olmuştur. Ama Aristo’nun asıl amacı Plato’nun Devlet (Republic) sözünü ettiği ideal devlet şeklini hayata geçirmek maksadıyla buraya gelmesidir.

Athena Tapınağı Felsefe tarihinin ünlü filozoflarına ev sahipliği yapması ile meşhur kentin en yüksek noktasında ki şehrin koruyucusu Tanrı Athena’ya ithafen Arkaik çağ’da yapılmış ilk Dor tapınağıdır. Adını Zeus’un kızı ve 12 Olympos tanrısından biri olan Athena’dan almış olup, yapımının M.Ö 500 yıllarında olduğu iddia edilmektedir. Mimari açıdan kabartmalı frizlere sahip olması dikkat çekicidir.

Tapınağın frizlerinde hayvan mücadelesi sahneleri konu edilmiştir. Assos antik kent’te görülecek yerler arasında Roma dönemi antik tiyatro, nekropol (mezarlık), agora ve surlar vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Assos Konaklama Tavsiyesi

Assos için yollara düşmeye karar verdiniz ve Assos'ta nerede konaklanır, Assos otel...

Zeus Altarı

Hera dosdoğru yürüdü Gargaran doruğuna, İda'nın en yüksek tepesiydi...

Küçükkuyu

Küçükkuyu ile tanışmam 1992 yılında başladı. O tarihten bu yana...

Bozcaada

Bu seferki adresimiz küçük kaçamakların ya da haftasonlarının en...