Antalya gezilecek yerlerlistesinin başında olması gereken mutlaka Aspendos Antik Tiyatrosu olmalıdır. Antalya’ya ne zaman ziyaret etsek Aspendos mutlaka uğradığımız yerler arasındadır. Sizlere kısaca Aspendos’u anlatmak, tanıtmak istiyoruz.

Antalya ilimizde yer alan Aspentos Antik Tiyatrosu Roma tiyatrolarının en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Çapı 96 mt olan tiyatro 15.000 kişilik kapasitesi ile de oldukça geniştir. Dizaynını Theodorus’un oğu mimar Zenon’nun tasarlamış olduğu Roma tiyatrosu Marcus Aurelius döneminde M.S 161 – 180 yıllarında inşa edilmiştir. Aspendos tamamlandıktan hemen sonra tanrı ve imparatorlara adanmış olağanüstü heybete sahip muazzam bir tarihi eserdir.

Kentteki en eski kalıntıların Hitit’ler dönemine ait olduğuna inanılmakta ve kentin sonradan Roma ve Selçuklular tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

M.S 2. Ve 3. Yy’da altın çağını yaşamış olan Aspendos tarihi kaynaklara göre Pers döneminde çok önemli bir liman kenti ve kara ticaretinin merkezi konumundaymış.

Eurymedon (köprüçay) Nehri yanı başına kayalık tepeye kurulmuş Aspendos tiyatro ve su kemerlerinden ibaret olmayıp, Aspendos şehir kalıntıları (akropol) tiyatronun hemen arkasındaki düzlük arazi üzerinde yer almaktadır. Yıkık dökük taşlar ve birkaç taş blok duvarlar olan bölgede tarihi eser bakımından aradığınızı bulamayabilirsiniz. Ancak hazır buraya kadar gelmişken uğramanızı yine de tavsiye ederiz.

1836 yılında Aspendos’u ilk belirten kişi Texier olmuş ardından Daniell ve Schönborn tarafından ufak çaplı bir araştırma yapılmış olmasına rağmen en detaylı ve kapsamlı araştırma asıl Lanckoronski tarafından gerçekleştirilmiştir.

Atatürk’ün 1980 yılında Aspendos’u ziyareti ile buranın korunup kullanılmasına teşvik ettiği bilinmektedir.

Diğer tarihi eserler antik yapıların aksine Aspendos her yıl yaz ayında “Aspendos Opera ve Bale Festivali” ne ev sahipliği yapması ile ziyaretçilere tarihi atmosfer içinde unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 arkeolojik alanlarından biri olan Aspendos’a bir sonraki seyahatiniz de mutlaka yer vermelisiniz.

Aspendos Ören Yeri Giriş Ücreti 25 TL. Güncel giriş saatleri ve ücret için tıklayınız.

Aspendos Ören Yeri Ziyaret Saatleri 08:00 ila 19:00 arasıdır.

Summary
Article Name
Aspendos Antik Tiyatrosu
Description
Antalya gezilecek yerlerlistesinin başında olması gereken mutlaka Aspendos Antik Tiyatrosu olmalıdır. Antalya'ya ne zaman ziyaret etsek Aspendos mutlaka uğradığımız yerler arasındadır. Sizlere kısaca Aspendos'u anlatmak, tanıtmak istiyoruz. Antalya ilimizde yer alan Aspentos Antik Tiyatrosu Roma tiyatrolarının en iyi korunmuş örneklerinden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here