Gaziantepte Ne Yenir

Gaziantep gezimiz ile bu hafta karınları doyuran, bizleri tatlı komasına sokan bir lezzet turu gerçekleştirdik. Konu Güneydoğu gezisi olunca akıllara gelen ilk soruda Gaziantep’te ne yenir, Antep yemekleri, Antep tatlıları oluyor.

Aslında ilk defa bir gezimizde gezip görmek yerine bolca yedik içtik. Tam anlamıyla bir lezzet turu yaptık desek hiçte yalan olmaz. Ama yemeği fazla kaçırdığımızı söylemeden edemeyeceğiz.

Gaziantep’te ne nerede yenir konusu girmeden önce önlem almanız gereken başlıca şeylerden bir tanesi gitmeden önceki hafta birkaç kilo vermeniz dönüşte verdiğiniz kiloları fazlasıyla alacağınızı göreceksiniz 🙂

Antep mutfağının dillere dolanmış lezzetini bilmemize rağmen Antep gezimiz boyunca bunu çok daha iyi anladık. Boşuna gastronomi dalında Unesco yaratıcı şehirler ağına girmemiş.

Gücünü topraktan alan Antep mutfağı geniş sofrasında acısıyla tatlısıyla eşşiz lezzetler sunmaktadır.

Yemekleri ve tatlıları ile öncü şehir olan Gaziantep mutfağına bakalım neler varmış neler :

KÜŞLEME

Küşleme denilince Antep’in tek adresi muhakkak Halil Usta oluyor. Zeugma Müzesinin hemen arkasında yer alan sokak arasındaki Halil Usta konum itibariyle bizleri ilk başta şaşkın etse de her daim dolu olan restaurantı ve lezzetleri ile de ayrıca şaşırttı.

Yemek öncesi kaşık salatası ile başlıyoruz. Nar ekşili ve bol sumaklı, sulu mu sulu akılları durduracak bir salata. Salatamızı afiyetle kaşıkladıktan sonra asıl konuya geliyoruz. Küşleme, kuşbaşı ve simit kebabıyla kapanışı yapıyoruz.

Adres: KARŞIYAKA Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 şehitkamil Gaziantep

TOST

Gaziantepte Ne Yenir

Evet yanlış okumuyorsunuz. Gaziantep’e gelipte Tostçu Erol’da tost yemeden dönülmez. Bu dost öyle bildiğiniz tostlara benzer değil. İpince doğranmış sucuklar tost makinasında kızardıktan sonra üzerine yumurta dökülüyor derken bunun üzerine bir de kaşar peynirler dizildikten sonra ortaya enfes bir eser çıkıyor. Altı üstü sucuklu kaşarlı tost işte demeyin. Yiyen bir yemeyen bin pişman olur 🙂

Adres : Karagöz Mah. No 9/A, Karagöz, Torun Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep

ÇITIR LAHMACUN

Gaziantepte Ne Yenir

Antep’in bir diğer ünlü lezzetlerinden biri de tabi ki çıtır lahmancundur. Bildiğimiz lahmacundan farkı sarımsak ile yapılması ve adı üstünde çıtır çıtır olması. Normal bir lahmacun boyutundan çok daha büyük olan çıtır lahmacun patlıcan ezmesi ve bol maydanozla yeniliyor.

BAKLAVA

Söz konusu baklava olunca tatlı için ilk adresimiz Güllüoğlu’nun Gaziantep’teli ilk şubesi oldu. Güllüoğlu’nun varisi sevgili Murat Güllüoğlu’ndan aslında baklavanın Arabistan’da yapıldığını bunu dedesi Cevdet Güllüoğlu’nun geliştirerek daha ince hamurdan bugünkü baklavayı nasıl yaptığının hikayesini ayrıca şöbiyetin de sadece aile dostlarına sunulmak üzere yapılıyorken artık şöbiyetin en bilinir ve terch edilen tatlıların arasında yer aldığına kadar pek çok güzel bilgiler edindik. Ama şöbiyet isminin nereden geldiğini onlar da bilmiyor 🙂

Adres : Karatarla Mah. Elmacı Pazarı No: 4/A – Şahinbey – Gaziantep

SARAY KEBABI

Koyun incik ve ayva ile meydana getirilmiş unutulmayacak lezzetlerden bir tanesi.

