Uçak Seyahatinde Gıcık Eden Durumlar

Bir çoğuna göre uçakla seyahat etmek eğlenceli bir deneyim gibi gözükebilir. Bazılarımız seyahat edeceğimiz noktaya ulaşacağımız için büyük bir haz ve heyecanla uçak yolculuğu yaparız. Bazılarımız ise uçak fobisi olmasına rağmen zorunluluktan dolayı seyahat etmek zorunda kalabilir. Ancak her durumda da aslına bakılırsa uçakla seyahat etmek hiç de iç açıcı bir seyahat şekli değildir.

Öncelikle ilk neden uçakta ufacık yere hapis olma durumu söz konusudur. Yüzlerce yolcu ile uçak içerisinde aynı havayı solumak, saatlerce yapılan yolculuk boyunca size ayrılan bir koltukta sıkışıp kalmak, daracık tuvaletleri kullanmak gibi birçok dezavantajı bulunmaktadır.

ÇOCUK GÜRÜLTÜSÜ

Özellikle gündüz yapacağınız uçuşlarda başınıza gelme olasılığı çok yüksektir. Uçağa bindiğiniz andan itibaren inene kadar bu işkenceyi çekmek zorunda kalabilir ve bunu engelleyebilmek için elinizden hiçbir şey gelememektedir.

O yüzden çocuğu olanlara tavsiyemiz :

Çocuğunuzla çıkacağınız tatilin en önemli ve sancılı geçen evresi uçak yolculuğudur. Uçağın iniş ve kalkış zamanı çocuğunuz huysuzlanıp mızmızlanmasını önlemek ve onların rahat bir yolculuk yapabilmesi için iniş ve kalkış esnasında çocuğunuzu emzirmeli, biberonundan yada şişeden sıvı tüketimini sağlamalı yada sakız çiğnetmelisiniz ki bu süre daha basit hale gelebilsin.

UÇUŞ KURALLARINA UYMAMAK

Her ne kadar uçuş kuralları artık ezbere bilinir bir hale gelmiş olsa dahi insanlarımız halen bu kurallara riayet etmemektedir. Zannedersiniz uçağın yarısı tam uçağa binme inme anında milyon dolarlık ihale hallediyorlar. Uçağın piste ayak basması ile insanların telefonlarını açması aynı ana denk geliyor.

Yemek zamanı koltuğunu yatar pozisyonda bırakıp arkada oturanı düşünmeyen yolcular, kemerlerini bağlamayanlar, kalkış ve iniş esnasında elektronik cihazlarını kullananlar ve daha fazla rahatsız edici bir çok durumla karşılaşabiliyoruz.

UÇUŞ PERSONELİNE UYGUNSUZ DAVRANIŞLAR

En sevmediğimiz şey. Karşısındaki görevliye hizmetçi muamelesi yapanlar, uçağa binince kendini lord zannedenler, uçuş parasını verdi diye personeli kendi çalışanı sananlar bu kategoriye girmektedirler.

NEZAKETSİZLİK

Uçuş boyunca içkiyi fazla kaçırıp ortamı gerenler, yüksek sesle şarkı söyleyenler, öfkesine hakim olamayanlar ne yazık ki huzurlu seyahat etmek isteyenleri rahatsız etmektedirler.

GEVEZELİK

Şehirler arası ısa mesafeli uçuşlarda birbirinden kopamayan, muhabbete ara vermek istemeyip yolcuların başına dikilip muhabbet edenler ya da uzun uçuşlarda yanınızda oturan yolcuların aralarında bağıra bağıra sohbet etmeleri inanın diğer yolcuları ciddi anlamda rahatsız etmektedir.

AYAK KOKUSU

Bazı tür yolcular vardır ki koltuğuna yerleşir yerleşmez ilk işi ayakkabı ve bu da yetmiyormuş gibi çoraplarını çıkarmasıdır. Bununla kalmayıp ön koltuktaki yolcuğunun kol dayamasına uzatılan ayaklar oldukça rahatsız bir yolculuk ortamına sebep olmaktadır. Ayaklarınızın bakımına ve kokmadığına inanıyorsanız ayakkabı çıkarmanız bir derece tahammül edilebilir ancak ayağı kokan bir yolcu ile seyahat etmek inanın çekilmez bir hal almaktadır. Bu doğru olamaz demeyin

Anektot : 2009 yılı İstanbul – Bangkok arası Business gerçekleştirdiğimiz yolculuğumuzda ayakkabılarını ve çorabını çıkarıp ön koltuğun tepesine ayaklarını uzatıp, hosteslerin uyarılarına rağmen bu hareketi yapmaktan geri kalmayan bir yolcu ile karşılaştık.

KOLTUĞUN YATAY POSİZYONU

Uçağın havalanması ile birlikte koltuğunu sonuna kadar yatırıp 50 dakikalık uçuşta bile yayılanlara rastlamışsınızdır. Özellikle ikram anında arkadaki rahatsız olur mu diye bir endişesi olmadığı gibi dakika başı sağa sola dönüp masanızdakilerin üstünüze dökülmesine sebep olabilirler

KİRLİ TUVALETLER

Yüzlerce insan uçuş boyunca (saatlerce) aynı tuvalete giriyor. Tabi ki yolcuların en doğal hakkı ancak tuvalet adabına uymadıkları için diğer yolcularda bu pis tuvaletlere girmek zorunda kalıyor. Biraz dikkat ve özen gösterilmesi halinde yolculuk daha keyifli ve katlanılabilir bir hal alabilir.

FAZLA BAGAJ

Yolculuklarda ufak el çantalarımızı veya hafif bagajlarımızı koymamız için kabin içi bölümler mevcuttur. Fakat bunu tersinden anlayıp komple bagajlarını uçağın içine taşıyanlar ile karşılaşmışsınızdır. Koca koca bavullarını, poşetlerini, çantalarını vs.. yukarı bölmeye doldururlar ve siz kendinizin bir el çantasını koymaya yer bulamazsınız. Ancak bu duruma daha çok kendini geliştiremeyen toplumların uçuşlarında daha çok rastlanmaktadır.

 

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...