Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma gereği artık Ukraynaya kimlikle seyahat yapılabiliyor. 14 Mart 2017 tarihinde karşılıklı imzalanan anlaşma gereği artık Ukrayna’ya pasaportsuz kimlik kartıyla seyahat gerçekleşecek. Ama bu demek değil ki kimlik kartı olan herkes seyahat edebilecek. Bu şu demek oluyor her kimlik kartı olan Türk vatandaşı elini kolunu sallayarak Ukrayna’ya seyahat edemeyecek. Bunun için yeni kimlik çipli kartınızın olması şart. 1 Haziran 2017 tarihi itibariyle Ukrayna yeni çipli kimlik sahiplerinden pasaport zorunluluğu aramadan ülkeye girişi serbest hale getirdi.

Anlaşma gereğince Türk ve Ukrayna vatandaşları 180 gün içinde toplam 90 günü aşmamak şartıyla taraf ülkenin herhangi birinde kalabilecek aynı zamanda transit geçebilecek. Bu uygulama sayesinde pasaport sahibi olmayan Türk vatandaşları pasaport ücretinden de kurtulmuş sayılıyor. Tabi başka ülkelere şimdilik planları yoksa. Yeni çipli kimlik kartını hala çıkarmadıysanız Kimlik Kartı Randevü sitesinden Randevü Al kısmını tıklayarak istenilen tüm bilgileri doldurmanız ve size en yakın il ve ilçe’yi seçerek en uygun tarihe randevü almanız gerekiyor. Randevü’yü aldıktan sonra size bilgisi yollanan tarih ve saatte sizden istenen evraklarla beraber hazır olmasınız.

İstenen Belgeler : İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti : 2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsil edilir.

Başvurunu yaptıktan sonra kimliğiniz adresine kargolanacaktır. Ama daha basit bir yoldan bahsetmek gerekirse. Eğer İstanbul dışında bir ilde yaşıyorsanız Nüfus Müdrülüğüne giderek 2 dakikada kartınızı çıkarmanız mümkündür. Ben bu işlemi Trabzon Nüfus Müdürlüğünde yaptım. Eski kimlik kartım ve biometrik fotoğrafla beraber 16 TL ödeme yaparak 2 dakikada tüm işleri hallettim. Yeni çipli kimlik kartının elime ulaşması ise yaklaşık 2 hafta sürdü.

 

Summary
Article Name
UKRAYNA'YA KİMLİKLE PASAPORTSUZ SEYAHAT
Description
Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma gereği artık Ukrayna'ya pasaportsuz kimlik kartıyla seyahat gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here