Tayland Seyahat Hukuku

Dünyanın en turistik ülkelerinden biri olan Tayland’a giden veya gidecek olan turistlerin hiç bilmedikleri ülke’de onlara kolaylık sağlayacak, hukukunu bilmenize yarayacak daha doğrusu sizlere yardımcı olacak bilgileri bu Tayland seyahat hukuku makalemizde kaleme aldık.

Tayland seyahatiniz boyunca Tayland Hukukuna bağlı olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Size göre bazı kural ihlalleri önemsiz gelse de bu tatilinizin mahvolmasına hatta binlerce Tayland Bahtınızın gitmesine sebep olabilir. Daha ciddi bir kural ihlali yapmanız halinde ise uzun süreli hapis cezasına dahi çarptırılmanız söz konusudur. Her ne kadar gezmek, eğlenmek için seyahat ediyor olsak da gittiğiniz ülkenin yasalarını bilmek bizleri güven altında tutacaktır.

ALKOL

Tay kanunlarına göre tapınaklarda, ibadethanelerde, eczanelerde, kamu dairelerinde, okullarda, benzin istasyonlarında ve parklarda içki içmenin cezası 6 ay hapis/10.000 THB para cezasıdır.

Alkol satışı için de bazı yasaklar söz konusudur. Tayland’da otel, bar ve restaurantlar’da alkol satın alabiliyorken marketlerden satın alabilmenin saat sınırlaması var. 14:00 ila 17:00 arası marketlerde alkol satışı yasaktır.

Olur da Tayland’da seçim gününe denk gelirseniz hiçbir yerde alkol satışı söz konusu değildir.

Alkol satın alabilmek için yaş sınırı 20’dir.

GÜMRÜK

Müstehcen ürünler, sahte banknotlar’ın ihraç edilmesi 10.000 THB’e kadar kişisel ürünler, 200 adet sigara, 250 gram tütün, maksimum 1 litre alkol gümrüğe tabi değildir.

Ülkeye ilaç sokulması söz konusu ise doktor raporunun (reçete) yanınızda bulunması halinde sıkıntı yaşamamaktasınız.

Bazı ürünler için ise devler kurumlarından izin alınması gerekmektedir. Bunlar; buda resimleri, antikalar, silah, patlayıcı ürünler,bitkiler, evcil hayvan, tıbbi ilaçlar, otomobil parçaları, miktarı aşan sigara, tütün, alkollü içecekler ve telekomünikasyon ekipmanlarıdır.

VERGİ İADESİ

180 günden fazla Tayland’da kalmamanız şartı ile faturaların asılları, vergi iade formu ve pasaportunuz ile vergi iadelerini almak pek mümkündür.

ARAÇ KULLANIMI

Tayland’a araç kullanacak iseniz bilmeniz gereken kurallar vardır. Araç kullanabilmek için 18 yaşında olmak, motor kullanıyor iseniz en az 15 yaşında olmanız gereklidir.

Araç veya motor kullandığınız süre boyunca ehliyetinizi yanınızda bulundurmalısınız. Orjinali yanınızda olmasa dahi bir fotokopisi mutlaka yanınızda bulunmalı. Araç içinde emniyet kemeri, motosiklet kullanıyorsanız kaskınız mutlaka takılı olmalıdır. Kask takmamanız halinde 500-1000 THB arası para cezası söz konusudur.

Araç kullanan şoförün 0.5 gram alkolü çıkarsa bunun da cezası vardır.

DOLANDIRICILIĞA DİKKAT

Turistik bölgelerde müşteri avlamaya çalışan bir çok tuk tuk’çu görmek mümkündür. Bunlar turistlere çok ucuza şehir turu yaptırma bahanesi ile onları anlaşmalı oldukları mücevher, antika, tekstil dükkanlarına, tur acentalarına götürmektedirler.

Motosiklet kiralarken motor kiralayan dükkanlar turistlerden deposit olarak pasaport asıllarını almaktadırlar. Ancak en sağlıklısı motor kiralamadan önce seyahat rehberi kitaplarının, otel görevlilerinin önerdikleri yada web sitesinden kiralama yapan firmalar ile irtibata geçip buralardan pasaportunuzu vermeden kiralamanızdır.

Buna benzer farklı dolandırıcılıklar ile karşılaşmanız halinde 1699 no’lu telefondan Royal Thai Police Turist Birimi ile görüşebilirsiniz. Ya da polis merkezine bizzat gidebilirsiniz.

NARKOTİK

Tayland’da esrar içmenin, satmanın ve bulundurmanın ağır cezaları vardır.

Narkotik grubu içine girenler:

Eroin, amfetaminler, metamfetamin

Morfin, kokain, ketamin, kodein, metadon

Marihuana, halüsinojenik mantarlar

Yukarıdaki ilk 2 kategoride yazılanları içmeniz halinde 6 aydan 3 yıla kadar hapis / 10.000 -16.000 THB para cezası.

Son listede yazılı olanları içmeniz halinde ise 1 yıldan fazla hapis cezası / 20.0000 THB para cezası.

TAYLAND’DA ÖLÜM CEZASI VE ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI

20 gramdan fazla esrarı satmak amacıyla elinde bulundurmanız halinde ömür boyu hapis veyahut ölüm cezası ile çarptırılacağınız unutmayın.

Narkotik kadar cinsel suçların cezası da çok ağırdır. Bir kadına tecavüz ölüm cezası ile çarptırılırken 13 yaş altındaki çocuğa tecavüz suçı ömür boyu hapis ile cezalandırılır.

Tayland’da ömür boyu hapis ve ölüm cezası 18 yaş ve üstüne sahip kişilere uygulanmaktadır.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...