Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Yeşil Pasaport Avantajlı Mı

Şüphesiz ki Yeşil Pasaport vize problemini ortadan kaldıran ana unsurdur. Yeşil pasaport sahibi olmanın başlıca yolu kamuda çalışıyor olmak yani devlet memuru olmak veya anne babanızın devlet memuru olması şartıdır. 5 yıl geçerlik süresi olan yeşil pasaport sahipleri bordo pasaport sahiplerine göre bakalım hangi konuda avantajlılar;

En başında vize başvuru sürecinden muaflar. Yalnızca uçak bileti alarak yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelere ellerini kollarını sallayarak gidebiliyorlar.

Defter ve harç ödemeleri için kıyaslama yaptığımızda; Bordo pasaport sahipleri hem pasaport harcı hem de defter ücreti ödüyorken, yeşil pasaport sahipleri harç ödemez sadece defter ücreti öderler. 2018 yılı güncel defter ücreti 108 TL’dir. Pasaport Harç ve Defter Bedeli ücretleri ne kadardır diye merak edenler buradan makalemizi okuyabilir. 

Instagram    Youtube    Facebook

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Hani pasaport sahibi olursanız olun, ister bordo ister yeşil, bir ülkeye ziyaret etmeden önce pasaportunuzun geçerlilik tarihi en önemli unsurdur. Pasaport geçerlilik ne demek biraz bunu açalım. Yani eğer pasaportunuzun süresi diyelim 01 mayıs 2019 tarihinde bitiyor. Eğer bir ülkeye ziyaret edecekseniz pasaport bitiş tarihinizden önce o ülkeyi ziyaret edip ülkenize geri dönmeniz şarttır. 01 mayıs 2019 son kullanım tarihi olan pasaport örneğinden gidersek, 01 mart 2019 tarihinde ülkenize girmiş olmalısınız.

Yeşil pasaport sahiplerinin en az 3 ay geçerliliği olan pasaportu olmalı ki yurt dışına gidebilsin. Fakat pasaportun geçerlilik tarihi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Kimi 3 ay geçerliliği olan pasaportu kabul ediyorken kimi ülke buna 1 yıl sınırı koymuştur. Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin şartlarını öğrenmeniz için T.C Dışişleri Bakanlığı‘nın sayfasını inceleyebilirsiniz.

YEŞİL PASAPORTA VİZESİZ AFRİKA ÜLKELERİ NERELER

Afrika, dünyanın kesinlikle en farklı coğrafyalarından bir tanesi. Hem gizliliği hem de insanın gitmekte çekindiği ama bir o kadar da güzellikler sunmasıyla insanı cezbeden nadir kıtalardan biridir. Bu kıtada bir çok defa Kenya’da büyük göç’ü izleme şansımız oldu. Tanzanya’nın yarı özerk bölgesi olan Zanzibar’da Hint okyanusunda denize girme şansımız ve tarihiyle aklımızı başımızdan alan Mısır.

Peki yeşil pasaporta vize istemeyen Afrika ülkeleri nereler onlara göz atalım:

YEŞİL PASAPORTA VİZESİZ AVRUPA ÜLKELERİ

Yeşil pasaport sahipleri vizesiz Avupa seyahati yapabiliyorken biz Bordo pasaport sahipleri evrak üzerine evrak hazırlayıp acaba ne kadar vize alırım endişesiyle konsolos kapılarında eziyet çekmekteyiz. Bazen bu süreç bize o kadar uzun geliyor ki uğraşmamak için atlayım vizesiz ülkelere gittiğimiz çok olmuştur. Ama yeşil pasaport sahipleri öyle mi? Uçak biletini aldığı gibi ver elini Avrupa 🙂

Hazır yeri gelmişken Schengen Vizesi Nasıl Alınır makalemizi okuyabilirsiniz.

YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTEMEYEN ASYA ÜLKELERİ

En sevdiğimiz coğrafyaya geldik. Öyle bir yer ki burası ister yeşil ister bordo pasaport sahibi olun aşağıda listelediğimiz hemen hemen pek çok ülke vizesiz girişe müsaade etmektedir.

YEŞİL PASAPORTA VİZESİZ OKYANUS ÜLKELERİ

İnsanın hayallerini süsleyen Okyanus ülkeleri üzülerek söylüyoruz ki gitmesi, konaklaması oldukça pahalı yerlerin başında geliyor. Nasıl ki adı insana çok cazip geliyorsa inanın okyanus ülkeleri de adı gibi güzel ve doyumsuz güzelliğe sahip. 

YEŞİL PASAPORTA VİZESİZ KUZEY VE ORTA AMERİKA ÜLKELERİ

YEŞİL PASAPORTA VİZESİZ GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Her ne kadar gideceğiniz ülke vizesiz olsa da, kapıda vize imkanı olsa da ya da online vize alma durumu söz konusu olsa da ülkeye girişte kabul edileceksiniz anlamına gelmez. Gerçi çok ender yaşanan bir durumdur. Siz her ihtimale karşı tüm rezervasyonlarınızı (otel-uçak vs) yanınızda hazır bulundurun.
  • Diğer bir önemli konu da gideceğiniz ülkenin ziyaretçiler için sınırlı tuttuğu kalış süresidir. Diyelim bir ülke bana gelen ziyaretçi ülkemde maksimum 30 gün kalabilir diyorsa bu gün sınırını aşmanız halinde ya bulunduğunuz ülkeden vizenizi uzatmalısınız ya da zamanından önce ülkeden ayrılmalısınız.
  • Son olarak gidilecek ülkenin ne kadar süreli geçerliliği olan pasaport istediği önemli. Kimi son 3 ay isterken kimi son 6 ay geçerliliği olan pasaport ile giriş imkanı vermektedir.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...