Tatilde Para Taşıma ve Kredi Kartı Kullanımı

Tatilde para taşıma ve kredi kartı kullanımı hemen hemen çoğumuzun aklına takılan konudur. Tatile gideceğiniz ülkeye karar verdiniz, gezilecek yerler nereler listelediniz, otelinizi uçağınızı aldınız. Ve geriye tek kalan şey acaba yanınızda nakit para götürmek mi, tatilde paranın nasıl taşınacağı mı, kredi kartı mı yoksa nakit harcama mı yapmak kalıyor.

Tatilde Nakit ve Kredi Kartı Kullanımı Arasındaki Fark

Biz seyahatlerimizde her zaman nakit para taşımaktan yanayız. Gideceğimiz ülkenin para birimini önceden ve kur detaylarını da önceden öğrenip tatilde ne kadar harcayacağımızı da göz önüne alarak yanımızda planladığımız harcamaya göre nakit bulunduruyoruz.

Neden Nakit Para Taşıyoruz?

Çünkü Türkiye’den ayrılırken yanınızda dolar veya euro taşırsanız komisyondan dolayı tek zararınız oradaki döviz bürosunun kur farkından olacaktır. Bu şu demek önce Türk parasını dövize çeviriyorsunuz. Sonra aldığınız bu dövizi gideceğiniz ülkedeki döviz bürosunda tekrar çeviriyorsunuz. Yani iki kez para birimi değişmiş oluyor. Bunun sonucunda da ister istemez parada değer kaybı yaşanıyor.

Kredi Kartı

Kredi kartında ise olay nakite göre biraz daha farklı. Harcamalarınızda kullanacağınız kredi kartına hesap döneminiz geldiği zaman banka kendi kur bedelini göre dövizi çevirmektedir. Ekstreniz de örneğin 100 usd’lik bir harcama ve karşısında da bankanın hangi kurdan çevirip TL olarak yansıttığını görebilirsiniz.

Buna örnek vermek gerekirse Ekim 2018 yılında bir yurt dışı harcamamızda toplamda 4.000 euro kredi kartı harcamamızda yaklaşık 400 euro komisyon vermeyi gösterebiliriz. Ekstremizde 4000 euro olarak gözüken harcamamız bankanın kur uygulaması ve Türkiye’deki dengesiz döviz durumu nedeniyle bize çok pahalıya mal olmuştur.

Ama olur da illa kredi kartı harcamanız gereken durumlar olursa pek çok işletme paranın usd ya da o ülkenin para biriminden çekilip çekilmeyeceği konusunda size danışır. En azından bunu usd olarak ödemenizi tavsiye ederiz.

Kredi kartıyla ilgili son edindiğimiz bilgiye göre Türkiye’de döviz hesabı açtırıp, döviz kartı almak ve o hesap içindeki paradan harcamalarınızı yapabiliyor olmanız. Bize soracak olursanız en karlı para harcama yönetimi budur.

Tatile Çıkarken Kredi Kartı Limitini Düşürelim Mi?

Buna gerek olduğunu düşünmüyoruz. Biz aksine harcamalar arttığı için limiti yıldan yıla arttırır olduk. Kredi kartı limitini düşürmeye neden gerek yok örneklendirerek bundan bahsedelim.

2015 ya da 2016 yılıydı net hatırlamıyoruz. Yine bir Uzak Doğu seyahatimizdeyken vize uzatmamız gerekmişti. Bunun için ilgili göçmenlik bürosuna giderek vize talebinde bulunduk. Benim vizem için nakit çıktı ama Orkun için paramız yetmeyince kredi kartıyla ödeme yapmak istedik. Hemen yakındaki bir ATM’ye gittik ve para çekmek istedik. Ancak ATM bir türlü para vermiyor sürekli para çekemeyeceğimize dair uyarı veriyordu. Bu işlemin üzerine 5 dakika sonra Orkun’un telefonu çaldı. Kredi kartımıza ait banka ATM’den kartımızla para çekilmek istendiğini bu işlemi Orkun’un yapıp yapmadığının teyidi almak istiyordu. Orkun teyidi verdikten sonra parayı çekebildik.

Artık her kredi kartı harcaması kullanıcıların telefonuna bilgi mesajı olarak gelmektedir. Eğer sizin yapmadığınız bir harcama olduğu takdirde bankayla irtibata geçip itiraz etme hakkınız olduğunu da bilmelisiniz.

Yurtdışında ATM’den Para Çekmek

Pek çoğumuz ister isteyerek olsun ister mecburiyetten illa ki o ATM’den para çekmişizdir. İnsanın en çok canını yakan şey de ATM’den çekilen para karşılığında hem bulunduğunuz ülkenin bankasının hem de Türkiye’deki bankanın komisyon alması. Çok önermediğimiz bir yöntemdir.

Tatilde Paramı Nasıl Taşımalıyım?

Eğer tatilde nakit para harcayacaksanız yanınıza aldığınız nakit paraların hepsini tek bir yerde muhafaza etmeyin. Olası bir hırsızlık, gasp olayında gidecekse bile tek yerdeki paranız gitsin. Para taşıma konusunda iki önerimiz olacak.

Artık günümüzün modası bel çantaları. İster belinize ister çapraz şekilde boynunuza alabiliyorsunuz. Bu önerimiz sadece bayanlar için değildir bu arada 🙂 Diğeri ise arkadan fermuarlı şırt çantaları. Çantayı sırtınıza takıp bel kemerini de kitleyince paranız bilin ki emin ellerde 🙂 Peki oldu da para taşımaya engel olacak bir yere gidiyorsunuz. Diyelim ki tropik bir yerdesiniz ve denize girmeniz gerekecek, bir kanyon turuna katılacaksınız ya da dağa tırmanacaksınız.

Biz bu ve buna benzer durumlarda otel odasındaki kasaları kullanmayı tercih ediyoruz. Bugüne kadar hiç olumsuz bir olayla karşılaştınız mı diye soracak olursanız. Hayır karşılaşmadık. Ama bazen göze alamadığımız meblağlarla seyahat ettiğimiz de başvurduğumuz yöntem otel resepsiyonunun kasasına teslim etmek oluyor. Pasaportumuz dahil her şeyimizi teslim ediyoruz.

Sonuca bağlamamız gerekirse eğer siz tüm tedbirlerinizi alırsanız olumsuz bir olayla da karşılaşmazsınız.

More from the blog

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota araştırmalarına başladıysanız dört mevsimin en güzel renk kartelasını gözler önüne sunan bu dönemi kaçırmamalısınız. Yavaş...

Telefonla Nasıl Güzel Fotoğraf Çekilir

Akıllı telefonla güzel fotoğraf çekmeyi kim istemez ki. O halde size göz alıcı fotoğrafları elinizdeki ufacık aletle nasıl çekebilirsiniz gelin tüm püf noktaları anlatalım....

En İyi 10 Seyahat Uygulamaları

Seyahat planlanlamanızı mükemmel bir şekilde tamamladınız fakat en iyi seyahat uygulamaları hakkında net bir fikir sahibi değilseniz kendi kullandığımız en iyi 10 seyahat uygulamaları...

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından telefon alacak olanların Türkiye'de telefonu kullanabilmeleri için yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır yazımızla sizlere adım adım her aşamasını anlatmaya karar verdik. Bugüne kadar...