Yazılıkaya Tapınağı

TürkiyeÇorumYazılıkaya Tapınağı

Hitit kaya anıtlarının en büyüğü olarak bilinen Yazılı Kaya Tapınağı 12 metre yüksekliğindeki kayalar ile çevrelenmiştir. Aşağı şehirde bulunan ana tapınağın 1.5 km kuzeydoğunda antik şehrin sınırları içerinde yer alır. Yeni yıl ve bahar kutlamalarında tanrıların buraya geldikleri sanılmaktadır. Tapınak A ve B olarak 2 ana odadan oluşur.

A ODASI

Bu kaya odasının önünde tapınağı dış dünyadan ayıran büyük bir yapı kompleksi bulunmaktaydı. Odanın sağın da ve solundaki kireç taşlarına özenli ve düzenli işlenmiş olan kabartmalar bulunur. Kayaların sol tarafındaki kabartmalar tanrıları, sağ tarafındakiler ise tanrıçaları betimlemektedir. Kayaya toplam 63 figür işlenmiştir.

Ana sahne : Tanrılar geçidi kabartması – Fırtına Tanrısı ve eşi Güneş Tanrıçası ile çocuklarının karşılaşması

Ana sahnenin karşısında Büyük Kral IV. Tuhaliya elinde egemenlik sembolünü tutar bir vaziyette tasvir edilmiştir.

B ODASI

Dar bir geçitten geçerek B odasına giriş yapıyoruz. Bu bölümdeki kabartmalar birbirinden bağımsız bir halde yapılmıştır. B odası, büyük ihtimalle M.Ö 13 yy. sonlarında Tudhaliya IV’ün oğlu Şuppiluliuma II tarafından, ölen babasının anısına yaptırılmıştır. Bu oda’da ki kabartmalar 13. yy. sonlarında kazılmış olduğundan daha iyi korunmuştur.

Omuzlarında orak biçimli kılıç taşıyan 12 tanrıdan oluşan kabartma

12 tanrı kabartmasının hemen karşısında sapı dört aslan figürü ve e üstü boynuzlu başlık taşıyan bir başla biten büyük kılıç kabartması : Yeraltı Tanrısı Nergal tasviri. Sol ayak kobra, sağ ayak ise akbaba olarak tasvir edilmiştir.

Tudhaliya IV’ün sağında Fırtına Tanrısı Teşup’un oğlu Şarumma’nın kral Tudhaliya’ya sarılışı ve ona yol gösteren bir durumda tasvir edilmiştir. Kral Tudhaliya’nın başının arasındaki Kem’in ayrıntılı sembolü

Son 50 yıldır gittikçe bozulmaya başlayan kaya üzerine yapılmış bu kabartmaları daha da bozulmadan önce görmenizi tavsiye ederiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Çorum Gezilecek Yerler

Çorum ili Türkiye'nin görülmesi gereken yerleri arasında en nadiri...

Hitit İmparatorluğunun Başkenti Hattuşa

Çorum toprakları üzerinde yer alan Hitit İmparatorluğu’nun Başkenti Hattuşa Unesco tarafından Dünya Kültür...

Alacahöyük

Çok merak ettiğim ve bir türlü başlamaya fırsat bulamadığım...