Türkiyenin En İyi Kayak Merkezleri

Kayak meraklıları ve kayağa yeni başlayacak olanlar için Türkiyenin En İyi Kayak Merkezlerini listeledik. Zorluk derecelerinden en iyi dönemlerine kadar tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.

  1. Bursa, Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin ilk kayak merkezi olan Uludağ ayrıca, en büyük kayak merkezi unvanını taşımaktadır. 1961 yılında milli park ilan edildiğinden beri kaliteli bir şekilde yürütülen işletmesi ile en çok rağbet gören kayak merkezidir. Birçok farklı zorluk seviyesine uygun pistlerin bulunduğu Uludağ, Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile tur kayağı, helikopterli kayak ve bigfoot  seçenekleri bakımından uygun bir coğrafyaya sahip. Renkli eğlenceleriyle de meşhur bir kayak merkezidir. Sömestr döneminde düzenlenen kış festivalleri, öğrenci şenlikleri ve renkli gece hayatı ile Uludağ, buz gibi soğuklarda hararetli ve neşeli eğlencelerin bir numaralı adresidir Uludağ. Aralık-20 Mart tarihleri arasındaki dönem kayak yapmak için en uygun zamanlardır. Metreleri bulan kar yağışıyla bölge binlerce kişiye hizmet verilmektedir.

  1. Bolu, Kartalkaya Kayak Merkezi

Ankara ve İstanbul’un tam ortasında, Bolu’nun merkezine 38 km uzaklıkta bulunan bu önemli kayak merkezi, Köroğlu Dağları’nda yer alan Kartalkayadır. Konumunun da etkisiyle en çok ilgi gören kayak merkezlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Çevresi muhteşem çam ormanlarıyla kaplı olan Kartalkaya, ılıman bir iklime sahiptir. Merkeze oldukça yakın 3 büyük otel de kaliteli ve konforlu hizmetleriyle tercih edilmektedirler. Kar kalınlığı 3 metreye ulaşan Kartalkaya, Avrupa standartlarında hazırlanmış özel bir snowboard pisti bulunmaktadır. Kayak sezonunun Aralık ortasından Mart sonuna kadar devam ettiği Kartalkaya’da daha sakin, keyifli ve ekonomik bir kayak tatili için hafta içlerini tercih etmekte fayda vardır.

 

  1. Kocaeli, Kartepe Kayak Merkezi

 

İstanbul’a sadece 115 km uzaklıkta bulunan Kartepe kayak merkezi, kış turizmine katkısı olan önemli kayak merkezlerinden birisidir. Aynı zamanda Sapanca Gölü’ne olan yakınlığından dolayı birçok tatilcinin de ilgisini çekmektedir. Araba ile 20 dakikada zirveye çıkılabilen tesistir. Her bütçeye uygun kayak merkezine ev sahipliği yapan Kartepe’ de ister 5 yıldızlı bir otelde ister küçük bir pansiyonda konaklayabilirsiniz. Toplam 12 adet piste sahip olan tesiste ayrıca lift, telesiyej ve teleski hizmetleri de verilmektedir. İsterseniz günü birlik bir kayak turuna da katılabilir, önemli özelliklerinden birisi ise, Türkiye’de tek bir ski pass ile aynı anda tüm pistlerde kullanılabilen nadir kayak merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Aralık başından ve Şubat sonuna kadar devam eden kayak sezondan faydalanabilirsiniz.

 

  1. Erzurum, Palandöken Kayak Merkezi

 

Erzurum’a bağlı olan merkez, Palandöken Dağları üzerinde kurulmuş olup, Erzurum şehir merkezine yalnızca 10 km uzaklıktaki, ayrıca Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip olmaktadır.2011 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Palandöken, Türkiye’deki en uzun pistlere sahip olmasıyla ünlü bir kayak merkezidir. Kar kalınlığı 2-3 metreyi bulur. Günde 32 bin kişi kayak yapabilecek kapasiteye sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, 3125 metrelik bir piste sahiptir Palandöken. Sadece lüks oteller değil uygun fiyatlı konaklama tesisleri de bulabileceğiniz merkezde 3125 metre yükseklikten 2100 metreye kadar durmadan kayabilmeniz mümkün. Kar kalitesi, Kasım’ın başından Mayıs sonuna kadar süren uzun kayak sezonuyla rağbet görmektedir. Eğer profesyonel bir kayakçıysanız, zorlu Ejder Tepesi’nden mutlaka kaymalısınız ve 27 no’lu pist ülkemizin en uzun pistlerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

