Alexandreia Troas Antik Kenti

TürkiyeÇanakkaleAlexandreia Troas Antik Kenti

Alexandreia Troas Büyük İskender’in komutanlarından Antigos Monophtalmos (Tek Gözlü) tarafından MÖ.310 yılında Antigoneia adı ile kurulmuştur. Antigonos’un ölümünden sonra, Trakya kralı Lysimachos Büyük İskender’in adına şehiri Alexandreia Troas diye adlandırılmıştır. Çevrede yer alan 7 şehirin halkları buraya yerleştirilmiş ve genişleyen şehir günümüzde bir kısmı hala ayakta duran 8 km. uzunluğunda bir sur ile çevrilmiştir.

MÖ.1. YY. da Alexandreia Troas şehrinin ismi İmparator Augustus tarafından Colonia Augusta Troadensis olarak değiştirilmiştir.

MÖ. 4. YY. da Büyük İmparator Konstantin Alexandreia Troas’ın başkent olabileceğini düşünmüştür.

Alexandreia Troas şehri bir deprem sonucunda büyük ölçüde yıkılmıştır. Bugünkü kalıntılardan Tiyatro, Maldelik, Agora Tapınağı, Doğu kapısı, Herodes Atticus Hamamı ve Liman görülmeye değer bir durumdadır.

Herodes Atticus Hamamı

Anadolu’daki günümüze ulaşabilen hamam yapılarının en büyüklerinden bir tanesidir. MS. 2.yy. da, büyük bir deprem sonucunda yıkılmış olan hamam antik dönemin en zengin kişilerinden bir tanesi olan Atinalı Herodes Atticus tarafından yeniden yapılmıştır. 19.yy’ın başlarına kadar büyük bir kısmı ayakta olan yapı bir deprem sonucunda tekrar yıkılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Assos Konaklama Tavsiyesi

Assos için yollara düşmeye karar verdiniz ve Assos'ta nerede konaklanır, Assos otel...

Zeus Altarı

Hera dosdoğru yürüdü Gargaran doruğuna, İda'nın en yüksek tepesiydi...

Küçükkuyu

Küçükkuyu ile tanışmam 1992 yılında başladı. O tarihten bu yana...

Bozcaada

Bu seferki adresimiz küçük kaçamakların ya da haftasonlarının en...