Çin’de görülecek yerler say say bitmez. Bu yerlerden biri de Çin’in renkli topraklarına sahip Zhangye Danxia‘dır. Küçük dalgacıklar tarafından oluşan deniz tabanı formundaki rengarenk doğal güzelliğe sahip Zhangye Danxia sanki bu dünyanın bir parçası değildir.

Olağanüstü güzellikteki dağlar Kırmızı Kaya Parkı olarak bilinen bu doğal yapı Çin’in Gansu vilayetinin Zhangye şehrinde oluşmuştur. 2010 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmış olan Zhangye Ulusal Jeolojik Parkı turistlerin en uğrak yeridir.

Eşi benzeri olmayan kırmızımsı kumtaşı yığınlarından meydana gelen petrografik yüzey’in tarihi milyonlarca yıl öncesi kretase dönemine kadar uzanmaktadır.

Aşınmış kırmızı kumtaşı katmanaları zamanla sıradışı kaya formasyonlarına dönüşmüştür.

Turistlerin buradaki en büyük atraksiyonu inanılmaz güzellikteki doğa içinde yürüyüş yapmak ve park içindeki tekneler ile gezmektir.

Park içerisinde toplam 4 tane manzara izleme noktası vardır. Bu izleme noktalarına ulaşım park içindeki otobüsler ile rahatlıkla sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti : Yetişkin ve boyu 1.2 metreden uzun olan çocuklar için 60 RM, 70 yaş üstü ve boyu 1.2 metreden kısa olan çocuklar için giriş ücretsizdir.

Ziyaret Saatleri : Yaz dönemi 05:30 – 20:30, kış dönemi 08:00 – 18:00 arasıdır.

Ziyaret Edilmesi Gereken En İyi Dönem : Bulutlu ve yağmurlu günler haricinde özellikle gün doğumu ve gün batımında bu park’ta olmaya özen göstermelisiniz ki renklerin güzelliğine daha net şahit olabilesiniz.

Ulaşım :

Pekin’den Lanzhou’ya uçak ile ulaşıp, Lanzhou’dan 2:10 dakikalık otobüs ya da tren yolculuğu ile Zhangye şehrine varılır.

Zhangye Danxia Jeoloji Parkı Zhangye şehrinden 40 km, Linze ilçesine ise 20 km uzaklıktadır. Dolayısıyla Zhangye şehri batı otobüs durağından Sunan Country Town’a giden otobüslere binip buradan taksi kiralayıp Zhangye Danxia Jeoloji Parkına ulaşımınız sağlayabilirsiniz.

 

Summary
Article Name
Zhangye Danxia
Description
Çin'de görülecek yerler say say bitmez. Bu yerlerden biri de Çin’in renkli topraklarına sahip Zhangye Danxia'dır. Küçük dalgacıklar tarafından oluşan deniz tabanı formundaki rengarenk doğal güzelliğe sahip Zhangye Danxia sanki bu dünyanın bir parçası değildir. Olağanüstü güzellikteki dağlar Kırmızı Kaya Parkı olarak bilinen bu doğal yapı Çin’in Gansu vilayetinin Zhangye şehrinde oluşmuştur. 2010 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmış olan Zhangye Ulusal Jeolojik Parkı turistlerin en uğrak yeridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here