Zeus Altarı

TürkiyeÇanakkaleZeus Altarı

Hera dosdoğru yürüdü Gargaran doruğuna, İda’nın en yüksek tepesiydi bu. Bulutları devşiren Zeus onu gördü. Görür görmez aşk sardı düşünceli kafasını….

Homeros, İlyada

Homeros, İlyada destanında böyle bahseder Zeus’un Hera’ya aşık olduğunu. İşte Zeus Altarı Zeus’un Hera’ya aşık olduğu, yaşadığı, savaşları buradan izlediği yerdir.

Zeus Altarına giden patika yoldan Adatepe Köyü manzarası

Dede Tepe üzerindeki Zeus Altarı olarak adlandırılan büyük kaya parçasının işlenmesiyle oluşturulan yer Antik Yunan döneminde kurban törenlerinin yapılmakta olduğu mistik bir tepe. Altar’a kaya kütlesine oyulmuş merdiven sayesinde çıkıp oturma platformu, sunak nişlerini ve su sarnıcını görebilirsiniz. Sunağın yanındaki yöre halkının inanmakta olduğu yatır’da görülebilir.

Çanakkale Küçükkuyu ilçesinin yalnız 3 km uzağında bulunan Zeus Altarına bin yıllık zeytin ağaçlarının arasından dağ yolunu izleyerek varıyoruz. Adatepe Köyü’nden 500 metre geride girişi olan Zeus Altarı kapısından girdiğimiz anda zeytin ağaçları yerini çam ağaçlarının gölgesine bırakıyor. Uzunca bir patika yolu izledikten sonra varılabilen sunağa dilerseniz girişteki atlar sayesinde yorulmadan da gidebilirsiniz. Senelerce yürüyerek çıktığımız sunağa bu sefer at tepesinde gitmeye karar verdik. Kişi başı 10 TL vererek ilk at deneyimini yaşamam da buraya kısmet oldu

Akşam gün batımını şarap ve kadehlerini alıp sunağın altındaki kaya üzerine uzanıp Edremit Körfezi ve Lesvos (Midilli) adasının keyfini doyasıya çıkabileceğiniz otantik bir yerdir.

Bu manzarayı izlerken anın tadını mı çıkaralım yoksa yıllar geçtikçe kesilen zeytin ağaçlarının yerine gelen betonlaşmaya mı üzülelim bilemiyoruz. El atılmadık yer kalmadı bari Kaz Dağlarına el atmayın. Türkiye’nin en fazla oksijenini sağlayan güzelim tabiatı yok etmeyin!!!

Zeus Altarı girişi ücretsizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Assos Konaklama Tavsiyesi

Assos için yollara düşmeye karar verdiniz ve Assos'ta nerede konaklanır, Assos otel...

Küçükkuyu

Küçükkuyu ile tanışmam 1992 yılında başladı. O tarihten bu yana...

Bozcaada

Bu seferki adresimiz küçük kaçamakların ya da haftasonlarının en...

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu kasabasında görülmesi gereken bir müzeden bahsetmek istiyoruz. Küçükkuyu'nun hemen...