 

  1. Kayseri, Erciyes Kayak Merkezi

 

Türkiye’nin en yüksek 5. dağı olan Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulu olan Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri kent merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Kayak pistlerinin jandarma korumasında olduğu merkezde, olası sağlık problemlerine karşı bir de sağlık ocağı hizmet verilmektedir. Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerinden birine sahiptir.  Kayakçılar tarafından oldukça avantajlı bulunan pist 1800 ve 3000 metre arasında yüksek zirvelere sahiptir. Erciyes’te normal kış koşullarında kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu sezon başı ve sonunda yeterli kar olmaması durumunda, suni karlama da yapılabiliyor.

 Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için en verimli dönemdir. Her bütçeye hitap eden konaklama tesislerine ve kamp yapılabilecek alanlara sahiptir.

 

  1. Kars, Sarıkamış Kayak Merkezi

 

Kars ilimizde yer alır ve önemli bir kayak merkezi olma özelliği taşımaktadır. Kayak tutkunları tarafından dünyanın her yerinden ziyaret edilmektedir. 2.634 metre yükseklikte bulunan ve Kars’a 55 km mesafede yer alan kayak merkezi, kar kalitesi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Sarıkamış, kristal karları yüzünden “Türkiye’nin Alpleri” olarak anılıyor.  Çamlar arasında 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip bölgenin oldukça etkileyici bir güzelliği var. Sarıkamış’a ziyaretinizi 20 Aralık-20 Mart arasında yapabilirsiniz. Telesiyej ve teleski hizmetleri de veren Sarıkamış Kayak Merkezi dünyanın gözde kayak merkezlerinden biri haline gelmektedir.

  1. Gümüşhane, Zigana Kayak Merkezi

 

Gümüşhane’ye 40, Trabzon’a ise 60 kilometre uzaklıkta bulunan Zigana kayak merkezi genellikle ormanlık alan ile kaplıdır. 1.900-2.500 metre arası yükseklikte yer alan bölge sezonu aralık ayında açıyor ve nisana kadar devam ediyor.
Kayak merkezinde bir adet teleski, bir adet baby-lift tesisi de mevcuttur.

 

 

  1. Isparta, Davraz Kayak Merkezi

Isparta ilimize 26 km uzaklıktadır Kayak denilince Akdeniz Bölgesi pek çok kişinin aklına gelmez. Önemli bir kayak merkezi olan Davraz, sahip olduğu kaliteli konaklama tesisi ile hem kayak severlere konforlu bir konaklama hizmeti sunmakta hem de bu sporu layığı ile yapmalarına olanak tanımaktadır.  Davraz, en yüksek 2250 metreye varan zirveleri, pistleri ve yumuşak kar dokusuyla hem amatör, hem profesyonel kayakçılar için oldukça ideal parkurlar sunuyor. Kayak sezonunun Aralık’ta başlayıp Nisan’da son bulduğu Davraz’da, kar kalınlığı genellikle 50 ile 250 cm arasında değişiyor.

 

  1. Kastamonu, Ilgaz Kayak Merkezi

 

Ilgaz Kayak Tesisleri Kastamonu-Çankırı arasında bulunuyor. Kayak yaparken bir yandan da muhteşem doğa manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bu kayak merkezi, köknar ve çam ormanları ile kaplı bir alana sahiptir. 2.850 metre yükseklikte bulunan ve ortalama 2000 metre uzunlukta kayak pistlerine sahip olan Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içerisinde bulunuyor. İki adet pisti bulunan kayak merkezinde, pistlerden birinde gece kayak yapma imkânınız da mevcut. Kayak ve snowboard severler için kaçırılmaması gereken bir güzellik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aralık-Nisan aylarında hizmet vermektedir.

 

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...