Yangtze Nehri

ÇinYangtze Nehri

Asya kıtasında bulunan  Yangtze Nehri dünya’ da Amazon ve Nil nehrinden sonra 3. büyük nehirdir. Mandarince’de Chang Jiang  kelime anlamıyla uzun nehirdir.

Çin’in batısından başlayan 6.380 km uzunluğundaki  Yangtze Nehri Doğu Çin denizine dökülür. Çin’in güneybatı bölgesinde Qinghai’daki Kunlun dağlarından 4.876 metre yüksektedir. 700’den fazla kolu olan nehrin ana kolları Wu Jiang, Min, Tuo Jiang, Jialing, Yalong’dur.

1931 yılında yaşanan sel yüzünden Yangtze nehri çevresinde 500.000 metrekare alanın sular altında kalmasıyla 3.7 milyon insan açlıktan ve hastalıktan dolayı hayatından olmuştur.

YANGTZE NEHRİ

DÜNYA’NIN AMAZON VE NİL NEHRİNDEN SONRA 3. BÜYÜK NEHRİ

Yangtze İklimi

Subtropik iklimin hakim olduğu bölgede sıcaklık 10 ve 30 derece arasında değişmektedir.

İlkbahar : Yangtze nehri vadisinde Mart ve Mayıs arasında ilkbahar mevsimi hakimdir. Çiçeklerin açmaya başladığı, yemyeşil vadiyi  rengarenk renklere bürüyen en güzel dönemden biridir.

Yaz : Temmuz ve Eylül arasında görülen yaz mevsimi vadiye en çok yağmurun düştüğü mevsimdir. Bu dönem içerisinde ortalama sıcaklık 30 derecedir.

Sonbahar : Eylül ayından Kasım’a kadar olan süreç de 10 ila 22 derece arasında sıcaklığa sahip dönem vadinin sonbahar mevsimidir. Sonbahar mevsimi vadi oldukça bereketli hale getirmekte ve ziyaretçilere de eğlenceli anlar yaşatmaktadır.

Kış : Aralık – Ocak arasında yaşanan kış mevsimi yüzünden seyahat için en düşük sezondur. Bu sayede sezon fiyatlarına göre çok daha uygun fiyatlara hatta yarı fiyatına seyahat etme şansını yakalayabileceğiniz bir dönemdir.

Yangtze Nehri İçin En Uygun Dönem

İlk bahar ve sonbahar mevsimleri arasında havanın ziyaretçileri bunaltmaması, nemin az hissedilmesi ve nehir boyunca size renkli görüntüler sunan doğa nedeniyle en uygun dönemdir.

Nehrin uzunluğu, çevresindeki doğal güzellik ve çin kültürünü tanıma adına Cruise yolculukların tercih edildiği bir nehir olma özelliğine de sahiptir.

Yangtze Cruise turlarına katılabileceğiniz şehirler : Chongqing, Fengdu, Wanxian, Wushan, Shibaozhai, Fengjie, Three Gorges, Zigui, Wufan, Maopink Dock

Yangtze Cruise turuna hangi şehirden katılmaya karar verdiyseniz artık sıra cruise ve kabin tercihinizi yapmaya kalıyor. Ve son olarak rota belirleyerek mükemmel geziye çıkmanıza hiçbir engeliniz kalmıyor.

 

Yangtze Nehri Rotaları

  • Chongqing – Yichang
  • Chongqing – Shanghai
  • Shanghai – Chongqing
  • Yichang – Chongqing

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...