Abu Dhabi Gezi Rehberi

Etihad Havayolları sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz Abu Dhabi gezi planımız dahilinde Birleşik Arap Emirliklerinin başkentinin başkentinde çok eğlenceli günler geçirdik. Bu seyahatimiz boyunca Abu Dhabi gezi rehberi, Abu Dhabi ulaşımı, Abu Dhabi’de konaklama hakkında edindiğimiz tüm detayları sizler için kaleme aldık.

Abu Dhabi Nerededir?

Birleşik Arap Emirliklerinin merkezinde konumlanmış aynı zamanda Emirliğin başkentidir. Düzen içinde çalışkan ve modern bir şehir olan Abu Dhabi Basra körfezi kıyısında yer almaktadır.

Dubai’ye olan uzaklığı 159 km, Katar’a ise 650 km mesafededir.

1760’lı yıllarında ufak bir balıkçı kasabası olan şehir günümüzde lüksün, modernliğin ve ticaretin sembolü haline gelmiştir.

Abu Dhabi Para Birimi

Abu Dhabi’nin para birimi Birleşik Arap Emirlikleri dirhemidir. Emirate dirhamı olarak da bilinmektedir. Para biriminin kısa yazılışı AED’dir. Yanınızda getireceğiniz parayı havalimanında, otellerde ve alışveriş merkezlerinde bozdurabilirsiniz.
US$ 1= AED 3.6725

Abu Dhabi’de Konuşulan Dil ve Nüfusu

2014 verilerine göre 1,5 milyon nüfusu ile Birleşik Arap Emirliklerinin ikinci kalabalık şehridir. Emirliklerin 4.pahalı şehri olan Abu Dhabi aynı zamanda 2014 yılında dünyanın en pahalı 68.şehri seçilmiştir.

Resmi dilleri Arapça olup şehirde yaygın olarak İngilizce de konuşulmaktadır. Yol ve mağaza tabelalarında İngilizce yazıldığı için seyahat boyunca yazıları okuyamam, bir yerden başka yere nasıl giderim kaygısı yaşamanıza gerek olmayacak.

 • Merhaba : Salam
 • Günaydın : Sabah el kheer
 • İyi Akşamlar : Masaa el kheer
 • İyi Geceler : Tosbeho ala khair
 • Hoşgeldiniz : Marhaba
 • Nasılsınız? : Kaifa alhal
 • İyiyim, teşekkürler : Ana bekhair, shokran
 • Rica ederim : Afwan
 • Güle Güle : Ma’a salama
 • Yardım Eder Misiniz? : Momkin mosa’adati?
 • Kaç Para ? : B kam hatha?

 

abu dhabi2

Abu Dhabi Hava Durumu

Yıl boyu güneşli olan şehir sub tropikal ve kurak iklime sahiptir. Kasım ve Mart ayları arası yağış alan şehir gün içinde 24 derece geceleri ise 13 derece sıcaklığa sahiptir. Yılın en serin ayları bu dönemde olduğundan ziyaret etmek için en uygun sezon olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

YAZ: Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları şehrin en sıcak aylarının yaşandığı dönemdir. Yaz döneminde ziyaret edecek olanların 55 derece ile karşılaşacakları da bilmesi gerekiyor. Yanınızda mutlaka koton ve açık renk kıyafetler getirin.

SONBAHAR : Eylül, Ekim ve Kasım ayları şehrin en keyifli ayların yaşandığı dönemdir.

KIŞ : Aralık, Ocak ve Şubat ayları şehrin sıcaktan kurtulup, serinlemeye başladığı dönemdir. 14-16 derece sıcaklık olduğundan bize göre pek de kış mevsiminden bahsetmek doğru olmaz.

İLKBAHAR : Mart, Nisan ve Mayıs yine şehri ziyaret etmek için en ideal dönemlerden bir tanesidir.

 • Şehrin geçtiğimiz yıl en ılık günleri 39 derece ile 15 Mayıs ve 26 Eylül tarihleri arasında,
 • En sıcak gün 43 derece ile 13 Ağustos’ta,
 • En soğuk günleri 27 derece ile 4 Aralık ile 4 Mart arasında,
 • En soğuk gün ise 14 derece ile 18 Ocak’ta yaşanmıştır.

 

Abu Dhabi Ulaşım

Taksi : Taksi her şehir ve ülke için en konforlu ulaşımdan başlıcasıdır. Toplu ulaşım kullanıp bir yere koştura koştura gitmek yerine daha rahat yolculuk için taksi iyi bir alternatiftir.

Abu Dhabi taksimetre ücretleri 3.50 AED’den başlayıp, 50 km’e kadar her km’de bir 1.60 AED artış göstermektedir. 50 km sınırından sonraki artışlar 1.69 AED’dir.

 • Gün içerisinde 10:00 – 22:00 arası;
 • Taksimetre açılış: 3,50 AED
 • 1-50 km arası artış : 1.60 AED
 • 50 km’den sonraki artış : 1.69 AED
 • Gece tarifesi 22:00 – 06:00
 • Taksimetre açılış: 4.00 AED
 • 1-50 km arası artış : 1.69 AED
 • 50 km’den sonraki artış : 1.69 AED

Kalabalık grup halinde seyahat edecekseniz taksilerin 4 ve 7 koltukla hizmet verdiğini belirtmek isteriz.

Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşımını sağlamak isteyenlerin ödeyeceği ücret ise 70-80 AED yani yaklaşık 30 dolardır.

Otobüs : En ucuz ulaşım şekli elbette otobüslerdir. Ufak bir şehir olduğundan otobüslerle istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehre otobüsle yolculuk yapacaksanız Terminal 1 çıkışına, araç parklarının oraya gitmeniz gerekecek. A1 numaraları otobüsler her 40 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 60 dakika sürüyor.

Tek yön bilet ücreti 4 AED = 3.11 TL
Rotanın nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu likten pdf haritasına ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehre ve şehirden havalimanına A1 numaralı otobüsün hafta için ve hafta sonu sefer saatleri için bu linke göz atmalısınız. 

 

Abu Dhabi Gezilecek Yerler

The Corniche : 6 km uzunluğunda modern ve gelişmiş bir cadde. Buradan Marina Mall yürüyerek 10 dakika sürüyor. Kumsalı da var, dilersen Marina Mall’a varmadan önce burada denize girebilirsin.

Observation Desk at 300 : Plaza’nın 74. Katından 300 metre yüksekten Abu Dhabi manzarasını izleyebileceğiniz en güzel noktadır. Emirates Palace’ın arkasında kalıyor.

Observation Desk at 300

Şık kıyafetlerle içeri kabul ediliyorsunuz. Eğer akşam çayı için ziyaret edecekseniz 14:00 – 17:00 arası gidilmelidir.

Menüsüne buradan ulaşabilirsiniz. Fiyatların pahalı olduğunu vurgulamamız gerekiyor. 

Adres : Tower 2, Level 74, Jumeriah at Etihat Towers
Emirates Palace : Corniche caddesinin sonunda bulunuyor. Kumsaldan 4.8 km uzaklıktadır.

Heritage Village : Abu Dhabi’nin kültürü ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız burayı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Corniche kumsalının tam karşısındaki yarım adada yer almaktadır. Mesafesi 6 km’dir. Emirates Palace ile mesafesi 2.3 km’dir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marina Mall : Heritage Villag’ın tam arkasındadır. Arasındaki mesafe 1.6 km’dir.

Abu Dhabi Mall : Abu Dhabi Mall ile Marina Mall arasındaki mesafeyi otobüsle gitmek istiyorsanız 005 numaralı otobüse binmelisiniz. 011 numaralı otobüste aynı rotadan gitmekte fakat daha şehir içindeki caddeler kullanılmaktadır.

Sheihk Zayed Cami : Abu Dhabi Mall’dan 35 km uzaklıkta.

abu dhabi1

Buraya gitmek için Marina Mall ve Corniche’den geçen 032 numaralı otobüse binilmeli ve 7. durakta inilmelidir. 9. Yani son durakta inersen Ritz Carlton otelin olduğu yere varılıyor. Burası da güzel ve eğlenceli bir bölge.

Saadiyat Public Beach / Saadiyat Bölgesi : Buraya gitmek için Khalifa sokağından 192 numaralı otobüse binilmeli. Güzargah haritası buradadır.

Yas adasına git : Buraya gitmek için de yine Khalifa sokağından 190 numaralı otobüse binilmeli. Güzargah haritası buradadır.

Ferrai World : Yas adasının oteller bölgesinden 2 km uzaklıktadır. Hemen buranın arkasında Yas Mall ve Yas Water World bulunuyor. Otobüsler gidersen Yas Mall durağında in.

20160702_143607

Louvre Abu Dhabi

louvre museum abu dhabi

Zayed Ulusal Müze

zayednationalmuseum

Abu Dhabi’de Konaklama Tavsiyesi

abu dhabi2

Şehrin kalbi konumunda olan Corniche caddesi Abu Dhabi’ye gitmeden önce konaklama için karar verdiğimiz bir bölgeydi. Öncelikli önem verdiğimiz konum ardından servis hizmeti ve otelin konforu derken konaklamansı gereken en iyi otelin Sofitel Abu Dhabi Corniche olması gerektiğine karar verdik. Seyahatlerin de keyfe, lükse ve konfora düşkünlerin ilk tercihinde olması gereken otel her tür gezi anlayışına cevap vermektedir. Abu Dhabi’de ister iş nedeniyle ister turistik amaçla bulunun Sofitel Abu Dhabi Corniche tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermek için kapısını sonuna kadar açıyor.

abu dhabi4

Abu Dhabi’nin bunaltıcı sıcağından daraldığınız da ise Sofitel’e yine sizlere farklı hizmetler sunmaktadır. İster havuzunda, ister restaurant ve cafesinde günü tamamlayabilirsiniz. 

En güzel yanı da her gün Basra körfezine karşı uyanmamızdı 🙂

abu dhabi3

Sofitel Abu Dhabi Corniche

Adres: Corniche Road East Capital Plaza Complex – Abu Dhabi – Birleşik Arap Emirlikleri

More from the blog

Abu Dhabi Vizesi Nasıl Alınır

Abu Dhabi vizesi nasıl alınır en ufak bir fikrimiz yoktu ta ki Etihad Havayolları ile gerçekleştireceğimiz Abu Dhabi gezisini gerçekleştirene kadar. Etihad havayollarının 1...