11 yıllık işletme olan Aşina Restaurant akşam yemeği için en ideal yerlerden bir tanesi. Gaziantep yöresine ait tüm lezzetleri bulabileceğiniz Aşina restaurant yöresel bayram yuvarlamasıyla, dövmeli alaca çorbasıyla,  içli köftesiyle, antep kellesiyle, firik pilavı ve daha fazlasıyla güzel bir akşam yemeğinin adresi.

Adres : İncilipınar Mah. Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı Anadolu İş Merkezi Altı No:4-5-7-8 Şehitkamil / Gaziantep

BEYRAN

Gaziantepte Ne Yenir

Gaziantep halkının sabah erken saatlerde kalkıp yemeyi tercih ettiği tatlardan biri de Beyran. Yemek mi çorba mı orasına biz de karar veremedik. Beyran denilince nam yapmış Metanet Lokantasına gidip Antep usulü sabah kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Lokantanın sahibi Mustafa Bey kendi elleriyle önce iç yağı, üzerine pirinç ve en tepeye et (kuzunun kürek ve boyun kısımları) parçalarını koyuyor. Ardından harlı ateşe verilen tabakların içine bolca pul biber sonra en son beyran suyu döküldükten sonra yemeyip yanında yatılacak bir tat çıkıyor ortaya.

Adres : Kozluca Cad. No:11, Şahinbey/Gaziantep

CİĞER

Gaziantepte Ne Yenir

Gaziantep’te kahvaltıyı ciğerle yapmak herkesin malumudur. Biz de eksik kalmayalım dedik ve soluğu ciğer kavurmasıyla ünlü Köşk Kebap’ta aldık.

Adres : Yaprak, Abdullah Kepkep Sk. No:26, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

SİMİT KATMER

Gaziantepte Ne Yenir

Belki sizlerde adını bizim gibi ilk kez duyanlardan ama farkımız sizin tatmayış oluşunuz 🙂 Canım biraz da havamız olsun değil mi o kadar Antep’e gitmişiz. Simit katmeri 1957 yılından bugüne hizmet veren Akşam Simit’te yedik. Aslında bu tat katmerin simit hali. Açılan incecik hamurun içine bolca fıstık ve kaymak konularak simit şekli verilip pişiriliyor. Simit katmer mi bildiğimiz katmer mi diye tercih yapacaksak eğer açık ara fark “Simit Katmer”.

Adres : Emek Mah. Ali Nadi Ünler Bulv. No:72/B (Süleyman Aytekin Camii Karşısı), 27060 Şehitkamil/Gaziantep

BATMA KAYMAK

Gaziantepte Ne Yenir

Pizza görünümünü andıran şekliyle kübban pidesi üzerine sıvı kaymak, bol fıstık, bal ve şekerden yapılan tam bir kalori bombası çeşitlerinden bir başkasıdır.

Özel tahtalar ile servis edilen bu tatlı önceleri Antep’li halkın evinde katmer yoksa tercih ettiği tatlılardan biriymiş. Bizimse Antep’te yediğimiz ve aklımızdan çıkmayan başlıca tatlardan biri oldu.

Adres : Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No:17 Şehitkamil / Gaziantep

More from the blog

Kahve Çeşitleri

Dünya Kahve Çeşitleri Kahve çeşitleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmasakta kahvenin faydalarını bilmeyen yoktur. Zihin üzerinde yaptığı olumlu etki, zayıflatma özelliği olması, doping etkisi vermesi, stresi bertaraf...

Yeşil Çay

İçerdiği antioksidan ve diğer özellikleri ile çok saygın ve sağlıklı bir içecek olduğu muhakkak. Yeşil çayın ilk demlendiği ve Çin İmparatoru She Nong tarafından M.Ö 2373 yılında içildiği...