Tehlike Altında Kalan Dünya Miras Listeleri

Seyahat RehberiTehlike Altında Kalan Dünya Miras Listeleri

Dünya Harikası listesine girmiş olan yapılar, şaheserler ne yazık ki küresel ısınmanın yarattığı iklim değişikliği ve artan sıcaklıklar ve benzeri sebeplerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Çin Seddi

7.300 km uzunluğu olduğu bilinen seddin %30’u yıkılmış kalan %20’si gezilebilir durumdadır. Ve ziyaretçiler %20 ayakta kalan seddin üzerinde yürüyüş yaptıkları için zamanla Çin seddi yıpranmaya başlamaktadır.

Alaska Glacier Bay Ulusal Parkı

Küresel ısınmanın yarattığı olumsuz etki nedeniyle buzullar yavaş yavaş erimekte bunun yanı sıra ekolojik sistemde ciddi zarar görmektedir. 100 yıl öce 150 buzul bulunurken, 2005 yılından 27 tane buzul kalmıştır. 2030 yılına kadar bu 27 buzul da eriyeceği söylenmektedir.

Hindistan Tac Mahal

Agra şehri Jumna nehri kenarında Babür imparatorluğunun 5. hükümdarı 5. Şah Cihan tarafından sevdiği kadın Arcümend Banu’nun (Mümtaz Banu Begüm) onuruna yaptırdığı yapıya yılda 4 milyon turist ziyaret gerçekleştirmektedir. Şehir kirliğinden dolayı yapının duvarları sararmakta olduğu için binanın yanından araçların geçmesine izin verilmemektedir. 17. yy’dan kalma yapının ziyarete kapatılması düşünülmektedir. Ziyarete kapatılması halinde yalnız dışarıdan görmek mümün olacaktır.

Maldivler

1.196 mercan adadan oluşan Maldivler de %80’i iklim değişikliği nedeniyle buzulların erimesi sonucu her yıl su seviyesi artmaktadır. Bilim adamlarının tahminlerine göre 2100 yılında deniz seviyesi 1.4 metre yükselmiş olacak.

Avustralya Büyük Set Resifi

Yine küresel ısınma sonucu su sıcaklığında ki artışlar nedeniyle deniz canlılarının değişek koşullara uyum sağlamakta zorluk çekmesi ve bilinçsiz avlanma ile mercanların toplanması ile Dünya harikası bir yer daha tehlike altındadır. 40 yıl içerisinde yok olacağı tahmin edilen 2.600 km genişliğindeki olağanüstü resif sistemi yok olmadan önce mutlaka burada dalış yaparak gözlemlemek gerekmektedir.

Venedik

Venedik bataklığa yakın sığ bir denize kazık çakılarak 118 kumul üzerine inşa edilmiştir. Kışın güneydoğudan gelen Sirocco rüzgar ile deniz kabarmakta ve deniz seviyesinde ki bir çok yer sular altında kalmaktadır. Yükselen deniz seviyesi ve yaşanan gel-git aynı zamanda yüksek miktardaki tuz oranının binaların sütunlarına nüfuz etmesi de çok önemli faktörlerden biridir.

Peru Machu Picchu

15.yy. da İnkalıların yaptığı yapı günde 3.000 ziyaretçi sayısıyla günden güne kontrolsüz gelişen turizmden dolayı ciddi zarar görmektedir. Dağın eteğinde Aguas Calientes kasabasındaki yine kontrolsüz kentsel gelişme de zarara sebep olan etkenlerden biridir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O...

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı...