Yeşil Çay

İçerdiği antioksidan ve diğer özellikleri ile çok saygın ve sağlıklı bir içecek olduğu muhakkak. Yeşil çayın ilk demlendiği ve Çin İmparatoru She Nong tarafından M.Ö 2373 yılında içildiği tahmin edilmektedir. Büyülü aromasına hayran kalan imparator çayı içerken çok keyif almıştır. Ve yıllar sonra çay Çin için oldukça popüler bir içecek haline gelmiştir.

Yeşil çayın dünyada su’dan sonra en popüler içeceği olacağını kim bilebilirdi ki!

Yeşil çay içinde çok az miktarda kafein ve L-theanine barındırmaktadır. Kafein beyin fonksiyonlarını geliştiren uyarıcı bir etkiye sahiptir. Yeşil çayın alzeimer ve parkinson hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğindeki biyokimsayallar sayesinde de nöronları koruyabilmektedir.

İçerdiği flavanoid sayesinde ise kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Çevredeki dokulara zarar vermeden kanser hücrelerini öldürür. Yapılan araştırmalar sonucu özofajiyal kanserini % 60 oranında azalttığı da kanıtlanmıştır.

Yeşil çayın en bilinen özelliği ise kilo vermeye yardımcı olan özelliğidir. Metabolizmayı çalıştırmasıyla kilo yakmaya yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay dişte oluşan bakterilerin yok olmasına yaramaktadır. Dolayısıyla bakteri oluşumu ve diş çürümelerini de önlemektedir.

Yeşil çayın ciddi yan etkileri olmasa da az görülen yan etkileri vardır. İçeriğindeki kafein nedeniyle uykusuzluğa sebep olabildiği gibi, bazı insalarda kan basıncını yükseltip, hassas olanlarda ise mide bulantısı, kusma gibi belirtiler olduğunu söyleyebiliriz.

Bunların dışında düzenli içilmesi halinde prostat kenserini üçte iki oranında azaltmakta, ağız kokusunu önlemekte, yaşlanmayı geciktirmekte, sigara içmenin toksit etkisini azaltır ve daha bir çok farklı etkileri vardır.

Çay Türleri
Green Tea

Çin’deki yeşil çay türleri Gunpowder, Long Jing, Pi Lo Chun, Snowy Mountain Jian, Hyson Lucky Dragon, Kai Hua Long Ding, Tian Mu Qing Ding, Xin Yang Mao Jian, Hou Kui olup Japonya’daki türleri ise Gyokuro, Sencha, Bancha, Matcha, Houjicha, Kukicha, Genmaicha’dır.

Black Tea

Çin’deki siyah çay türleri Yunnan, Keemun, Lapsang Souchong, Jiaqu Wuling. Hindistan’daki türleri Darjeeling, Assam ve Nilgiri olup Sri Lanka’daki türü Ceylon’dur.

Oolong Tea

Oolong çayının türleri : Ti Kuan Yin, Pouchong, Tung Ting, Formosa Oolong, Darjeeling Oolong, Dongding Oolong, Tie Guanyin, Wuyi Shuixian.

White Tea

Çin’deki beyaz çay türleri White Peony, White Silver Needles, White Pu-erh, Gong Mei ve Shou Mei olup Hindistan’daki türleri White Darjeeling ve Assam White, Sri Lanka’daki iseCeylon White çayıdır.

Yellow Tea

Junshan Yinzhen, Huoshan Huangya, Anhui Huangdacha

Pu’Erh Tea

Pu’er, Liu’an ve Liubao türleri vardır.

Türkiye’deki çay türleri ise ada çayı, melissa, mersin, ıhlamur, papatya, rezene, ekinezya, ebe gümeci, funda, gülhatmi, kantaron, karabaş, kekik, ısırgan otu, kuşburnu, anason ve daha fazlasıdır.

Dünya’da yeşil çay tadabileceğiniz en iyi çay evleri
  • Huxinting Çay Evi – Shanghai
  • Lin Heung Tea House – Hong Kong
  • Lao She Tea House – Pekin
  • Wisteria Tea House – Taipei – Taiwan

 

More from the blog

Gaziantepte Ne Yenir

Gaziantep gezimiz ile bu hafta karınları doyuran, bizleri tatlı komasına sokan bir lezzet turu gerçekleştirdik. Konu Güneydoğu gezisi olunca akıllara gelen ilk soruda Gaziantep’te...

Kahve Çeşitleri

Dünya Kahve Çeşitleri Kahve çeşitleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmasakta kahvenin faydalarını bilmeyen yoktur. Zihin üzerinde yaptığı olumlu etki, zayıflatma özelliği olması, doping etkisi vermesi, stresi bertaraf...