SEARCH

Yangtze Nehri

Yangtze Nehri

Asya kıtasında bulunan  Yangtze Nehri dünya’ da Amazon ve Nil nehrinden sonra 3. büyük nehirdir. Mandarince’de Chang Jiang  kelime anlamıyla uzun nehirdir.

Çin’in batısından başlayan 6.380 km uzunluğundaki  Yangtze Nehri Doğu Çin denizine dökülür. Çin’in güneybatı bölgesinde Qinghai’daki Kunlun dağlarından 4.876 metre yüksektedir. 700’den fazla kolu olan nehrin ana kolları Wu Jiang, Min, Tuo Jiang, Jialing, Yalong’dur.

1931 yılında yaşanan sel yüzünden Yangtze nehri çevresinde 500.000 metrekare alanın sular altında kalmasıyla 3.7 milyon insan açlıktan ve hastalıktan dolayı hayatından olmuştur.

YANGTZE NEHRİ

DÜNYA’NIN AMAZON VE NİL NEHRİNDEN SONRA 3. BÜYÜK NEHRİ

Yangtze İklimi

Subtropik iklimin hakim olduğu bölgede sıcaklık 10 ve 30 derece arasında değişmektedir.

İlkbahar : Yangtze nehri vadisinde Mart ve Mayıs arasında ilkbahar mevsimi hakimdir. Çiçeklerin açmaya başladığı, yemyeşil vadiyi  rengarenk renklere bürüyen en güzel dönemden biridir.

Yaz : Temmuz ve Eylül arasında görülen yaz mevsimi vadiye en çok yağmurun düştüğü mevsimdir. Bu dönem içerisinde ortalama sıcaklık 30 derecedir.

Sonbahar : Eylül ayından Kasım’a kadar olan süreç de 10 ila 22 derece arasında sıcaklığa sahip dönem vadinin sonbahar mevsimidir. Sonbahar mevsimi vadi oldukça bereketli hale getirmekte ve ziyaretçilere de eğlenceli anlar yaşatmaktadır.

Kış : Aralık – Ocak arasında yaşanan kış mevsimi yüzünden seyahat için en düşük sezondur. Bu sayede sezon fiyatlarına göre çok daha uygun fiyatlara hatta yarı fiyatına seyahat etme şansını yakalayabileceğiniz bir dönemdir.

Yangtze Nehri İçin En Uygun Dönem

İlk bahar ve sonbahar mevsimleri arasında havanın ziyaretçileri bunaltmaması, nemin az hissedilmesi ve nehir boyunca size renkli görüntüler sunan doğa nedeniyle en uygun dönemdir.

Nehrin uzunluğu, çevresindeki doğal güzellik ve çin kültürünü tanıma adına Cruise yolculukların tercih edildiği bir nehir olma özelliğine de sahiptir.

Yangtze Cruise turlarına katılabileceğiniz şehirler : Chongqing, Fengdu, Wanxian, Wushan, Shibaozhai, Fengjie, Three Gorges, Zigui, Wufan, Maopink Dock

Yangtze Cruise turuna hangi şehirden katılmaya karar verdiyseniz artık sıra cruise ve kabin tercihinizi yapmaya kalıyor. Ve son olarak rota belirleyerek mükemmel geziye çıkmanıza hiçbir engeliniz kalmıyor.

 

Yangtze Nehri Rotaları

  • Chongqing – Yichang
  • Chongqing – Shanghai
  • Shanghai – Chongqing
  • Yichang – Chongqing

 

Summary
Article Name
Yangtze Nehri
Description
Asya kıtasında bulunan Yangtze Nehri dünya' da Amazon ve Nil nehrinden sonra 3. büyük nehirdir. Mandarince'de Chang Jiang kelime anlamıyla uzun nehirdir. Çin’in batısından başlayan 6.380 km uzunluğundaki Yangtze Nehri Doğu Çin denizine dökülür. Çin’in güneybatı bölgesinde Qinghai’daki Kunlun dağlarından 4.876 metre yüksektedir.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın